Te joilla on typätty dobberi. Käyttekö näyttelyissä? Ovako kasvattajat seuranneet koiran uraa vai unohtavatko heti rahat saatuaan? Meillä mietinnässä dobberin hankinta. Kiinnostusta olisi käydä jonkunlaisissa näyttelyissä. Mutta vahtikoirana aidatussa phassa pytistetty on pelottavamman näköinen. Meillä on käynyt varkaita jo kolme kertaa keskellä kirkasta päivää..
Vastaukset 3
- rölli123
jos typän otat, niin kannattaa harrastaa ihan niinkuin luomullakin. kustannuksia tulee reissaamisesta, mutta omasta puolesta voin sanoa, että hauskaa on ollut. näyttelyt ja palveluskoirakokeet on käyty virossa suorittamassa. ota typpä ei siinä mitään, mutta älä jätä sitä vain vartiokoiraksi, harrasta aktiivisesti ja tavoitteellisesti niin molemmat ovat tyytyväisiä. dobberihan tarvitsee aktiivista reenausta, jotta pysyy "järjissään". palveluskoira you know.
- Alkup..
siinähän se jo tulikin.
- öfd
Alkup.. kirjoitti:
siinähän se jo tulikin.
pitkiksi ajoiksi kovilla pakkasilla dobberiahan ei sitten voi jättää yksin pihaan, pohjavilla kun puuttuu niin kärsii herkästi kylmästä.
Jos kokemusta koirista on ja auktoriteettia niin suosittelisin enemmän pohjavillaista laumanvartija koiraa. Niillä se lauman ja alueen vahtiminen on melkeimpä koko elämä ja nauttivat siitä, dobberi kun taas tykkää loikoilla omistajan kanssa lämpimässä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1061261
Salaisuudet paljastuu
Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku94888Poliisi pamputti Variskankaalla
Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella31794- 66693
Karita Tykkä mennyt kihloihin.
Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.93632- 32625
S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan
S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist16574- 18568
Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa
Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta43523- 10466