Suositelkaa...

Haluaisin alkaa taas katsomaan jotakin sarjaa, mutta etsinnöistä huolimatta en ole löytänyt toistaiseksi itselleni sopivaa.
Olen kieltämättä aika kriittinen animen suhteen, mutta tässä muutamia sarjoja, joista olen pitänyt:

Full Metal Alchemist, sopivasti draamaa, verta ja huumoriakin. Tykkäsin kovasti.

Wolf's Rain, ensimmäiset jaksot hiukkasen tylsähköjä, mutta loppua kohti huipentui.

Death Note, vaikken hirveästi poliiseihin liittyvistä sarjoista pidäkään, niin tämä iski.

Eli, etsin animea joissa yhdistyy tuollaisia genrejä. Toivon, ettei olisi liian vanhahtava piirrostyylikään. Verta, draamaa ja ehkä huumoriakin pitäisi löytyä.
5503
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Elfen Lied on ainakin todella verinen. Tarinakin on hyvä. Ja alkumusiikki on ainakin ehdottomasti kuulemisen aroinen.
http://anidb.net/perl-bin/animedb.pl?show=anime&aid=1544

Sitten olisi Higurashi No Naku Koro Ni. Melko sekava aluksi, mutta koukuttava kun vaan pääsee juoneen kiinni.
http://anidb.net/perl-bin/animedb.pl?show=anime&aid=3574

Itse olen juuri aloittanut History`s Strongest Disciple Kenichi:n katsomisen. Hyvältä vaikuttaa tähän mennessä.
Tässä meno on vähemmän synkkää, kuin noissa edellisissä. Ja huumoria löytyy. :)
http://anidb.net/perl-bin/animedb.pl?show=anime&aid=4596

Äänestä

Pidän myös noista mainitsemistasi sarjoista, ja näitä suosittelisin:

Vampire Knigth
Vampyyrejä, verta ja draamaa

Äänestä

Full Metal Alchemist ja Death Note lukeutuvat omiin suosikkeihini. Olen itsekin suhteellisen nirso ja jaksan innostua jostain sarjasta todella harvoin. Voisit mahdollisesti pitää seuraavista, sillä kaikki sopivat toivomuslistaasi ainakin osittain:

Code Geass - Hangyaku no Lelouch: Omasta mielestäni Death Noten ohella viime vuoden parhaita sarjoja, joitakin samankaltaisuuksiakin löytyy. Ehdit katsoa ykköskauden ennen huhtikuussa alkavaa kakkoskautta, mutta kannattaa muistaa, että 2. kauden trailerit spoilaavat 1. kauden loppua.

Gankutsuou: Henkeäsalpaavan upeilla grafiikoilla maustettu scifisovitus Monte-Criston kreivistä.

Noein - Mou hitori no kimi e: Ehkä paras scifianime, jonka olen nähnyt. Sarja säilytti oman uniikin tyylinsä loppuun asti, vaikka siinä vastaan tulevat modernin fysiikan teoriat on jo koluttu läpi aika monessa scifiromaanissa.

Neon Genesis Evagelion: Klassikko jo syntyessään. Tyyli voi olla hiukan liian ysäriä uudempaan animeen tottuneelle, mutta sarja sekä elokuvat muodostavat loistavan kokonaisuuden, jota kukaan ei ole pystynyt ylittämään.

Äänestä

Pistän tähän nyt listaa hyvistä sarjoista, jotka ovat vähän noiden mainitsemiesi sarjojen tyylisiä, eli siis vähän vakavempaa.

Hellsing Hellsing Ultimate OVA
Trinity Blood
Elfen Lied
Avenger
Vampire Princess Miyu
Ninja Scroll
Devil lady
Rurouni Kenshin OVA:t
Nightwalker
Gankutsuou
Pet Shop of Horrors
Erementar Gerad
X TV
Rave Master
Utawarerumono
.hack//Roots
Chrono Crusade
Black Blood Brothers
Kiba
King of Bandit Jing
Samurai Deeper Kyo
Final Fantasy Unlimited
Tenjou Tenge
Claymore
Venus Versus Virus
Fate-stay Night
Shingetsutan Tsukihime
Devil May Cry
Peacemaker Kurogane
Murder Princess OVA
Witchblade
D Gray-man
Karakuri Zoushi Ayatsuri Sakon
Code Geass
Noein
Koutetsu Sangokushi
Demon Prince Enma OVA
Ayashi no Ceres
12 Kokuki
Zombie Loan

Tässä nyt muutamia. Pahoittelen jos uudestaan sanoin jotain mitä jo oli sanottu.

Äänestä

Tässä onkin jo ehdoteltu tosi hyviä.
Elfen Lied ja Wolf's Rain ainakin katsii kattoa ja tässä pari uutta

Karin - kouluromanssi tyylinen anime. Kertoo vampyyri tytöstä, joka on rakastunut ihmiseen. Huumoria, draamaa ja verta

Naruto - Tämä tuskin mitään suuria esittelyitä kaipaa. Varmaan yksi maailman tunnetuin anime. Huumoria ainakin löytyy jos ei muuta. Narutolle jatkoa on Naruto Shippuuden, joka ilmestyy kerran viikossa torstaisin RAW:ina ja perjantaisin Subattuna. Yksi suosikeistani

Inuyasha - Sijoittuu jonnekkin keskiaikaan (?).
Kertoo Inuyasha nimiestä Hanyousta (Hanyou= puoliksi ihminen, puoliksi hirviö(Youkai))
Tässäkin on mukana draamaa ja rakkautta. Tosi söpö, suosittelen lämpimästi

ja just nämä Higurashi no naku koro ni (kai):t ja Rosario vampire yms. On hyviä, itse katsastelen alkutunnareita ja katson sitten niiden perusteella.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Weirdfreak kirjoitti:

Haluaisin alkaa taas katsomaan jotakin sarjaa, mutta etsinnöistä huolimatta en ole löytänyt toistaiseksi itselleni sopivaa.
Olen kieltämättä aika kriittinen animen suhteen, mutta tässä muutamia sarjoja, joista olen pitänyt:

Full Metal Alchemist, sopivasti draamaa, verta ja huumoriakin. Tykkäsin kovasti.

Wolf's Rain, ensimmäiset jaksot hiukkasen tylsähköjä, mutta loppua kohti huipentui.

Death Note, vaikken hirveästi poliiseihin liittyvistä sarjoista pidäkään, niin tämä iski.

Eli, etsin animea joissa yhdistyy tuollaisia genrejä. Toivon, ettei olisi liian vanhahtava piirrostyylikään. Verta, draamaa ja ehkä huumoriakin pitäisi löytyä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu