Huomasin tuossa että vaikka olen ollut jo yli vuoden työttömänä, niin edelleenkin minulla otetaan toimeentulotuen laskelmassa huomioon tuloina työttömyyspäiväraha kokonaisuudessaan.
Ennen vanhaan kun oli yli 1v työttömyyttä takana niin laskettiin sen mukaan kuin työttömyyspäivärahaa saisi keskimäärin 21,5 päivää kuukaudessa.
Ihmettelen onko ne unohtaneet tämän kun ovat laskeneet loppusummaa, vai onko tämä sääntö poistettu kaikessa hiljaisuudessa, mikä olisi hyvä parannus entiseen?
Ennen vanhaan kun oli yli 1v työttömyyttä takana niin laskettiin sen mukaan kuin työttömyyspäivärahaa saisi keskimäärin 21,5 päivää kuukaudessa.
Ihmettelen onko ne unohtaneet tämän kun ovat laskeneet loppusummaa, vai onko tämä sääntö poistettu kaikessa hiljaisuudessa, mikä olisi hyvä parannus entiseen?
Vastaukset 10
Vanhimmat
Hei!
Kerrointa 21,5 pv käytetään edelleen, kun työttömyys kestänyt yli vuoden. Toimeentulotukipäätöksen tekijä on saattanut ajatella, että aloittaa kertoimen käytön, kun työmarkinatuki on maksussa kokonaisuudessaan vuoden 2008 työmarkkinatuen mukaan. Jos siis edellisen erän olet saanut osittain vuoden 2007 ja osittain vuoden 2008 mukaan.
Vuonna 2008 yksinasuvan työmarkkinatuki kertoimella 21,5 pv on 421,58 eur/kk (24,51 eur/pv x 21,5 pv -vero 20%)
Käsittääkseni ei ole mihinkään kadonnut.. mulla ainakin otettiin muutama kuukausi sitten, ku sain samassa kuussa kaks kertaa työttömyyspäivärahaa. Eli ei sitä ennen saa ottaa käyttöön ennenkun oot saanut todellisuudessa kaks erää jossain kuussa.
Minulla ainakin aluksi otettiin käyttöön kerroin, vaikka tulot oli kerran kuussa säännöllisesti.
Sitten melkein huomaamatta ja asiasta keskustelematta tulot otettiinkin todellisena.
Ja kärsin siittä sitten tänä vuonna yhtenä kuukautena, että sain toimeentulotukea vain kaksikymppiä, kun otettiin huomioon kuukauden alkupäivinä saamani raha kuukauden viimeisellä viikolla saamani raha. alkukuun rahat olivat kuitenkin menneet jo rästilaskuihin. ja näin ollen vuokra jäi ekaa kertaa elämässäni rästiin.
Sain sen harkittuna toimeentulotukena. Eli oliko järkee ?
Ilmeisesti tätä 21,5 kerrointa käytetään harkitusti. Voi olla jopa paikkakuntakohtainen. Aikoinaan minulta kysyttiin, että haluanko ottaa 21,5 kertoimen käyttöön joka kuukausi, vai kärsinkö kerran vuodessa alemmen toimeentulotuen määrän. Laskin 21,5 kertoimen vaikutuksen vuositasolla, ja tämä kerroin olisi syönyt toimeentulotukeani 2* sen määrän kuin mitä olisin menettänyt yhden kuukauden aikana. Eli kerroin 21,5 vähentää toimeentulotukea liikaa vuositasolla laskettuna. Normi ei täyty näin kuukautta kohti laskettuna. Voi olla jopa laiton muttä näin muutamat kunnat toimivat.
http://www.stm.fi/Resource.phx/publishing/store/2007/04/md1176293474181/passthru.pdf
Alla ote linkistä löytyvästä kirjoituksesta jonka on kirjoittanut sosiaalipolitiikan professori JP Roos.
http://www.valt.helsinki.fi/staff/jproos/perustulo.htm
Ote:
Olen itse sitä mieltä, että STM:n sovellutusohje on lainvastainen ja siitä pitäisi tehdä kantelu, jos viranomaiset eivät muuten oikaise itseään. Ongelma on vain se, että meikäläinen kantelujärjestelmä toimii säännönmukaisesti viranomaisen puolesta kansalaista vastaan. Erityisesti apulaisoikeuskansleri Jukka Pasasen ratkaisut ovat surullisen kuuluisia sitä, että ilmeisetkin laittomuudet (kuten vaikkapa 20% sairausvakuutuskorvaukset 60% sijasta) on hyväksytty viranomaisen (erittäin laajan) harkintavallan nimissä.
Ilmeisesti tuo Roosin kirjoitus on jo vanha, tosin en jaksanut kokonaan sitä ajatuksen kanssa läpi lukea, kun siinä puhuttiin markoista eikä euroista..
Itse en näe tässä STM:n toimeentulotukioppaassaan (s.87) antamassa soveltamisohjeessa mitään laitonta, jos sitä tarkoin noudatetaan:
"KHO:n päätösten mukaan työttömyyspäivärahan muuntamisessa kuukausituloksi voidaan käyttää kerrointa 21,5. Jaksotusta ei voida kuitenkaan aloittaa ennen kuin henkilö on tosiasiallisesti saanut kaksi työttömyyspäivärahasuoritusta
saman kuukauden aikana.
Ministeriön näkemyksen mukaan kahden saman kuukauden aikana maksettavan päivärahasuorituksen
on tullut tapahtua silloin, kun henkilö on saanut toimeentulotukea. Kertoimen mahdollinen käyttöönotto tulisi aloittaa sinä kuukautena, jolloin tuen saaja saa kaksi työttömyyspäivärahasuoritusta, jolloin hänelle jää ”säästöön” osa toisesta päivärahasuorituksesta
tulevia kuukausia varten. Ministeriö haluaa myös todeta, että kun kerrointa 21,5 on ryhdytty jonkin tuensaajan kohdalla käyttämään, sitä tulee käyttää johdonmukaisesti niin kauan kuin työttömyyskausi jatkuu. Kerrointa on siten käytettävä, sen jälkeen kun sen käyttö on aloitettu, myös sinä kuukautena, jolloin pitkäaikaistyötön saa yhden kuukauden aikana kaksi työttömyyspäivärahasuoritusta. Lisäksi ryhdyttäessä käyttämään kerrointa 21,5 työttömyyspäivärahan muuttamiseksi kuukausituloiksi, asiakkaalle on riittävän seikkaperäisesti selvitettävä kertoimen käytön perusteet."
Mitä menetystä tuosta voin työttömälle toimeentulotuen saajalle tulla? Mielestäni ei mitään.
"Ilmeisesti tuo Roosin kirjoitus on jo vanha, tosin en jaksanut kokonaan sitä ajatuksen kanssa läpi lukea, kun siinä puhuttiin markoista eikä euroista.. "
Tässä tapauksessa ei kannata puhua markoista ei euroista. Kyllä tapaus on täysin prosenteissa laskettavissa. Olen varma siitä, että useimpien paikkakuntien sosiaalitoimessa on lopettettu 21,5 kertoimen käyttö sen eriarvoistavan vaikutuksen johdosta. Kiitos JP Roossin kirjoituksen. Tosin poliittinen johto kunnissa muuttuu aika ajoin, että määräykset ovat paikkakunnilla siten mitä milloinkin. Lakia tulkitaan toisilla paikkakunnilla toisin kuin toisilla paikkakunnilla. Valitettavasti.
Se on n.30€/kk pois. Onko oikein, että kun työntekijä vaihtuu ottaa uusi kertoimen käyttöön? saako työntekijää vaihtaa? Vaikka tuskin auttaa enää.. Ei ne virheitään myönnä.
toisille otetaan se käyttöön, vaik ei olis Pakko..Ahistaa ihan ku sil työmarkkinatuella muutenkaan eläis pitemmänpäälle!!! Sehän tuli voimaan 2002 ja käytetty toisille ja toisille ei..