Vähättely ja syyllistäminen

Mistä johtuu, onko kaikilla niin pakatunut paha olo että pitää syyllistää ja vähätellä toisia?

Meidän ikäisillä ei pitäis itsetunto ongelmia enää olla mutta toisin on. Huono itsetunto paistaa läpi monen kirjoituksesta.

Voi melkein profiloida ihmisen mitä hän ajattelee ja miksi. Monta kertaa puhuu itsestään enemmän vaikka lulee mollaavansa toisia.

Olisi todella ahdistavaa olla kaikki samassa bussissa.

Mihin on häipynyt meidän yhteishenki?
5386
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

kaikki erilaisia ja elämme kuka mitenkin tätä elämäämme.

Äänestä

jättää jälkensä, eikä kaikilla ole niin hyvä onni, että saisi ruusuilla tanssia läpi elämänsä.

Toiset katkeroituvat, toiset taas eivät, vaan yrittävät oppia epäonnistumisista ja virheistä ja jopa omaavat taidon löytää kaikesta jotain positiivista.

Sen taidon, kun kaikki oppisimme ja tajuaisimme, että hyvällä saa aikaan paljon enemmän kuin pahalla.

Siinäpä

Äänestä

et kai nyt vaan huitaise yhtä isolla ja märällä lapasella minua kuin mistä minua syytät?

Ei kannata ainakaan Rosaa ruveta profiloimaan,
vielä vähemmän pohtimaan sitä mitä ihmettä hän oikein ajattelee. Kait löytäsit hänestä kuitenkin mollavan ja vähättelevän hupsun, täysin yhteistyökyvyttömän ja nolla itsetunnolla keplottelevan toivottoman naisihmisen.

Olen puolestani löytänyt täältä joskus jopa yhteishenkeä ja ainakin täällä on monta valoisaa ja elämänmyönteistä ja erittäin hyvällä itsetunnolla varustettua kirjoittelijaa, joitten juttuja luen mielelläni.

Onpa ´muuten hieno tuo ideasi siitä, että hyppäisimme kaikki samaan bussiin, se voisi olla hauskaa, eikä lainkaan ahdistavaa, voisi jopa löytyä kuskikin ihanomasta porukasta.

ups, nyt täytyy lähteä espanjan tunnille, moi

Äänestä
  • Asian vierestä , mutta asiaa kuitenkin! Minäkin haluaisin opiskella espanjaa. Missä , milloin , miten ; yksin vai ryhmässä? Alkeita ,vai jo enemmän opiskelleelle ? Onko kirjoja , dvd.tä tms. Haluan kanssa oppia.

    Äänestä

  • Opittilisin minäkin kirjoitti:

    Asian vierestä , mutta asiaa kuitenkin! Minäkin haluaisin opiskella espanjaa. Missä , milloin , miten ; yksin vai ryhmässä? Alkeita ,vai jo enemmän opiskelleelle ? Onko kirjoja , dvd.tä tms. Haluan kanssa oppia.

    Kansalaisopistot ja työväenopistot järjestävät kursseja aikuisille, eritasoille omat ryhmänsä. Asun pienellä paikkakunnalla ja täällä on vain yksi ryhmä, mutta hyvin se hoituu niinkin. Paljonhan se kuitenkin on itseopiskelua.
    Kielikouluja ja avoimessa yliopistossakin on varmaan kursseja joille voi osallistua, jos on mahdollisuus.
    Meillä on syntyperältään espanjankielinen opettaja, hän kertoo mielellään kulttuurieroista ja espanjan kielen eroavuuksissa eri mantereilla.
    Televisiossakin pyörii Seranon perhettä ja Frankon aikaa, niistäkin oppii kun kuuntelee.
    Niitä saa myös cd:nä, ovat vaan turhan kalliita. Löytyisi varmaan täältä netistäkin jos surffailisi, mutta yksi hyvä paikka, jonka tiedän jos alkeita aloittelee, on kun menee Vaajakosken lukion sivuille ja sieltä espanjan kieleen, siellä on hyviä ja helppoja harjoituksia.
    Jos osaa englantia niin espanjan opiskelu sujuu aika helposti.
    Onnea vaan opiskeluun ja sitten käytännön tunnille esim. Kanarialle, jeps

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Meidänikäiset kirjoitti:

Mistä johtuu, onko kaikilla niin pakatunut paha olo että pitää syyllistää ja vähätellä toisia?

Meidän ikäisillä ei pitäis itsetunto ongelmia enää olla mutta toisin on. Huono itsetunto paistaa läpi monen kirjoituksesta.

Voi melkein profiloida ihmisen mitä hän ajattelee ja miksi. Monta kertaa puhuu itsestään enemmän vaikka lulee mollaavansa toisia.

Olisi todella ahdistavaa olla kaikki samassa bussissa.

Mihin on häipynyt meidän yhteishenki?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu