RENGASISTUIN eikä PYÖRÄTUOLI!

1970-luvulla oli muotia sanoa "rullatuoliin sidottu", kun tarkoitettiin halvattuja. Onneksi siitä sanonnasta ja koko rullatuoli-nimestä luovuttiin. Nyt alkaa pyörätuoli-nimitys olla jo yhtä pahasti leimaava, se on sana, joka herättää sääliä ja inhoa vammaisia kohtaan. Sanokaamme JYRKKÄ EI pyörätuoli-nimelle ja ottakaamme käyttöön neutraali RENGASISTUIN!!!
101480
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Minulle rengasistuimesta tulee mieleen sellainen rinkula, mitä odottavat äidit käyttävät.

Mutta asiaan. On ihan sama, millä nimellä mitäkin kapistusta kutsutaan. Keksitään sille miten hieno uusi nimi tahansa, ei tarvita kuin yksi idiootti joka sanoo: "Kato mikä v***n [syötä termi tähän]-pelle".
Omasta itsetunnosta kaikki on kiinni, olkoon termistö mitä tahansa.

Äänestä
  • Olet oikeessa. Sama mielikuva mullekin rengasistuimesta tuli. Ja eihän pyörätuoli ole vain istuin, vaan se on kulkuväline joka korvaa samalla myös jalat.Mikään (pelkkä)istuin ei sitä tee.

    Nimityksistä ja sanonnoista käydään näköjään ainaista kiistaa sen takia että kaikkia on vaikea miellyttää, oli kyse sitten mistä tahansa. Valitettavasti

    Äänestä

  • auringonkukka kirjoitti:

    Olet oikeessa. Sama mielikuva mullekin rengasistuimesta tuli. Ja eihän pyörätuoli ole vain istuin, vaan se on kulkuväline joka korvaa samalla myös jalat.Mikään (pelkkä)istuin ei sitä tee.

    Nimityksistä ja sanonnoista käydään näköjään ainaista kiistaa sen takia että kaikkia on vaikea miellyttää, oli kyse sitten mistä tahansa. Valitettavasti

    ...käyttävät synnyttäneet äidit....

    Äänestä

tulee mieleen että olisin sidottu vessanpytylle tuosta rengasistuimesta.:DD

Äänestä
  • vessa tuli ekaks mieleen

    Äänestä

Hienoa Sortoa!

Rengasistuin on todella hyvä nimitys - huolimatta siitä, että se assosioituu niin vessaan kuin muihinkin alapään ongelmiin. Sana rakentuu kahdesta täysin neutraalista osasesta, jotka yhdessä muodostavat uuden ja paremman kokonaisuuden. On se ainakin parempi kuin lähes samaan ilmiöön viittaavat "rullatuolipotilas", "sisäkäyttöinen ruohonleikkuri" ja "voi lapsikulta, en minä tiedä noista nykyajan vempaimista mitään, joten älä minulta kysy".

Äänestä

hei onko aika sinusta ajanut ohitse...
nykyään kaikki "jakkaran" käyttäjät käyttävät siitä sinun "rengas istuimestasi" termiä PYÖRIS
ainakin nuoremmat mutta ehkä mietit vain asioita yksin kotonasi etkä aiokkan viettää elämää... (toivottavasti ei ole ollut kuuma sisällä helteillä)
mutta asiani on että tuo pyöris on huomattavasti "viisaampi" kuin mainitsemasi rengasistuin joka jo nimenä kuuluu 60-luvulle =(

Äänestä

Rengasistuimeen sidottu POTILAS! Rullatuoli on parempi kuin pyörätuoli...

Äänestä

....koko juttu. Ei nimellä ole mitään väliä. Kyllä mä istun pyörätuolissa ja invamopossanikin ihan tyytyväisenä, sillä muuten en pääsisi liikkeelle. Mä olen vammainen fyysisesti, mutta en henkisesti ja siksipä mulla on itsetunto tallella.

Äänestä
  • tästä pyörätuoli sanasta on tullut sivistyneiden henkilöiden taholta sellaista tietoa että esimerkiksi sähköpyörätuolista pitää käyttää nimitystä: "fyysisesti rajoittuneiden persoonien elektrisesti toimiva pyörillä liikkuva liikkumisen apuväline" tästä korrektimmaksi ei sana enää mene, ja onhan se sopivan lyhytkin

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Sortoa! kirjoitti:

1970-luvulla oli muotia sanoa "rullatuoliin sidottu", kun tarkoitettiin halvattuja. Onneksi siitä sanonnasta ja koko rullatuoli-nimestä luovuttiin. Nyt alkaa pyörätuoli-nimitys olla jo yhtä pahasti leimaava, se on sana, joka herättää sääliä ja inhoa vammaisia kohtaan. Sanokaamme JYRKKÄ EI pyörätuoli-nimelle ja ottakaamme käyttöön neutraali RENGASISTUIN!!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu