kun se toisinaan saa jostain ilmaa ja sammuu.
Lähtee normaalisti käymään mutta sammuu noin
minuutin kuluttua käynnistyksestä vaikka pitäis olla automaatti-ilmaus, eikä kuitenkaan aina sitä
tee. Suodattimet on vaihdettu. Onko ominaisuus?
Jos käynnistyksen jälkeen käy yli kaksi minuuttia
niin käy vaikka koko päivän.Aika outo vika?
Miksi se syylärin tuuletin pitää niin hirvittävää
meteliä isommilla kierroksilla että korvat soi?
Voiko siinä olla jokin vika?Vesipumpussakaan ei
ole klappia. Onko se vaan suunnitteluvirhe?
Venemiehet aina sanoo ettei valmetin konetta
kannata veneeseen asentaa vaikka on aika edullinen
mutta meteliä ei kukaan kestä ja löpöä kuluu
liikaa.Ja kuluuhan sitä traktorissakin melkoisesti
Lähtee normaalisti käymään mutta sammuu noin
minuutin kuluttua käynnistyksestä vaikka pitäis olla automaatti-ilmaus, eikä kuitenkaan aina sitä
tee. Suodattimet on vaihdettu. Onko ominaisuus?
Jos käynnistyksen jälkeen käy yli kaksi minuuttia
niin käy vaikka koko päivän.Aika outo vika?
Miksi se syylärin tuuletin pitää niin hirvittävää
meteliä isommilla kierroksilla että korvat soi?
Voiko siinä olla jokin vika?Vesipumpussakaan ei
ole klappia. Onko se vaan suunnitteluvirhe?
Venemiehet aina sanoo ettei valmetin konetta
kannata veneeseen asentaa vaikka on aika edullinen
mutta meteliä ei kukaan kestä ja löpöä kuluu
liikaa.Ja kuluuhan sitä traktorissakin melkoisesti
Vastaukset 38
Vanhimmat
-99 , kärsi myös polttoaineongelmista
ensin tankista irtonainen maali tukki metallisen imuputken yläpäästä ne pienet reiät
toinen tosi suunnittelu- kasausvirhe:
ekalle suodattimelle tuleva polttoaineletku pahalla jyrkäällä taitoksella ,päin peltejä .
liitosnippa suodattimella liian lyhyt eli letkulla ei ollut mahdollisuutta edes asentua kunnolla .
tämä pantteessa oleva letku oli myös murtunut ja päästi ilmaa .
= lisättiin yks nippa suodattimen kylkeen , saatiin ehjä letku kulkemaan vapaasti
nyt on toiminut moitteetta
uudemmassa oli jo tehdasasennus
Nyt kandee kysyy JD-mieheltä.
Sillä on ollut kaikki mahdolliset viat ysisatasessa. Osaa heittää lonkalta virheettömän vikadiagnoosin.
Nyt kandee kysyy jd-mieheltä.
tarkistaa tankilta tulevat letkut..Mulla ainakin oli uudenkarheassa mutta toisessa merkissä letkut aivan täynnä murtumia.
mulla oli 665 polttoainepumppuun päässyt joku työstöjäte ja se jumitti aika-ajoin pumpun männän.
Vaihdettiin takuuna siirtopumppu uuteen.
kalvopumppu ja toimiva sellainen koska se
pumppaa mutta jostain tulee ilmaa ja
kaikki suodattimetkin on vaihdettu ja letkutkin
ovat ihan ehyen näköiset.
Polta se.
Tuo on pätevä neuvo ulkomaalaisen traktorin omistajalle. Konetta uuteen vaihdettaessa myyntitykki katselee nyrpistellen eikä vaihtohyvitys todellakaan päätä huimaa.
Tällöin hiipii mielee vakuutuspetoksen mahdollisuus jolla ulkomaantattori saadaan realisoiduksi: eikun tulta JD:n munille ja vakuutuskorvauksen turvin uusi A95 Valtra tilaukseen! Metallinvihreänä ei se vahvan egon muutosvastarinta ole niin sietämätöntä.
saisi uuden turkkilaisen laatikon vanhan
brassiaskin tilalle ja olisi niin kotimainen????
Vaihtohyvitys sai minutkin joskus iskemään
käteni 30 vuotta vanhaan ylihintaiseen
museotekniikkaan.
No jopas ulkomaanmiestä nyt ahdistaa. Teet kohtuuttoman suuren numeron jostain yksittäisestä osto-osasta. Samoja osto-osia käyttävät myö muut merkit.
