Olisippa mukavaa kun kuulisi viimmeisimmät uutiset niitten siitake asioiten oikeasta laidasta, mitenkähän meidän veromarkat siellä oikein huristelee. tulleeko katetta vai ei?
Puolankan siitake
15
1181
Vastaukset
- haperot
www.mycofood.com
Linki takana yhteystietoja; kysäise vaikka töitä niin selvinnee sekin, joko rekkaralli on käynnistynyt. - Huopanalainen
Vae että silleen...
- virkamiesäly hoi!
http://www.kainuunsanomat.fi/Kainuu/1194692774767/artikkeli/puolanka antoi lisaaikaa mycofoodille.html
Kainari antaa lisätietoja.
Yhtä hyvä sijoitus näyttää olevan, kuin kaikki muutkin pu(o)langan kunnan pönkittämät yritysviritelmät. Kannettu vesi ei kaivossa pysy.
Tuleva ennusteeni on, että jatkoajan jälkeen kunnan takaus kirjataan luottotappioksi. Tekotyöpaikat ovat aika kalliita. - tahdotonta menoa
Näillä kunnanhallituksen ja kunnantalon talousviisaiden tyhjillä linjauksilla kun mennään kohden taantumaa, niin nähdään todennäköisesti jo ensi vuonna tai viimeistään v. 2013 kuinka paljon mycofoodkin aiheutti "iloa" meille maksumiehille.
Jatkakaa samaan malliin vaan. Pian valtionosuusleikkurinkin alle jäävä Puolanka saa tuta mitä on eurotaantuma. - eihän ole toivotonta
Siitake pelastaa Puolangan. Se on meidän suuri Toivo!!! Tai siis ei naapurin Toivo vaan toivo pienellä...
- kysyjäleini
Eikö tämä vaihdettu jo hiivasieneen?
- veeti
mihin sieneen lie vaihettu se naapuri virma,jossa sinisalo katolla lukoo,kovin vaekuttaa huopatossutehtaan tyyliseltä toeminnalta---vae mitä?
- silsapa iski.
varvassientä ovat menneet muualle hoijattamaan--kuulema.
- Naihma Aslakki
Mahtavasti menee siitakkeella. Rekkaralli enää puuttuu.
http://yritys.taloussanomat.fi/y/mycofood-oy/puolanka/1791134-5/- noapuri kunnasta
"Toimiala TOL: 71202, Muu tekninen testaus ja analysointi"
Edellinen lainaus Taloussanomien linkistä.
Siitake-ajatuksella testataan paljonko Riena-Pojat kumppaneineen jakavat rahaa, jota ei saatane koskaan takaisin?
Jospa huostaanotto tuottaa edes jotain kunnan kassaan?
Kyllä kuntalaisia vedätetään Puolangalla? - Sensuri
noapuri kunnasta kirjoitti:
"Toimiala TOL: 71202, Muu tekninen testaus ja analysointi"
Edellinen lainaus Taloussanomien linkistä.
Siitake-ajatuksella testataan paljonko Riena-Pojat kumppaneineen jakavat rahaa, jota ei saatane koskaan takaisin?
Jospa huostaanotto tuottaa edes jotain kunnan kassaan?
Kyllä kuntalaisia vedätetään Puolangalla?Mihin se keskustelu sienimöstä hävisi ?
- Vaalasta päivää.
noapuri kunnasta kirjoitti:
"Toimiala TOL: 71202, Muu tekninen testaus ja analysointi"
Edellinen lainaus Taloussanomien linkistä.
Siitake-ajatuksella testataan paljonko Riena-Pojat kumppaneineen jakavat rahaa, jota ei saatane koskaan takaisin?
Jospa huostaanotto tuottaa edes jotain kunnan kassaan?
Kyllä kuntalaisia vedätetään Puolangalla?Kauppalehti puolestaan sanoo: (Rekisteröity: 28.11.2002)
Yhtiön toimiala on biotekniikka ja elintarviketeknologia ja sitä palveleva tuotanto, myynti ja markkinointi. Yhtiö voi harjoittaa toimintaan liittyvää tuonti- ja vientitoimintaa. Yhtiö voi omistaa kiinteistöjä ja kiinteistöyhtiöiden osakkeita ja harjoittaa arvopaperikauppaa sekä toimintaan liittyvää palvelu- ja konsulttitoimintaa.
Eikös hyö jo saaneet velat anteeksi aikoja sitten ja nyt on uudet koneet lisää hallitilaakin? Tuotanto lienee nyttemmin kaksinkertaistunut. Vai onko Kainuun Sanomissa taas väärää tietoa.? - Hohhoijaa.
Vaalasta päivää. kirjoitti:
Kauppalehti puolestaan sanoo: (Rekisteröity: 28.11.2002)
Yhtiön toimiala on biotekniikka ja elintarviketeknologia ja sitä palveleva tuotanto, myynti ja markkinointi. Yhtiö voi harjoittaa toimintaan liittyvää tuonti- ja vientitoimintaa. Yhtiö voi omistaa kiinteistöjä ja kiinteistöyhtiöiden osakkeita ja harjoittaa arvopaperikauppaa sekä toimintaan liittyvää palvelu- ja konsulttitoimintaa.
Eikös hyö jo saaneet velat anteeksi aikoja sitten ja nyt on uudet koneet lisää hallitilaakin? Tuotanto lienee nyttemmin kaksinkertaistunut. Vai onko Kainuun Sanomissa taas väärää tietoa.?Puolangan kunta takaa Mycofoodin lainoja noin 1,3 miljoonalla eurolla. Noin puolet lainoista on vakuudellisia eli niiden takaisinsaaminen on todennäköistä. Toisen puoliskon kunta on kirjannut luottotappioksi eli siltä osin takaisinmaksu on epävarmaa.
Kunnanhallitus § 138 04.09.2012
MYCOFOOD OY:N YRITYSSANEERAUSOHJELMAN SUORITUSTEN ALOITTAMISEN
SIIRTO
497/03/034/2009
KH § 138
Mycofood Oy on kirjeellään 6.7.2012 hakenut maksuohjelman
muutosta siten, että vakuusvelan suoritusten aloitusajankohta siirrettäi
siin alkamaan 1.1.2013 alkaen. Kunnanhallituksen edellisen
päätöksen (15.8.2011 §119) mukaisesti maksu ohjelman suoritusten
aloitus oli 1.7.2012. Maksettavan vakuus velan suuruus on 589 000
euroa, josta puolet on maksettava 30.6.2015 mennessä.
Valtuusto on kokouksessaan 11.5.2012 (§10) myöntänyt akordin
(velan anteeksi antaminen) Mycofood Oy:n vakuudettomasta
saneerausvelasta.
Lisätietoja: kunnanjohtaja Seppo Rajala 0400 892008.
Kunnanjohtaja: Kunnanhallitus päättää, että yritys saneerausohjelman
mukaiset suoritukset maksetaan saman suuruisissa erissä
(9816,66 euroa) 1.1.2013 alkaen.
Päätös: Hyväksyttiin esityksen mukaisesti.
- hunttalan kunta
Mikäli vanhat ennusmerkit pitävät paikkansa hunttalanmatit tuovat helmikuuhun mennessä uuden esityksen kunnanhallitukselle. Uudessa esityksessä vaaditaan maksuaikataulun siirtämistä.
Mikäli haistan hunttaloiden seuraavan siirron, perusteluina käytetään uusien sijoittajien etsintä/ taloustaantuma/ muu hölynpöly sepitys.
Ja jälleen keput vasurit myöntyvät hunttaloiden kusetukseen.
Miksi hunttalat maksaisi euroakaan kunnalle, jos yhtiö on taloutensa puolesta selvitystilassa? - rotesti
Protestilistalla sienimö 2.1. 2013 13 721E
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?
Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k1605110- 1944061
SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa
SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah1403715Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen
No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat553029Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia522986- 1461987
Nyt meni lopulliset lämmöt.
Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta441747Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä
Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.361499Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla
Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?631434Orpo loukkaantui fasismiin viittaavasta sanavalinnasta
Mutta miksi loukkaantui? Orpohan on tehnyt yhteistyötä fasistien kanssa jo vuonna 2019, siis jo neljä vuotta ennen loukk261319