Jos rakennuskanta on kananpaskaa, höttöä, putkiremppaa ja hometta, niin miksi yleensä haikailette omaan?
Akuutti kysymys
tyfnyille...
7347
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
on jo se unelmiesi asunto, jonka ostit kohtuuhintaan sopivan lyhyellä laina-ajalla. Sinullahan on kaikki hyvin, jätä tuhnut omaan arvoonsa. Sinä voiti tämän pelin =D
tuhnut haluavat riemumielellä vuokrata niitä samaisia homelääviä.
Kysymys on aivan yhtä fiksu, kuin kysyisin, että
"miksi te tuularit haluatte vuokralle"?
vuokralle, koska "rakennuskanta on kananpaskaa, höttöä, putkiremppaa ja hometta". Mutta miksi ihmeessä onnellinen vuokralainen haluaisi omaan oli aloittajan kysymys. Minulla ei ole tähän vastausta tällä hetkellä. Katsellaan uudestaan sitten, kun omassa asuminen tulee edullisemmaksi kuin vuokralla oleminen.
Ja tähän sitten kommentteja siitä, miten PITKÄLLÄ aikavälillä omistaminen on ollut MENNEISYYDESSÄ kannattavampaa.
kansantaloudelle eli välistävetäjät kuten grynderit, maanomistajat, rakennusliikkeet, rautakaupat ym. elävät omistusasujien pumppaamisesta. Myös 5-kymppisten sukupolvelle on ollut hyvin kannattavaa myydä alta homehtuvat läävät 3-kymppiselle sopulilaumalle, joka vieläpä - heh - pitää näitä vanhoja aikansa eläneitä kyhäelmiä kannattavina ostoksina ja idyllisinä asuinympäristöinä. Että siinä mielessä kyllä, ei muuten.
Grynderit ym. tekee tyhmillä tuulareilla tiliä
mutta kaikkein suurimman tilin tekevät pankit.
Ensin ostetaan homeloukku, sitten perhe sairastuu,
jonka jälkeen talo puretaan ja muutetaan vuokralle.
Lainaa jää 300 000 euroa. Tuulareiden mielestä tämä
on rikastumista. Aina kannattaa ostaa!
pääsi unohtumaan, johtunee osittain itsestäänselvyydestä ja osittain omakohtaisen kokemuksen puutteesta.