Edelleen Valtran kotimaisuusaste on 60%, kun avainlipputarraa käytetään.
Miksi menit ostamaan 30 vuotta vanhan traktorin? Rahapulassako? Olisit tilannut uuden Valtran sieltä Suolahdesta asiakastilauksella, niin olisit saanut nykyaikaisen ja halutunm aidon Valtran.
Toki tuollaisella 30 vuotta vanhalla Valmetillakin työ vielä käy, Valmetin ylivoimaa pitkässä käyttöiässä!
se nyt vaan sattuu olemmaan se vähättelemäsi
"osto-osa" Turkista, vaihdelaatikko ja
kolmekymmentä vuotta vanhalla tekniikalla.
Kuka sulle on väittänyt että minulla olisi se
Vallu kolmekymmentä vuotta vanha??
Ei ole mitään syytä vähätellä mitään, nyt en ymmärrä mitä tarkoitat.
On selvää että traktoreissa, samoin kuin muissakin ajoneuvoissa käytetään huomattava määrä osto-osia. Sanoppa jokin traktori joka on valmistettu 100%:sti kotimaassaan. Tällaista ei ole. Erityisesti saksalaiset traktorivalmistajat ovat tunnettuja osakokoonpanohankinnoistaan Turkista ja Romaniasta. Tästä syystä onkin ajoneuvoissa se kotimaisuusasteen määritelmä yli 50%, jolla saa Avainlipun. Turkissa kokoonpannut laatikot, jotka tulevat Suolahdessa tuotannossa oleviin malleihin eivät sisällä yksikään noin vanhaa tekniikkaa.
A-sarjan vaihteistoon tulee osakokoonpanoja ulkomailta, mutta A-sarjan vaihteisto, joka on kokoluokkansa kehittynein ja käyttömukavin vaihteisto, on lanseerattu vuonna 2003. Minun laskuoppini mukaan tuosta on noin viisi vuotta aikaa.
Kolmekymmentä vuotta sitten elettiin 502, 702 ja 1102:n aikakautta, jotka ovat edelleen aktiivikäytössä olevia koneita.
Kerroppa nyt "Vallukollo" oma ehdokkaasi 60-90 hv teholuokkaan A-sarjalaisen kilpuriksi niin saamme nauraa oikein kunnolla.
Kyllä sille vastine löytyy 165 vergu.Ajele poika sillä paskatunkion sekottajalla vaan.Suloroskispönttövallu.
Kuinkapa ollakaan en tullut ajatelleeksi että MF:llä on ollut jonkin aikaa varsin suosittu 4400 sarja nakertamaan A-Valtran valtavaa markkinaosuutta.
MF 4400 häviää A-Valtralle lähinnä ainoastaan huonon vaihdevipujen ryhmittelyn vuoksi, molomman keulan ja ainoastaan vuoden takuun vuoksi. Muuten 4400 MF on varsin asiallinen laite jossa tekniset ratkaisut ovat viimeisen päälle kehitetyt ja ergonomia huipussaan.
Tämä 4400 sarja on osoittautunut MF:n maineen pelastajaksi, MF myynti nousi heti uusille sataluvuille sarjan esittelyn jälkeen ja paljonhan näitä malleja maakunnassa näkee erityisesti mallia 4445. Voisikin sanoa että on piristävää nähdä tiloilla jälleen pitkästä aikaa uusia Fergusoneja.
Muut valmistajat on lopettanu jo
museokoneitten tekemisen.
Mitä nyt oikein mahdat tarkoittaa? Eipä mikään länsimainen trkatorinvalmistaja tee museomalleja.
Se toki on totta että jotkut ovat panostaneet kokoajan 60-90 hv luokassa koneen ergonomian ja käyttöominaisuuksien kehittämiseen je keskittyneet tekemään koneita asiakkaiden työtehtävien asettamien kovien vaatimusten mukaisesti. Näistä erottuvat edukseen Valtra ja MF.
Mutta sitten on näitä ns. peränpitäjiä kuten tökerö JD 5000 sarja ja ergonomialtaan Valmet 502:n aikakautta elävä Nyykkärin TD ja TL sarja.
Onkin selvää, että Valtran ylivoimaiselle A-sarjalle ei ole muita järkeviä kilpureita kuin MF 4400 sarja, joka onkin nostanut MF:n kokonaismyyntiä varsin mukavasti. Valtran A-sarjassa saa huippuergonomisen koneen, jonka perustekniikka on kehitetty viimeisimmän tietämyksen mukaan.
ollut jo 502:ssa kaikkine mekaanisine
vimpstaakeineen jo 70-luvun alussa niinkuin se
ergonomiakin? Peltejä on vähän pyöristelty,
rattia pienennetty ja ikkunoita suurennettu että
paremmin näkisi kuinka kehitys on ajanut ohi!
