apua tarvittas

Moikka!Mulla on nyt puolvuotias uros chihu,ja ei vieläkään sisäsiisti!Elikkäs kakkailee ja pissailee varsinkin olohuoneen matolle surutta,aina kun tulen kotiin on kakkat matolla.Ennen kävi melko hyvin paperilla mut nyt taas tällästä!ärsyttää ku on matot ihan pissas ja kakkas..ulos tekee asiansa hyvin!Onko tää nyt sitä murkkuikää?Ja mitä mun pitäs tehdä että matoille pissailu ja kakkailu loppuu?Pihalla olen antanut aina namun kun tekee asiansa..Kaipaan pikaisia neuvoja!Turha yrittää ees siivota kotona kun tietää et taas haisee kakka kun kotiin tulen!
2185
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Eli tärkeintä olisi tosiaan se siivous. Jos matot haisee pissalta/kakalta, koira mieltää sen paikaksi jonne tarpeensa voi tehdä uudelleen! Eli matot pois, luuttu käteen ja lehti sinne mihin sallittua tehdä tarpeensa. Sitten vain homman aloittaminen alusta, usein ulos, etenkin ruoan jälkeen VÄLITTÖMÄSTI. Jättimäiset kehut kun tarpeet tehdään ulos, sisälle tehdessä toruminen VAIN jos saadaan kiinni itse teosta. Myöhemmin toruminen menee hukkaan. Kunnes homma rupee toimimaan niin, sitten vasta matot lattioille, mieluiten pesulan kautta ettei tutut hajut innosta uudelleen sisäpissailuun!

Tsemppiä yritykseen, kyllä se varmasti jossain vaiheessa homman juonen ymmärtää. :)

Äänestä

Joo tosiaan kannattaa suosiolla kerätä kaikki mtot pois siksi aikaa kunnes sisäsiisti, viet kaikki pesuun ja lattialle vasta kun varma ettei enää tee.
Koirasi on vasta puolivuotias, eli normaalia ettei vielä oppinut. Omallani kesti 8kk ikään asti.
Ulos kannattaa viedä aina ruon jälkeen, herättyä ja vielä siinä välissä. Kehua kannattaa kun tekee ulos, mutten namuilla palkitsemista kannata.. Tarpeiden tekeminen ei ole temppu, se on jokapäiväinen asia joka koiran pitäisi oppia ilman nameja :) Jos jätät namut pois ja kehut, mieltää koira homman ihan tavalliseksi jutuksi joka kannattaa, eikä kaki vain namin perässä.. Näin minä ajattelisin.
Säännölliset ruoka-ajat kannattaa tehdä, siitä voit sitten oppia huomaamaan kuinka kauan menee että tekee tarpeensa. Aamulla riittävä lenkki että tekee kakat, heti kotiin tullessa ulos jne jne.
Kannattaa myös rajata koiran tilat ollessasi poissa, sille riittää varmasti esimerkiksi tilava eteinen tai yksi huone. Pissailu ja kakkailu voi tietty olla myös protestoimista yksinjäämiselle. Näin estät sen kakkailemista ympäri asuntoa!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


rapuliini kirjoitti:

Moikka!Mulla on nyt puolvuotias uros chihu,ja ei vieläkään sisäsiisti!Elikkäs kakkailee ja pissailee varsinkin olohuoneen matolle surutta,aina kun tulen kotiin on kakkat matolla.Ennen kävi melko hyvin paperilla mut nyt taas tällästä!ärsyttää ku on matot ihan pissas ja kakkas..ulos tekee asiansa hyvin!Onko tää nyt sitä murkkuikää?Ja mitä mun pitäs tehdä että matoille pissailu ja kakkailu loppuu?Pihalla olen antanut aina namun kun tekee asiansa..Kaipaan pikaisia neuvoja!Turha yrittää ees siivota kotona kun tietää et taas haisee kakka kun kotiin tulen!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu