Mun paras kaverini makaa sairaalassa loukkaantuneena,ja huommenna meidän piti lähteä reissuun.Viikonloppuna olimme bailaamassa ja me hypättiin poikien autoon mutta jouduimme kolariin jossa kaverini loukkaantui,kehotin häntä kiinnittämään turvavyön mutta ei halunnut.Olen katkera itselleni kun en vaatinut voimakkaammin laittamaan vyötä kiinni,nyt kesä meni piloille minultakin.Suren kaveriani jatkuvasti ja rukoilen pikaista paranemista,hyvät nuoret älkää pilatko elämäänne vaan KÄYTTÄKÄÄ AINA TURVAVÖITÄ muuten saatatte aiheuttaa surua lähimmäisillenne!!!!!
Lohdutusta kaipaava
Viveka
3190
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Eiköhän se ole jokaisen oma asia käyttää turvavyötä. Jos hän ei halua käyttää niin hän vastaa seurauksista.
On ikävää että kaverisi loukkaantui, mutta ei se toki sinun syysi ole! olisit vain voinut ehkä estää tai lieventää tapahtunutta.
Teit parhaasi kun yritit suojata ystävääsi mutta minkäs voit kun kaveri ei tajua parastaansa.Hyvä että huolehdit itsestäsi käyttämällä turvavyötä olet hieno esimerkki muille siitä kuinka vyötä kannattaa käyttää myös takapenkilläkin.Hyvät ystävät tehkää kuten tämä neito ja kehottakaa kavereitakin aina kiinnittämään turvavyö,sillä ystävän menetys on aina suuri suru.
Olet hyvä ihminen kun ajattelet ystävääsi olisivatpa kaikki nuoret sun kaltaisiasi niin.... .Ajatelkaa hyvät nuoret että meillä on elämä vielä edessä eikä sitä kannata pilata niin turhalla asialla kun turvavyön laiminlyönti on.Meidän kaveriporukassa KAIKKI käyttää AINA turvavyötä kun ajellaan kimpassa,eikä enempää oteta kyytiin kun on turvavöitä.