No eipä ole 02 sarjalaisella mitään tekemistä nykyisen A-sarjan kanssa.
Tuolla yleistyksellä voisi ajatella että traktorit ovat kaikki samanlaisia kuin ne ovat olleet jo 50 luvulla koska edessä on pienet pyörät, takana isommat ja kuski istuu taka-akselin päällä.
Nykyisen A-sarjan tekniikka on vuodelta 2003, ohjaamoergonomiaa on parannettu viimeksi vuonna 2005. A-sarjalainen on huippunykyaikainen kone ergonomialtaan ja käsiteltävyydeltään, mikä on saatu aikaan kehittämällä perustekniikka viimeisen päälle toimivaksi.
Ja saahan siihen A-Valtraan lisävarusteena sähköhienoudet, vaan harva niitä koneeseensa ottaa koska perustekniikka on saatu toimimaan niin hienostuneesti ja automaisesti.
Kokeileppa käydä ajamassa A-Valtraa ja vaikkapa 5000 sarjan JD:tä niin ymmärrät mistä on kysymys ja mikä kone onkaan perustaltaan takapajuinen.
että se maasepän tekoinen alkeellinen raskas
voimanoton kytkentäseiväs kaikkine vääntö ja
kolotoimintoineen,max 5 min käyttörajoituksineen,
huippuergonomioineen 70-luvulta, mahdollista
saada tämän vuosituhannen tekniikalla sieltä
lisävarustelistalta.
Mikähän sinua nyt oikein vaivaa kun jatkuvasti vain yrität nälviä kuin jokin katkeroitunut äijäpahanen?
Oletko kenties ulkolaisen traktorin myyjä, jolle A-Valtran ylivoima ja suuri suosio aiheuttaa kohtuutonta päänsärkyä ja unettomuutta?
Toistetaanpa edellinen, jos nyt viitsisit lukea ajatuksella läpi mitä sinulle kerroin:
"" Nykyisen A-sarjan tekniikka on vuodelta 2003, ohjaamoergonomiaa on parannettu viimeksi vuonna 2005. A-sarjalainen on huippunykyaikainen kone ergonomialtaan ja käsiteltävyydeltään, mikä on saatu aikaan kehittämällä perustekniikka viimeisen päälle toimivaksi.
Ja saahan siihen A-Valtraan lisävarusteena sähköhienoudet, vaan harva niitä koneeseensa ottaa koska perustekniikka on saatu toimimaan niin hienostuneesti ja automaisesti.
Kokeileppa käydä ajamassa A-Valtraa ja vaikkapa 5000 sarjan JD:tä niin ymmärrät mistä on kysymys ja mikä kone onkaan perustaltaan takapajuinen.
""
Ei se voimanoton käyttö ole todellakaan 70 luvulta, käyttölaitteistossa ei ole mitään samaa kuten ei koko koneessa siihen mitä 70 luvulla on valmistettu. Kehitys kehittyy ja ergonomia paranee aina uusia malleja esiteltäessä. Valmet oli silloin 70 luvulla edellä muita merkkejä ohjaamoergonomiassa 02 sarjallaan, nykyisin ohjaamot M100 ja Ergocab jatkavat 02 sarjan viitoittamalla tiellä ja ovat konepeitonmitan verran edellä muita länsimerkkejä ergonomiassa ja käytön helppoudessa.
Jos sinua niin kovin ahdistaa mekaanisen voimanotonkytkimen käyttö, niin kaltaisesi ennakkoluuloiset isännät voivat valita A-sarjaan lisävarustelistalta sähköhydraulisen kytkimen. Harva kuitenkaan on halukas maksamaan lähes 2000 euroa lisähintaa tuosta sähköhydraulisesta voimanoton kytkimestä kokeiltuaan vakiovarusteista huippuunsa kehitettyä kevytkäyttöistä ja tarkkaa mekaanista kytkintä. Mitään merkittävää etua ei tuolla liki 2000 euron lisäpanostuksella saada, joten hydraulisen kytkimen ottavat lisävarusteena vain asiaan perehtymättömät isännät jotka haluavat brassailla naapureilleen sähköhienoudella.
Valtra on ottanut hydraulisen kytkimen varusteoptioksi juurikin kaltaistesi änkyröiden vuoksi jotka haluavat brassailla mikrokytkimillä.
