Heips! Minulla on puolivuotias seropi(ajokoiraa ja labradorinnoutajaa ainakin) pentu. Kovasti vetää hihnassa(itsellä ei meinaa enää voimat riittää) ja rähisee vastaantulijoille(varsinkin miehille, lapsille ja muille koirille). Koirani on jostain syystä aika arka..siispä varmaan siksi rähisee. Olen odotellut, että arkuus häipyisi vanhentuessa, mutta on aika kiusallista käydä sen kanssa ulkona, kun jotkut lapsetkin pelkäävät sitä kovasti. Olisikos vinkkejä tuohon vetämiseen ja räyhäämiseen? Vetämiseen ei auta "pieni nykäisy hihnasta" ei edes vähän isompi. Valjaita ollaan käytetty, koska tuntuu että pannassa koira tukehtuu. Makupaloista ei ole ollut hyötyä..ei välitä niistä ollenkaan, jos joku tulee vastaan. Koirakouluun ajattelin mennä, mutta eihän niitä täällä peräkylässä tällähetkellä tietenkään järjestetä.
Ulkona käynti
alhkf
8491
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
puute on ainakin koiralla... elikkä eui ole pentuna ollut paljoon lasten , miesten ja koirien kanssa,?? koska noissa roduissa ei ole mitään agressivista taipumusta eikä liiempää dominoivuutta..
"Valjaita ollaan käytetty, koska tuntuu että pannassa koira tukehtuu." no kun noissa valjaissa koiran on juuri hyvä vetää, eli ota ne pois
pennuille suositellaan aina alottaa kuristus pannalla! nahkanen tai ketju.. koska siinä se tajuaa ettei kannata vetää tai tuntuu pahalta.
mutta näistä varmasti on apua: vedonestovaljaat, löytyy jokaisesat eläin kaupasta h.alle 20e siinä on kaula panta ja ohuemmat narut jotka menee kainaloitten alta ja kun koira vetää niin se on kivuliasta.
kuono panta.. vähän kun hevosilla on se turpa hommat.. se toimii varmasti! ainakun koira yrittää vetää sen pää kääntyy sivulle, koiraa on erittäin helppo kuljettaa ja kouluttaa kuonopannan avulla sekin maksaa alle 15e
kuristuspanta ei todellakaan ole hyvä koulutusväline. Parhaat on tavalliset valjaat, joista voi turvallisin mielen NYKÄISTÄ KUNNOLLA. Se ei satu, ei vahingoita, ei aiheuta niskanikamanmurtumia..
Ja mikä parasta, pentu oppii, että ei pääse eteenpäin jos vetää. Siis aina kun vetää, pysähdyt ja odotat, että tulee rauhassa lähemmäs ja hihna löystyy. Sinnikkyys palkitaan! Voit myös kokeilla, että aina kun vetää, nykäiset kunnolla ja sanot vaikka "ei vedä" Siis ensin ei vedä ja heti perään nykäisy. SINÄ olet vahvempi kuin koira. Sinä päätät, minne mennään. Voit käyttää voimaa, mutta ei väkivaltaa.
Kuristuspannassa ja vedonestovaljaissa on se huono puoli, että usein koira ei tajua, miksi se panta alkaa tuntua entistä ikävämmältä.
Joten se koettaa päästä siitä pois, vetämällä tai muuten.
Ensin mukavat valjaat, joista ei halua pois.
Kärsivällisyys on ainoa tie tottelevaisuuteen! Yritys ja erehdys palkitsee.
"Voit myös kokeilla, että aina kun vetää, nykäiset kunnolla ja sanot vaikka "ei vedä" Siis ensin ei vedä ja heti perään nykäisy"
Näin olen tehnytkin. Ja käytössä siis meillä nuo vedonestovaljaat. Eli pitäisi varmaan hankkia ihan tavalliset valjaat. Kuristuspantaa en edes harkitse. Oltava ilmeisesti vaan todella sitkeä :) Onko vinkkejä vielä tuohon ärisemiseen ja murisemiseen?
Makupaloja on aina taskussa mukana, mutta ne eivät todellakaan kiinnitä koiran huomiota jos joku tulee vastaan..
