Osaisitteko kertoa?
Hindulaisilla on Shivalle hyvin monia eri nimiä sen mukaan millaisesta Shivasta puhutaan. On Shiva joka on vihainen ja tuhoaa kaiken. Kun Shivalle ilmestyy kolmas silmä otsaan, hän on "pitelemätön" vihassaan. Toisenlainen Shiva antaa kyselemättä kaikille kaikkea mitä he pyytävät. Muitakin puolia ja nimiä Shivalla on.
Osaisiko joku kertoa näistä tarkemmin? Minua kiinnostaisi.
Shivan
11
776
Vastaukset
- Mouna
Tausta, jota vasten kaikki heijastuu.
Se, joka On.
Shiva. - bhairava
Tai googlaa "shiva sahasranama". "Shivan tuhat nimeä" löytyy useammista perinteisistä intialaisista teoksista, kuten esim Shiva Purana.
- tämäpä yllätys
Mitäs toi Niskala tuossa kohtaa tekee.. Intiaako??? Ilmankos tässä on näitä "heijastuksia" vähän sinne tänne:////
- Anonyymi
Jännää.
- alfa123
Kolmannessa vaiheessa Shiva on synnin osoittaja ja synnintuntoon saattaja.
Kävin Kristillisen Alfa-kurssin viime vuoden
lopussa. Siellä on viikonloppu, jossa puhutaan
pelkästään Pyhästä Hengestä. Hätäännyin kun en tiennyt Pyhästä Hengestä mitään. Silloin kuulin äänen korvissani; ei miehen eikä naisen äänen, vaan jotain siltä välitä, joka sanoi: Intiassa minä olen Shiva.
Viikonlopun aikana ei puhuttu Pyhän Hengen antamista lahjoista, vaan mainittiin Pyhän Hengen tekemisistä Joh.16:8 mukaisesti:
"ja hän tulee ja paljastaa, että maailma on väärässä, hän paljastaa, mitä on synti, mitä vanhurskaus ja mitä tuomio."
Eli olet jo maininnut kaksi näistä Shivan puolista: vanhurskas eli antaa kyselemättä kaikille kaikkea.
Ja tuomio eli tuhoaa kaiken ja on lyömätön rankaisevassa vihassa.
Se kolmas puoli liittyisi siis jotenkin synnin paljastamiseen ja osoittamiseen.
Tarkemmin en osaa sanoa miten tämä kolmas puoli ilmenee intialaisten ja hindujen toimissa.
Anteeksi tämä kristillinen ote asiaan; en yritä käännyttää. Harkitsin kaksi kuukautta kertoako tämä kristillinen kokemus Alfa-kurssilta vaiko ei. Lopulta päätin kertoa.
Luen Raamatun lisäksi säännölliseti myös Koraania, Krisna-tietoisuuden julkaisemia kirjoja ja jopa Kalevalaa. Toivottavasti tästä olisi jotain apua; eikä olisi pelkää synkretismiä tai pelkoa synkretismistä.- Anonyymi
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011595691.html
Suomalainen Klubi päätti: Ei naisia jäseniksi - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011595691.html
Suomalainen Klubi päätti: Ei naisia jäseniksiNaisten syrjintään ei tarvita uskontoa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Naisten syrjintään ei tarvita uskontoa.
Helsingin Suomalainen Klubi on päättänyt jäsenäänestyksessään, etteivät naiset voi olla klubin jäseniä.
Anonyymi kirjoitti:
Naisten syrjintään ei tarvita uskontoa.
Ei, eikä sotaankaan, mutta monesti uskonto on sodan ja naisvihan työkalu.
- Anonyymi
Luen Raamatun lisäksi säännölliseti myös Koraania, Krisna-tietoisuuden julkaisemia kirjoja ja jopa Kalevalaa. Toivottavasti tästä olisi jotain apua; eikä olisi pelkää synkretismiä tai pelkoa synkretismistä.
Hyvää, että vertailet eri juttuja.
- Anonyymi
Aina ei selviä usein ottamalla viinoja r-viinasista.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja19622592Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant999889Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.567765Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va1026529SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1936257Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m675861Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,615350Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot515253HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.1344915Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1084592