Tuossa vielä loppukaneettina sinulle kuva 60-90 hv luokan markkinoiden ergonomisimmasta ja toimivimmasta ohjaamosta. Huomaa kuvan keskiosassa myös erittäin loogisesti ryhmitelty ja automaisen kevyesti toimiva kolmenkepin vaihteisto. Erityistä huomiota ansaitsevat myös hallintalaitteiden ryhmittelyn priorisointi, nostolaitteen sivupaneeli, pienikehäinen urheilullisen ajotuntuman antava ohjauspyörä ja sisäverhoilun korkealuokkaiset materiaalivalinnat.
http://valtramme.valtra.fi/main/Products/tractors/Aserie/cab/pic/ohj1_2.jpg
Karehdin sitä omaa valluani, vai mitä
sillä kysymyksellä tarkoitit? Juttusi on
mieletöntä kehumista ilman mitään argumentointia
niinkuin jollain autokauppiaalla konsanaan
Kuvakaan ei ole vakiomallista, näkyy olevan
kaikki saatavilla olevat sähköherkut kuten
nostolaite ja etuvedon kytkin mainitsemillasi
kelvottomilla "mikrokytkimillä". Tiedätkö edes
mikä on mikrokytkin?? Se voimanoton
"kevyttoiminen" sojottaa vasemmassa reunassa.
Tyhjät reijät vaan näkyy istuimen alapuolella
joista hienot huippuergonomiset säätimet
vuodelta 2003 on poistettu.
Että pitää kumartaa syvään, että ylettyy vipuun. Hirveä kanki ulosoton kytkin jne,,
No tuskinpa sulla edes Valtraa on, olet luultavasti sellainen katkera naapurin äijä tai sitten Keskon myyjä. Ei sinulla voi Valtraa olla, kommenteistasi saa selvästi sen käsityksen ettet tunne konetta.
Sanoppa mikä väitteistäni on argumentteja vailla. Mielestäni jokaisella ajatuksella on vankka pohja.
Suotta kyseenalaistat tekniikan tuntemustani, on minunkin koneissani niitä mikrokytkimiä enkä niitä halveksu. Sitä toki voidaan miettiä ovatko ne joka käänteessä tarpeellisia, jos toiminto voidaan konstruktoida järkevämmin.
Kuvan laitoin varustellusta mallista sen vuoksi koska tunnut moittivan satasarjalaista vain sen vuoksi kun siitä on saatavilla perusmalli, sellainen jonkatyyppisiä koneita isännät pääasiassa haluavat ostaa. Harva ottaa koneensa tuollaisella nappiarsenaalilla kuin kuva kertoo.
Tottakai se voimanoton kytkentävipu on paikallaan, se hydraulinen kytkin on lisävaruste jolloin varustetussa koneessa on molemmat sekä mekaaninen että sähköhydraulinen. Kuitenkin valtaosa käyttäjistä haluaa käyttää voimanottoa jokatapauksessa sillä mekaanisella, sähköinen on sitten sitä brassailua varten.
Voi jeesus että mies voi tehdä pienestä asiasta kauhean haloon.
Eikö se nyt ole ihan selvää että hallintalaitteiden sijoittelua priorisoidaan; ei kaikki käyttölaitteet voi sopia siihen "tyrkylle".
Eikä niitä VOA kytkintä tai käkkäriä normaalivartaloisen tarvitse todellakaan kurotella, nyt liioittelet jo todella pahasti. Olet ilmeisesti nauttinut liikaa Agrivoidetta.
Oliko sen hytin tuntemus niin heikko että
panee epäilemään. Minulla on niitä kaksin
kappalein ensimmäinen ja viimeinen. Ei tarvi
uskoa jos ei taho!
Kuva otettu ennen koeajoa tehtaalla koskapa
vaihdekeppien nupit on vielä ehjät.
Olo kuin vanhainkodin porstuassa. Yhtä paljon keppejä...
samaa mieltä edellisen kirjoittajan kanssa sen
käsijarrun sijoituspaikasta. Olen
normaalirakenteinen ja normaalipituinen. ja sinne
todellakin pitää vääntää itsensä alas että siihen
kahvaan yltää.Kysymys eitodellakaan ole mistään
mitättömästä asiasta käsijarrua kun käytetään
yleensä aina pysähdyttäessä. Apinoitako siellä Suolahdessa on
koehenkilöinä. niillä kun on pitkät kädet.
Ja sama kurkotus on etuvedon kytkimelle ja
laskunopeuden säädölle.Todellisia suunnittelun
kukkasia, kieltämättä toteutettu halvimmalla
mahdollisella tavalla.
