Näyttelyistä ulkomailla

Mariia Magda..

Te joilla on typätty dobberi. Käyttekö näyttelyissä? Ovako kasvattajat seuranneet koiran uraa vai unohtavatko heti rahat saatuaan? Meillä mietinnässä dobberin hankinta. Kiinnostusta olisi käydä jonkunlaisissa näyttelyissä. Mutta vahtikoirana aidatussa phassa pytistetty on pelottavamman näköinen. Meillä on käynyt varkaita jo kolme kertaa keskellä kirkasta päivää..

3

320

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rölli123

      jos typän otat, niin kannattaa harrastaa ihan niinkuin luomullakin. kustannuksia tulee reissaamisesta, mutta omasta puolesta voin sanoa, että hauskaa on ollut. näyttelyt ja palveluskoirakokeet on käyty virossa suorittamassa. ota typpä ei siinä mitään, mutta älä jätä sitä vain vartiokoiraksi, harrasta aktiivisesti ja tavoitteellisesti niin molemmat ovat tyytyväisiä. dobberihan tarvitsee aktiivista reenausta, jotta pysyy "järjissään". palveluskoira you know.

      • Alkup..

        siinähän se jo tulikin.


      • öfd
        Alkup.. kirjoitti:

        siinähän se jo tulikin.

        pitkiksi ajoiksi kovilla pakkasilla dobberiahan ei sitten voi jättää yksin pihaan, pohjavilla kun puuttuu niin kärsii herkästi kylmästä.

        Jos kokemusta koirista on ja auktoriteettia niin suosittelisin enemmän pohjavillaista laumanvartija koiraa. Niillä se lauman ja alueen vahtiminen on melkeimpä koko elämä ja nauttivat siitä, dobberi kun taas tykkää loikoilla omistajan kanssa lämpimässä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      84
      7142
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      27
      7089
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      117
      6225
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5424
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5328
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5235
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      41
      5120
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4605
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      19
      3565
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3410
    Aihe