"sosiaalistamisen puute on ainakin koiralla... elikkä eui ole pentuna ollut paljoon lasten , miesten ja koirien kanssa,??"
Lapsien kanssa pentu ei ole päivittäin tekemisissä, mutta miesten ja muiden koirien kanssa kyllä todella usein. Itselläni on myös vanhempi koira ja asun mieheni kanssa. Myös muita pentuja se näkee säännöllisesti. Vähintään kerran viikossa.
Varmaan juuri se, että on todella sitkeä ja ihan joka kerta, kun koira vetää, vedät liioitellusti takaisinpäin ja pysähdyt. (Ei siis kuitenkaan ihan niin, että koira lentää kuin leppäkeihäs ja ihmettelee, että mistäs toi nyt, häh)
Vedonestovaljaat on vähän huonot.. Niissä tulee koko ajan painetta ja koiralla on niistä huono mielikuva. Koirahan ei saisi alkaa inhota itse asustetta (vedonestovaljaita, pantaa) vaan vetämistä. On totta, että koiralle tulee ikävä tunne, kun vetää myös kuristuspannalla yms. mutta olen vain huomannut, että koira ei tajua sen johtuvan vetämisestä vaan pikemminkin pannasta. Tee selväksi, että Sinä olet se, joka aiheuttaa nykäisyn, ei hihna/panta/valjas.
Sakemanni-aikuinen oppi olemaan kanssani vetämättä yhdellä lenkillä. Se veti aina hulluna muuten. Kokeilin vaihtaa sen kuristuspannan tavalliseen, ja seisoin paikallani. Kun veti (lähetään jo) vetäisin takaisin eleettämästi. (Siis ei kannata hämmentää koiraa huutamalla/antamalla käskyjä, korkeintaan yksi käsky, napakalla mutta rauhallisella äänellä, muuten koira unohtaa sen, että veti ja on hankalampaa, kun se ei tajua, mitä oikein haluat ja mistä moitit)
Kun kävi turhautuneena istumaan, lähdinkin menemään (siis kun koira ei kumminkaan enää keskittynyt minuun). Taas heti, kun hihna YHTÄÄN kiristyim ei siis roikkunut silminnähtävän löysänä, sama juttu, nykäisy>pysähdys>huomiomattomuus.
Yhdellä lenkillä oppi kulkemaan minun kanssa vetämättä ja lisäksi opetin istumaan ja hyppäämään esteen yli, mitä ei myöskään aiemmin osannut käskystä. Oppi että jaahas, tuon kanssa ollaankin tuolla lailla. Kun en lipsunut, ei koirakaan kokeillut koko ajan. Tietysti, omistajansa kanssa se veti edelleen, koska hän ei opettanut erikseen.
Kun koira huomaa, että vetämättä on kiva kulkea, se myös kulkee niin kivasti. Ja oppii, että jos haluaa esim. pissille, vetäminen on turhaa: kannattaa ottaa kontaktia "tonne tarviis mennä.."
Kun koira ei vedä, on helpompi myös hoitaa ohitukset yms. koska voit aina kieltää ja rankaistakin koiraa siitä, jos vetää, se kun on aina kiellettyä. Se saattaa rajoittaa myös haukkumista ja ainakin hyökkimistä, koska koiralla ei ole niin ahditunut olo, se ei tunne olevansa puristuksissa ja vanki vaan hallinnassasi ja vapaampi. Se keskittyy paremmin ja siihen on helpompi saada kontakti.
Opeta huolella että ei saa vetää. Toisilla koirilla siihen menee 2 tuntia, toisilla puoli vuotta. Mutta tulos on hyvä!
Murinoita ja ärinöitä voisit kokeilla rajoittaa suihkupullolla, joko kiellät tai et, jos kiellät, ehdollistat koiran kieltoon>suihkaus, joten se alkaa totella kieltoa, jotta ei tulisi suihkausta. Jos taas pelkkä suihkaus, koira oppii, että ei kannata äristä, koska tulee suihkaus. Tämäkin on inhottava, muttei satuttava tai epäreilu tapa kouluttaa koiraa.
Itse en ole käyttänyt suihkepulloa, koska koirani ei ole koskaan ollut haukkuherkkä.
