LAINANOTTO VÄHENI MERKITTÄVÄSTI!!
Ensimmäisen kerran joulukuu ei NOUSSUT EDELLISESTÄ joulukuusta! Kas kun Suomen pankilta tämä on jäänyt huomaamatta!! Mutta siellähän kuulutaan sisäpiiriin eikä massoja saa säikytellä.
http://www.suomenpankki.fi/fi/tilastot/tase_ja_korko/index.htm
Ensimmäisen kerran joulukuu ei NOUSSUT EDELLISESTÄ joulukuusta! Kas kun Suomen pankilta tämä on jäänyt huomaamatta!! Mutta siellähän kuulutaan sisäpiiriin eikä massoja saa säikytellä.
http://www.suomenpankki.fi/fi/tilastot/tase_ja_korko/index.htm
Vastaukset 19
Vanhimmat
oikein on?
että 0,1 mrd = sata miljoonaa.
Jos keskimääräinen laina olisi satatonnia =>
100 kpl sadan tonnin lainoja ois jääny nostamata.
Sitä paitsi mitään lainanoton vähentymistä ei ole tapahtunut.
http://www.taloussanomat.fi/omatalous/2008/01/31/Lainatiskien+vilin%E4+hiljentym%E4ss%E4/20083126/322
Lainatiskien vilinä hiljentymässä
Kuva: Antti Aimo-Koivisto/Lehtikuva
31.1. 14:25 Kotitaloudet nostivat joulukuussa Suomen Pankin tilastojen mukaan uusia asuntolainoja 1,3 miljardin euron arvosta, mikä on 0,1 miljardia euroa vähemmän kuin edellisvuonna samaan aikaan ja 0,4 miljardia euroa vähemmän kuin marraskuussa.
Kuukausinostojen määrä oli vähäisin kahteen vuoteen. Kotitaloudet nostavat asuntolainoja vähiten joulu- ja tammikuussa. Viime joulukuussa luottojen nostoa hidasti euribor-korkojen nopea nousu rahoitusmarkkinoiden kriisin takia.
Joulukuussa asuntolainoja nostettiin perinteiseen tapaan edeltäviä kuukausia verkkaisemmin.
Tosin tyfny lukee mitä haluaa, eikä suinkaan mitä tekstissä lukee...
kehittynyt lainanotto; enää lainamäärä ei noussut kutyen edellisinä vuosina vastaavana aikana on tehnyt.
ymmärtäminen riittää...
"Joulukuussa asuntolainoja nostettiin perinteiseen tapaan edeltäviä kuukausia verkkaisemmin."
Eli joulukuussa on nostettu vähemmän lainoja, ihan kuten aikaisempina vuosinakin. Mutta luetun ymmärtäminen on tuhnulle hyvin vaikeaa. Jopa mahdotonta ettensanoisi. Tyfny luulee rommauksen tulleen vaikka markkinat käyttäytyvät ihan normaalisti kuten aikaisempina vuosina on ollut tapana.
"0,1 mrd. euroa vähemmän kuin vuotta aikaisemmin."
Verrattuna edellisvuoden joulukuuhun sata miljoonaa euroa vähemmän. Markkinat käyttäytyvät aivan kuin hinnat laskisivat.
Niille joille luvut ovat vaikeita: sata miljoonaa on sata tonnia alennusta tuhanteen asuntoon...
nyt, epävarmuus jatkuu kunnes romahtaa
Laskevien hintojen ja epävarmojen aikojen aikana kannattaisi kaikkien odotella rauhassa. Se alkaa laskea hintoja. Ja kun alamäki alkaa niin se jatkuu sitten pidempään epävarmassa tilanteessa. Kaikkia rahojaan ei kannata asuntoon laittaa vaikka keinottelijat ja pankit niin haluaisivatkin. USA:ssa on jo nähty mihin tällainen johtaa. Jos USA:ssa vielä tekohengitetään velkataloutta kuten nyt näyttää niin kriisi pitkittyy ja pahenee.
joulukuussa nostetuilla 1,3mrd.€:han on ostettu "vain" tuollaiset 10500 kerrostalo-osaketta, vajaa 5000 rivitalo-osaketta ja noin 900 omakotitaloa (ja nämä vain joulukuun aikana)
Minkäköhänlaisia ne kauppamäärät sitten olisivatkaan jos kauppa ei olisi "seis"...
Itseasiassa luotonANTO, ei luotonotto, on nyt vähenemässä. Kuka tahansa pulliainen ei enään saa pankkilainaa. On oltava jopa työpaikka.
koska tyfnyn mukaan kuka tahansa saa millä tuloilla tahansa ihan helposti tuollaiset 350.000 euroa lainaa koska tahansa. Taidat valehdella?
Kannattaa ennemmin maksaa vuokraisännän kuin omaa lainaa pois.
Rommaus on ollut tosiasia vuodesta 2001 lähtien, vaikkei vielä näykään tilastoissa.
Auto on hyvä sijoituskohde.
jne.
Aivan niin. Joten aikaisemmin lainaa ottaneet
ovat työttömiä tuulenhuuhtomia, jotka sai lainaa
asuntoon 100% sekä tietysti pankin rahastoon
"säästäminen" päälle.
Ne jotka ottavat lainaa tänä vuonna, ovat oikeasti
vastuullisia, harkitsevia ja kunnon töissä.
Täällä kirjoittelevat ajoissa ostaneet "omistajat"
eivät tosiaan ole paljoa kouluja käyneet tai työssä olleet
(mikä näkyy kirjoitusten tasossakin).
Taloussanomissa joku tuulenhuuhtoma tyhjäpää kommentoi, että "eikös 0,1 miljardia ole yksi miljoona?"
Tuulareiden laskutaidon takia mädistä neukkuläävistä on makseltu järjettömiä kuplahintoja. "Eikös 250t€ ole niinq jotain vähän yli parisataa ekee?"
Espoolaistuulareille on nyt kerrottu paljonko on 0,1 miljardia. Siksi hintojen lasku on siellä täydessä käynnissä. Monissa paikoissa tietoisuus numeroista on valitettavasti vielä nollatasolla.
jessus suomalaisilla velkaa 86 578 miljoonaa ekua, eli yli viissataa tuhatta miljoonaa markkaa. Tuntuu 90-luvun pankkituki pieneltä.
Jos nyt pukkaa lama päälle on tilanne paljon pahempi kuin 90-luvun alussa. Työttömiäkin on jo valmiiksi yli 200 000, 90-luvun alussa taisi olla 80 000. Lisäksi tilastointi tapaa muutettu eli 90-luvun tilastointi tavalla varmaankin lähempänä 300 000.
Mikä on asunnon uusi hinta kun tuhnun tuulettama ale -70% toteutuu? Alkuperäinen hinta olkoon vaikka 150.000 euroa.
BUBUBUBHHAHAHAA
Eipä ihme että karikin möi kun piti ostaa.
BUBUBUHAHAHHAH
olivat lainojen korot pahimmillaan jopa yli 0,6%-yksikköä korkeammalla.
Lisäksi korkojen ennakoivan alenevan vielä tästäkin.
Joulukuussa oli jo tiedossa, että korot tulevat laskemaan vuodenvaihteen jälkeen.
Kukapa olisi halunnut lainaansakaan ottaa korkeilla prosenteilla.
Siitä voi päätellä notkahduksen olleen vain väliaikaista.
Jos korot laskevat edelleen, niin todennäköisesti keväästä tulee asuntomarkkinoilla todella kiivas jakso.