Undulaateillani kalkkijalkapunkki?

Undulaattini

HEI !

Undulaateillani on luonnostaan vaaleansiniset vahanokat (naaraita), mutta muuttuvat välillä ruskeaiksi ja he hinkkaavat niitä orsiin jne. Onko linnuillani siis kalkkijalkapunkki vai ei? Toisella linnuista palaa sitte jonki ajan kuluttua takaisin sinertäväksi ja toisel ei. Jaloissa ei näy minkäälaisia merkkejä kohoumista tai muista, että oisko kyseistä sairautta.

Olisiko joku lintuharrastaja ystävällinen ja voisi hieman valaista minua tämän asian suhteen, että luulenko linnuillani olevan kalkkijalkapunkkia, vai onko tuo jotain aivan muuta ja jos on tautia, niin mitä eläinlääkärit ottavat lääkityksestä ja hoidosta yleensä?

Kiitos.

6

1657

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kaivaraani

      Vitakraftilla oli aikoinaan markkinoilla Kalkbeinsalbe kyseiseen vaivaan ja se auttoi melkein välittömästi. Ostin sitä ihan lemmikkielläinliikkeestä. Joa sitä ei ole saatavana, on varmaan paras viedä lintu pienlemmikkieläimiin tai lintuihin perehtyneelle eläinlääkärille. Tätä vaivaa on ikleä katsella linnulla tekemättä mitää. Vaiva näkyy jaloissa kalkkimaisena ja esiintyy eräänlaisena paikallaan tanssina orrella. Minusta nokan hankaaminen ja värimuutokset ovat ihan normaalia toimintaa.

      • Undulaattini

        Kiitoksia vastauksestasi, tuo hiukan helpottaa omaa oloani. En tiennytkään että undulaateilla on normaalia tuo nokan värin muuttuminen, mutta entä jos nokka on ruskea, kuhmurainen ja paksu kerroksinen? Onko tuolloin jotain vikaa?


      • undu74
        Undulaattini kirjoitti:

        Kiitoksia vastauksestasi, tuo hiukan helpottaa omaa oloani. En tiennytkään että undulaateilla on normaalia tuo nokan värin muuttuminen, mutta entä jos nokka on ruskea, kuhmurainen ja paksu kerroksinen? Onko tuolloin jotain vikaa?

        undunaarailla pesimisvireen lähestyessä nokan vahanahka muuttuu ruskeaksi, toisilla jopa ryppyiseksi ja paksuksi, myös iän myötä väri voi vaihtua ja nahka paksuuntua. poikasilla vahanahka on kaikilla vaalean lila


      • kaivaraani
        Undulaattini kirjoitti:

        Kiitoksia vastauksestasi, tuo hiukan helpottaa omaa oloani. En tiennytkään että undulaateilla on normaalia tuo nokan värin muuttuminen, mutta entä jos nokka on ruskea, kuhmurainen ja paksu kerroksinen? Onko tuolloin jotain vikaa?

        Naaraan ruskea vahanokka voi olla hyvinkin epämuodostuneen näköinen, kuhmurainen on sopiva ilmaisu. Se ei ole tavatonta. Tuon ilmiön sanoisin kuvastavan sitä, että pesintäkausi on alkamassa. Vahanokan väri saattaa vaihdella nuorilla yksiöillä paljonkin, vanhemman yksilön vahanokkan väri on pysyvämpi.


    • Undulaattini

      Kiitos kovasti teidän vinkeistä ja neuvoista. Elikkäs minulla ei ole enään mtn pelättävää kalkkijalkapunkin takia vaan heillä pesimiskausi siis :)

      • varmistamaan.

        Mielestäni muhkuraisuus kannattaisi tarkastuttaa eläinlääkärillä. Mekin luultiin pitkän aikaa, ettei mitään hätää ole, että normaalia on, kun myöhemmin koko porukka lääkittiin toisen linnun kalkkijalkapunkin vuoksi parani tämän toisenkin muhkut pois.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      61
      1149
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      42
      881
    3. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      51
      641
    4. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      319
      639
    5. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      114
      614
    6. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      608
    7. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      595
    8. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      93
      590
    9. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      56
      554
    10. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      72
      542
    Aihe