Koira ei tarvitse välttämättä käskyjä, mutta rajoja ja rakkautta se tarvitsee! Parhaiten selviää, kun miettii ja kokeilee ja sinnikkäästi käyttää hyväksihavaittua keinoa.
Äriseekö koira arkuuttaan vai puolustaakseen/egoillakseen?
Koulutus riippuu paljon siitä.. Esim. herkkää, pelokasta koiraa ei välttämättä kannata lähteä komentamaan, koska alkaa pelätä sekä komennusta että toisia koiria. Päinvastoin sitä pitäisi kehua aina vain hyvästä suorituksesta, mihin menee kyllä pidempään aikaa.
Ja tehdä ohituksista "vaarattomia".
Harjoitelkaa ohituksia ensin kauempaa ja vaikka samojen koirien kanssa jos mahdollista.
Ei kannata repiä koiraa hihnasta, se tekee hihnassa kulkemisen entistä epämiellyttävämmäksi. Kokeile aluksi pysähtymistä aina kun hihna kiristyy. Seisot ja odotat, että koira ottaa sinuun kontaktia ja löyhää hihnaa lähestymällä sinua. Silloin voit jatkaa reippasti matkaa. Tämä on hidas ja aikaavievä metodi, mutta opettaa koiran nauttimaan hihnalenkeistä sen sijaan että siihen liittyisi epämiellyttäviä tuntemuksia. Jos tämä ei rupea yhtään toimimaan, niin voit liittää mukaan varovaisesti tuon pakotteen, eli hihnasta nyppäisemisen. Jos koirassa on hippunenkaan taistelutahtoa, se saattaa tosin vain kiihtyä nyppäisystä.
Joku tuossa jo mainitsikin, että tuohon rähinään auttaa parhaiten todennäköisesti se, että rupeatte siedättämään koiraa noihin ihmisiin ja koiriin. Ensin katselette ärsykkeitä niin kaukaa, että koira ei reagoi rähinällä. Kehu koiraa kun se on rauhallinen eikä lainkaan jännittynyt. Ole tilanteessa kunnes koira on rento. Sitten menette asteittain lähemmäs ja lähemmäs.
Ja ennen kaikkea, älkää moikatko enää ketään kun pentu on hihnassa! Siten jos pentu on arka, sen ei tarvitse varmuuden vuoksi rähähtää pitääkseen mahdollisen uhan loitolla. Jos olet päästänyt ihmisiä silittelemään pentua ja se on kokenut olonsa ahdistuneeksi ollessaan hihnassa ja kykenemätön pakenemaan, sille on voinut tulla tarve puolustaa itseään vastaantulijoilta. Tee pennulle selväksi, että sinä suojelet sitä kaikissa tilanteissa.
ulkona ollessa, ei voi siinä vetää oikeen.. ja jos se vetää nii tuo "pysähys"-opetus,. ja jos koira ei kestä muita koiria nii kattokaa sen kanssa "elokuvia" xDD oma koira on iha hirvee remmirähisiä ollu, mutta kateltii youtube:lta haukkuvia koiria videolta ja kehhuin kovasti ku vaa pää kallellaan katteli eikä teheny elettäkää möykätäkseen =)
ylleesä saanu iha julumettuja sätkyjä muille koirille ku ollu tuo oma narttu mukana ja vissii sitä suojellu kauhiasti, mutta arvatkaapa mitä, nyt maanantaina ohitettii metrin päästä yks sakemanni, ja ilman mitään rähinöitä ja hyökkäysyrityksiä :) *armotonta tuuletusta*
aikamoista edistystä :)
"Äriseekö koira arkuuttaan vai puolustaakseen/egoillakseen?" Koirani on joissain tilanteissa aika arka, mutta välillä on myös tuota puollustusta ja egoilua. Esim. lastenrattaiden tullessa vastaan alkaa äristä häntä koipien välissä(pelottaa) ja yrittää pakittaa. Mutta välillä kun toinen koira tulee vastaan, niin se on ihan tätä egoilua. Kiitos kovasti kaikille jotka jaksoivat vastailla. Tuli hyviä vinkkejä, joita aion seuraavalla lenkillä tänään kokeilla :) Hauskaa viikonloppua!!