vaikka luottaakkin viisikymppiseen. Mutta entäs jos se pettääkin luottamuksen? Oletko omasta mielestäsi luotettava ihminen ja jos niin miten niin?
Tuli tässä mieleen
19
471
Vastaukset
- Goutsa
Ajattele minun kauneuteni ja älykkyyteni ja sinun varakkuutesi.
- elämänsä
onnellisena, loppuun asti...
- että onko kauneutesi
varakkuuteni ja minun älykkyyteni arvoista?
- en yksin
elämänsä kirjoitti:
onnellisena, loppuun asti...
avaimet hukassa. mihin meen yöksi?? kuka huolis raikulin
- puhelin mukana?
en yksin kirjoitti:
avaimet hukassa. mihin meen yöksi?? kuka huolis raikulin
soita 112, kyllä sieltä hakevat katon alle. ;)
- luottamus.
liittyy ikään...
- nimenomaan
siihen. Ei ole viisikymppisiin, eikä sitä ikäluokkaa lähellä oleviin luottamista. Onko sinuunkaan, epäilen? Taidat olla kaikkein epäluotettavin kaikista viidenkympin pintaisista?
- kysyn vaaan??
nimenomaan kirjoitti:
siihen. Ei ole viisikymppisiin, eikä sitä ikäluokkaa lähellä oleviin luottamista. Onko sinuunkaan, epäilen? Taidat olla kaikkein epäluotettavin kaikista viidenkympin pintaisista?
kerro huolesi hertaa rouvalle.
- huolenhäivää
kysyn vaaan?? kirjoitti:
kerro huolesi hertaa rouvalle.
kysyin vain onko mielestänne viisikymppinen luotettava, oletko sinä? Ja jos vastaat että olet, niin perustelisitko sen myös että miten niin olet?
- olen ja nainen
huolenhäivää kirjoitti:
kysyin vain onko mielestänne viisikymppinen luotettava, oletko sinä? Ja jos vastaat että olet, niin perustelisitko sen myös että miten niin olet?
perusteluita ei kaipaa enempää.
- ne vasta
olen ja nainen kirjoitti:
perusteluita ei kaipaa enempää.
epäluotettavia ovatkin. Ei tarvii selitellä.
- lottamusnainen
olen ja nainen kirjoitti:
perusteluita ei kaipaa enempää.
taidat olla susirajan tuolla puolen
- Lotista
lottamusnainen kirjoitti:
taidat olla susirajan tuolla puolen
mutten vielä lottamusnaisista. Ovatko ne kenties jollain murteella samoja kuin lotat?
- ettei yksikään
viisikymmenvuotinen vähän ali tai yli, ole luotettava ihminen.
Olen yli viisikymppinen ja omasta mielestäni olen luotettava ihminen. Pidän aina sen minkä lupaan. Samoin suurin osa tuntemistani samanikäisistä ihmisistä. Ennen aikaan oli tosi suuri häpeä olla epäluotettava. Sellaista leimaa ei kukaan päälleen halunnut.
Sanottiin että ennen mies maansa myöpi ennenkuin sanansa syöpi.
Nykyisin nuorempi polvi puhuu paljon ja lupailee vaikka mitä. Mutta kuinka on niiden lupausten pitämisen kanssa?- O-Orvokki
Ovatko 5-kymppiset mielestäsi jonkin erityinen ryhmä. Mielestäni ihminen jo on luotettava tai sitten ei, eikä iällä ole sen asian kanssa paljonkaan tekemistä.
Itse olen luotettava ja luotan ihmisiin, kunnes joku osoittautuu epäluotettavaksi. Silloin petyn, ja "hylkään" ihmisen elämästäni, jos hän toistuvasti osoittautuu epäluotettavaksi. Voin tarvittaessa kohdata ihmisen, mutten enää aktiivisesti edes kuuntele häntä pakollisia kuvioita enempää. Etukäteen en suostu epäilemään tai vakoilemaan ketään. Mieluummin luotan, petyn ja jatkan omaa matkaani.
Turhista epäilyistä ei mielestäni ole mitään hyötyä, ne voivat myrkyttää mieltä ja vahingoittaa suhdetta.- niinpä niin
ja viisikymppiset ovat kautta aikain osoittautuneet epäluotettaviksi, niin miksi sitten yrittäiskään heihin luottaa? Ihminen näyttää kieroutuvan mitä vanhemmaksi tulee.
Että tämän ikäiset kuin minä ovat luotettavampia kuin nuorempi polvi. Itse ainakin olen huomannut ettei nuoren ihmisen sanaan voi enää luottaa. Vai etkö ole huomannut? Luvataan tehdä jokin asia ja sitten ei sanaa pidetä. Johan tästä puhutaan telkkarissakin: ei pidetä mitä luvataan. Ennen se oli kunnia-asia, ei enää.
Juu haluaisin minäkin luottaa mutta olen pettynyt nuorempiin täällä työpaikallakin. Luvataan tulla ja tehdä jokin homma ja kuinkas käy, itse ne pitää hoitaa. Kyllä näin on.
- kuin olenkin.
Suurin erheeni kun luotin sokeasti ja
sitten kävi kuin kävi, 34 vuoden jälkeen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1791756
- 108987
- 94874
Koillis motor
Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa19683- 51655
ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla
Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann41567Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?
Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m164523Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..45518Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä24475Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä
Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;193466