Asiaa ei tarvitse hyväksyä, mutta

sen kanssa

täytyy oppia tulemaan toimeen. Ihmetyttää se asia jos pyörätuolia käyttävä henkilö on televisiossa haastateltavana, niin hän istuu pyörätuolissa vaikka mukava sohva tai tuoli olisi kyllä tarjolla. Ei kai kukaan joka polkupyörällä menee haastateltavaksi televisioon istu polkupyörän päällä. Tottaka jos on helpompi istua pyörätuolissa jos vamman laatu sen määrittelee. Pyörätuoli on liikkumisvälinen paikasta toiseen, ei joku "sinä olet hyväksynyt tämän asian" juttu, joka on terveiden ihmisten keksimää hölynpölyä.

2

1129

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • asdgsssdsdf

      niin... sellaiset ihmiset on kyllä typeriä... mutta ei kaikki terveet ole sellaisia... todellakaan...

    • C Able Guy

      Mulla oli lento-onnettomuus, 10 vuotta sitten, jonka seurauksena tuli alaraajahalvaus.
      Laakarit ennusti etten koskaan kavelisi.
      Mutta sisulla sitten olen ponnistellut ja kavelen nyt kepeilla tai kaytan potkupyoraa jossa ei ole istuinta.

      Joskus pannii kun ei ravintoloissa ole vapaana sita mukavaa sohvaa vaan niita tuoleja joissa ei ole pehmustusta. Mutta pyoratuoliin en kylla enaa istu vaikka sita usein yritetaan tuputtaa lentokentilla!

      Silloin kun kaytin pyoratuolia, monet ihmiset naki sen pyoratuolin ekaksi ja persoonallisuus oli toisella sijalla.
      Nyt jos kavelen keppien kanssa niin jo on kaikki mummot ja papat ovia avaamassa! Ovat taalla Englannin Siirtomaassa liian ystavallisia ja arsyttaa kun koko ajan hossotetaan ja yritetaan auttaa. Kylla ma pystyn asiat hoitamaan tavallani itse, ja jos en pysty niin sitten kylla pyydan apua.
      Suomessa kaydessani ei onneksi ole porukka liian avuliasta mika on hyva.
      Sori noi â ja õ pilkun puuttumiset. Liian tyõlastä talla napaaimistolla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      67
      4479
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      105
      3749
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      109
      3363
    4. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      69
      1911
    5. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      21
      1906
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      87
      1175
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      90
      929
    8. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      55
      895
    9. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      125
      892
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      25
      807
    Aihe