Apua!!! Auttakaa tietävät! Volkkarni kävi juuri huollossa, jossa vaihdettiin laturinhihna, hammashihna, etujarrupalat, öljyt ja öljynsuodatin ja stefat. Noh, heti huollosta kun ajoin pois, huomasin että jotain on vialla. Autosta oli tehot hävinneet kokonaan ja kauhea nykiminen alkoi. Myöhemmissä tutkimuksissa selvisi, että autoon piti vaihtaa ruiskun kumijalka. Kävin tänä aamuna sitten sen vaihdattamassa, ja nyt auto toimii jo paremmin. Silti mielestäni se vieläkin nykii varsinkin pienillä nopeuksilla ja esim.valoista lähdettäessä. Sen lisäksi autossa on edelleen kovat äänet (pakoputki pitäs olla ok..) Mikä ihme nyt VIELÄ voi vaivata??! Auttakaa avutonta naista! Ajan tosi paljon pitkiäkin matkoja.Volkkari on farmari-95, 1.8l, ajettu n.184.300km. Kiitos avusta!
VW-95 1.8l, vikaa vikaa....??
Auttakaa naista!!
141569
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Jos hammashihna on vaihdettu on mahdollista että sen ajoitus on mennyt hampaan verran pieleen. Näin on käynyt joskus ammattilaisillekin.
...Kysyinkin heti huollon tehneeltä onko hammashihna varmasti ok (poikaystävä kysyi,mutta asumme eri kaupungeissa joten olen täällä autoni kanssa yksin viikot...)ja hän sanoi että tarkistettu on jollain lamppusysteemillä, eli pitäsi olla ok. Ottaa päähän auton kanssa pelleily..
ja vaadi se auto kuntoon. Takuu täytyy olla huollon tehneellä korjaamolla. ÄLÄ anna niiden pompottaa, vaikka oletkin nainen! Uhkaa tarpeenvaatiessa "karpolla"! :)
Karpollahan sitä kannattaa mennä uhkaamaan =) ...eiköhän kannattaisi neuvotella korjaamopäällikön kanssa ja sen jälkeen tarvittaessa kääntyä kuluttaja-asiamiehen puoleen. Karpo ei sitä autoa tule korjaamaan!
se karpo oli HUULI! Takaisin korjaamolle niin monta kertaa, että pelaa!
aina tiedä, mitä "seppiä" täälläkin on neuvoja antamassa ;) ...mutta sinä taidat olla sittenkin asialinjalla.
Kiitos vaan oikaisusta! ...olishan tuo pitänyt vitsiksi ymmärtää =)
Marssit korjaamoon ja VAADIT, että auton on tultava kuntoon. ET KUUNTELE SELITYKSIÄ. Kuluttajavalituslautakunnalla uhkailu toiminee...
..kävin sitten vaihtamassa tulpat, koska kuulin että sekin voi aiheuttaa ko.ongelmia, ja nyt kyllä ainakin tuolla pienellä välillä minkä ajoin tulppien vaidosta takas töihin tuntui, että auto pelasi ihan normaalisti. Eli toivottavsti vika tosiaan oli vain tulpissa. Olisin niin onnellinen jos asia olisi näin...=)
Nyt huolettaa että ehtiköhän se rikkinäinen ruiskun kumijalka tehdä jotain tuhojaan muualla konehuoneessa...
Nimittäin niitä sytytystulppia jo siinä alkuperäisessä huollossa ? Kilometreistä ja hammashihnan vaihdosta päätellen oli kyseessä isoin huolto joka ko moottorille tehdään. Sytystulpathan tulee huolto-ohjelman mukaan vaihtaa 30 000 km välein. Sytytyspiirin suurjännitejohtimetkin on vanhenevaa tavaraa ja joskus vika löytyy niistä. Hyvä kuitenkin jos autosi nyt toimii.
Käsittääkseni viallinen ruiskunjalka päästää imusarjaan ylimääraistä ilmaa, mutta lambda-anturi taas pyrkii korjaamaan ruiskutuksen ohjauksella ja pitämään seoksen oikeana. En usko moottorin tästä vioittuneen. Tämä on kyllä amatöörin arvio asiasta. Eiköhän joku kohta korjaa jos olen väärässä. Näillä palstoilla kun "viisaat" korjaavat ihan asiallisiakin ohjeita.
No, ei vaihdettu tulppia ei..tuntuu ettei mikään korjaamo/huolto tee yhtään mitään enempää kuin mitä käsketään. Puhe oli ko.korjauksista ja ne tehtiin, muuta ei.
Tänään jouduin viemään JÄLLEEN auton Volkkarin huoltoon...Ei vika lähtenytkään pois, vaikka siltä tuntui vielä eilen. Tänään taas tökki aamulla eli kylmänä tuntuu tökkivän enemmän. Nyt auto jäi sinne, ja toivottavasti vika löytyy vihdoinkin. Olkoon siellä vaikka viikon mut pakko löytyä vika. Rahat on kyllä jo tässä vaiheessa loppu, mutta ei voi mitään..Harmittaa kun saa koko ajan olla viemässä huoltoon...Ja kun ei itse tajua naisena yhtään mitään mistään.,.Mutta paljon olen kyllä oppinut jo tästäkin.
Kysy tuolla, siellä on oikeasti osaavaa porukkaa:
http://ffp-motorsport.com/bbs/cgi-bin/YaBB.cgi
eli
http://ffp-motorsport.com/ -> bulletin board
Jippii! Nyt huollon setä soitti, että vika on löytynyt! Oli käynyt koeajamassa ja totesi että autossa ei ole puhtia yhtään (noh, ei kyllä ollut..).Oli tutkinut ekana jakopään hihnaa, ja sieltä suunnnin vika löytyi..Selitti että siellä kun on 4 jotain juttua (en muista mitä) niin yhdessä oli sitten jotain vikaa. Ja se aiheutti kai sitten sen, että sytytyshetki oli 15 astetta jäljessä siitä 6:sta asteesta mitä sen olisi pitänyt olla. Sen lisäksi tämä korjaajasetä vaihtoi virranjakajan kannen pyörijän..about näin, mutta nyt pitäisi auton pelittää!! Kiitos kaikille tapausta seuranneille..Palailen miten toimii kunhan haen sen töiden jälkeen..
..Tää viimeisin huolto...Pelottaa jo ajatuskin..Osaako joku antaa mitään arviota..? Sytytyksen säädöstä on kai kyse..
Ei onneks maksanut paljon! Ja nyt auto toimii kuin unelma! Suorastaan lipuuu eteenpäin entiseen verrattuna! Kiitos vielä kaikille avusta täällä!