Mee JD-homo hoitoon!
Ei saatana mies päivystää kaiken päivää suomi24 foorumia ja soittaa suutansa. Hyvin teil myyjil tuntu olevan joutoaikaa, ainii nii tietty, eihän JIIrEE kauppa käY!!
Mee JD-homo hoitoon!
Ei saatana mies päivystää kaiken päivää suomi24 foorumia ja soittaa suutansa. Hyvin teil myyjil tuntu olevan joutoaikaa, ainii nii tietty, eihän JIIrEE kauppa käY!!
Mee JD-homo hoitoon!
Ei saatana mies päivystää kaiken päivää suomi24 foorumia ja soittaa suutansa. Hyvin teil myyjil tuntu olevan joutoaikaa, ainii nii tietty, eihän JIIrEE kauppa käY!!
nyt voisikaan hajota kun on kyseessä se
liukasvaihteinen vai mureneeko ne valon
vaikutuksesta. Ei mulla ainakaan kestäneet.
ennemminkin ole haettu tuolta Ruotsin
puolelta minne se homouskin usein yhdistetään.
Mulla kun on vaan se ysisatanen, ymmärtääkseni
perussuolahtelainen ehostettuna jollain brassi
tai turkkilaisosilla. Onko se ehdoton edellytys
että on homo jos omistaa Vallun. Onneksi on
toisena tuo saksalainen maskuliinisuuden perikuva.
Jenkkiaksentilla.
Oot aikas kova konemies jonsei sulla ees vaihekepit kestä. Eihän noita keppei mitkä tossa kuvassa on hajalle voi saaha millään.
Hei sanos ny meille kaikille mikä siinä oli et menit ostaan ns karvalakkimallin rakvaattorin, vaikka vissii olis pitäny olla se ns paree malli.
Miks et ostanu jotain Mettoa tai Hitekkiä, niis kun on kaikenmoista tilpehtööriä.
Automaisuus ja ajettavuus on tullu Valmettiin sieltä ruottinmaalta.
Homoudesta en tiiä, ei oo tarinnu perehtyy.
Onko sulla myyntirivis 900? Oot saanu jonku raukan vaihtamaan Valtunsa Jonnuun ja sitä pitää ny täälä hehkuttaa kuin lottovoittoa kun on Agrin rivis 900?
Viimeinen ajatukses paljastaakin suoraan sen et mikähän se kyrvänjatke onkaan huomiotaherättävillä huomivärein maaltuil värivikaisilla vanteilla!! Ja ennenkaikkee miks se Jonnu ostetaan; järkisyistä viis kuhan on munassa jatketta!!
*** Mikset tahdo olla mun kaa, jos mä rakatan sun jondeeree, mikset tahdo olla mun kaa jos mä rakastan sun ponnarii, mikset tahdo olla mun kaa..***
Vai mites se juppilaulu menikää...
ja kuvassa ainakin. Mutta käytössä kun aletaan
tuon kokoisilla seipäillä vaihteita survomaan
niin nupit on hajonnu. Mistä pakeliitista lie
valmistetut, Uusissa näkyy olevan ainaki eri
malliset, kestävyydestä en tiedä.
Jos noi kepit saa rikki nii täytyy olla penkkipunnertajan voimat ja järjenkäyttö nollilla.
Ei noita kepinpäitä voi normaalilla käytöllä rikki saada, ei mitenkään. Ennemmin menee keppi juuresta mutkalle joka sekin 25 mm vahvuisena vaatii melkolailla voimaa.
Ja minkälainen konemies oot jos vaihteita tosiaan survot, ei perhana sulla ei voi kestää ees se legendaarinen metrin ratakiskonpätkäkään.
Et sä oo tollasella ees ajanu ku et tiiä nyt yhtää mistä puhut.
että kepit kestää mutta nupit on hajonnu.
Uusissa on jo erilaiset. Enkä ole ainoa jolta
ne on särkyny. Tälläkin foorumilla siitä ovat
muutkin kirjoitellet.
Ei nuo kepit eikä nupit mitkä tuossa kuvassa on, voi hajota mitenkään. Ei kertakaikkiaan oo mahdollista normaalilla käytöllä.
Ja jos otetaan penkkipunnertajan voimin kepistä kiinni ja survotaan, niin juuresta voi keppi vääntyä kun tarpeeksi raakasti vääntää mut nuppi ei varmasti hajoa.
Et sä oo tollasella ees ajanu ku et tiiä nyt yhtää mistä puhut.