Asiaa ei tarvitse hyväksyä, mutta

sen kanssa

täytyy oppia tulemaan toimeen. Ihmetyttää se asia jos pyörätuolia käyttävä henkilö on televisiossa haastateltavana, niin hän istuu pyörätuolissa vaikka mukava sohva tai tuoli olisi kyllä tarjolla. Ei kai kukaan joka polkupyörällä menee haastateltavaksi televisioon istu polkupyörän päällä. Tottaka jos on helpompi istua pyörätuolissa jos vamman laatu sen määrittelee. Pyörätuoli on liikkumisvälinen paikasta toiseen, ei joku "sinä olet hyväksynyt tämän asian" juttu, joka on terveiden ihmisten keksimää hölynpölyä.

2

1033

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • asdgsssdsdf

      niin... sellaiset ihmiset on kyllä typeriä... mutta ei kaikki terveet ole sellaisia... todellakaan...

    • C Able Guy

      Mulla oli lento-onnettomuus, 10 vuotta sitten, jonka seurauksena tuli alaraajahalvaus.
      Laakarit ennusti etten koskaan kavelisi.
      Mutta sisulla sitten olen ponnistellut ja kavelen nyt kepeilla tai kaytan potkupyoraa jossa ei ole istuinta.

      Joskus pannii kun ei ravintoloissa ole vapaana sita mukavaa sohvaa vaan niita tuoleja joissa ei ole pehmustusta. Mutta pyoratuoliin en kylla enaa istu vaikka sita usein yritetaan tuputtaa lentokentilla!

      Silloin kun kaytin pyoratuolia, monet ihmiset naki sen pyoratuolin ekaksi ja persoonallisuus oli toisella sijalla.
      Nyt jos kavelen keppien kanssa niin jo on kaikki mummot ja papat ovia avaamassa! Ovat taalla Englannin Siirtomaassa liian ystavallisia ja arsyttaa kun koko ajan hossotetaan ja yritetaan auttaa. Kylla ma pystyn asiat hoitamaan tavallani itse, ja jos en pysty niin sitten kylla pyydan apua.
      Suomessa kaydessani ei onneksi ole porukka liian avuliasta mika on hyva.
      Sori noi â ja õ pilkun puuttumiset. Liian tyõlastä talla napaaimistolla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Saako kantaa asetta

      Voiko olla koskaan kotelossa lonkalla ase.. Siis ei mikään luvaton ase. Johon on luvat. Esim luottamustoimessa, tai kaup
      Ähtäri
      63
      4885
    2. Mies mitä ajattelet naisista?

      Kerro mitä ajatuksia nousee. Mitä naiset sinulle merkitsee? Sana on vapaa.
      Ikävä
      128
      3497
    3. Mitä laitatte karjalanpiirakan päälle?

      Voita tietenkin, mutta mitä muuta? Itse yleensä juustoa, jotain leikkelemakkaraa ja tuorekurkkua
      Tuusniemi
      48
      3104
    4. Kerro kaivattusi

      Jokin tapa/piirre mikä sinua viehättää ja mistä hän voisi myös tunnistaa itsensä.
      Ikävä
      65
      2247
    5. Vakkuri puhuu että Suomi joutuu sotaan.

      Hänen mukaansa asiantuntijat ovat yhtä mieltä että Suomi joutuu sotaan Venäjän kanssa. En tiedä kuinka lähellä se on, mu
      Maailman menoa
      448
      1921
    6. Järkyttävä tieto Purrasta

      Purra tapasi nykyisen miehensä täällä. Suomi24:ssä! Tulipa likainen olo. Nyt loppuu tämä roikkuminen tällä palstalla.
      Maailman menoa
      77
      1578
    7. Rakastan sua

      Tiedäthän sen ❤️😢
      Ikävä
      62
      1347
    8. Onko sulla mua enää yhtään ikävä

      Etkö halua enää yrittääkään?
      Ikävä
      63
      1271
    9. Toinen toista

      Hyvää sunnuntai huomenta susi rinssiltä 🤴🏼☕❄️⚜️❤️
      Ikävä
      261
      1097
    10. Mitä tunteita tunnet kaivattuasi

      Kohtaan?
      Ikävä
      47
      1042
    Aihe