Socket 939 saako duel corea?

Vyrrtne

Eikös tuo socket 939 tarkoita emolevyni mallia tai jotain? Nyt tuli tarve hankkia duel core suoritin koska joudun käyttämään sovelluksia jotka vaativat sen mutta en ole varma käykö minun koneeseen duel coret.
Muistelen että emolevyni on socket 939.

Ja toinen juttu; Kuuluuko se tuuletin siihen prosessoriin? Eli jos ostan uuden prosessorin vaihtuuko myös tuuletin? Nimittäis olen jo näytönohjaimen ja powerin päivittänyt ja nyt tämä kone huutaa niin lujaa ettei omia ajatuksia kuule.
Ennen päivityksiä tämä oli oikea huopatossutehdas mutta ei enää. =( Eli yhtään enempää ei ääniä kiitos. :) Voisko joku linkittää mahd halvan duel core prossun socket 939 käyvän? Ja riittääkö sitten että minulla on socket 939 vai tarviiko jotain muuta tietää? Kiitos etukäteen!

7

2661

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mika.

      >Socket 939 saako duel corea?<

      Se on emolevykohtainen, joten katso emolevyn valmistajan kotisivulta oman emolevysi tiedot. Sieltä löytyy lista siihen emolevyyn sopivista prossuista.


      >Eli jos ostan uuden prosessorin vaihtuuko myös tuuletin?<

      Osta prossu Boxed-versiona; siinä on tuuletin mukana.

    • Prosessorit
      • vurrtne

        Vielä sellanen kysymys että onko noi vaikea aentaa? Näyttiksesytä selviän vielä jotenkuten :D


      • jokuasd
        vurrtne kirjoitti:

        Vielä sellanen kysymys että onko noi vaikea aentaa? Näyttiksesytä selviän vielä jotenkuten :D

        eli prossujen asennukses ei ole muuta olennaista kuin että alla oleviin piikeihin ei saa koskea. ja ajureita ei ole ollenkaan
        ...


      • opteron
        jokuasd kirjoitti:

        eli prossujen asennukses ei ole muuta olennaista kuin että alla oleviin piikeihin ei saa koskea. ja ajureita ei ole ollenkaan
        ...

        Paitsi Amd dual-core optimizer ajurit, jotka kannattaa asentaa.

        Tietysti jos jostain löydät Amd opteron dual-core prossun niin sellanen koneeseen. Tehokkaampia kuin nuo normi 64:t


    • vaikeaa

      Ongelma on vain se, että mistä löytyy 939 kantaisia AMD porssuja enään. Ei ole ainakaan yhdenkään pääkaupunkiseudun mikropajan hintalistoilla.

    • ex-asiakas

      Jos haluat välttää ongelmia takuu- ja huolto-ongelmien yllättäessä, vältä silloin myös verkkokauppa.com liikettä.

      Lisätietoja osoitteessa http://verkkokuopasta.blogspot.com

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. En tullut, koska käytit päätäsi.

      Ja koska ihmiset pilaavat sillä mahdollisuudet, kaikki mikä toimii vaatii oman lähestymistapani. Kun levittää punaisia m
      Ikävä
      37
      2726
    2. Miten kaivattusi teki sinuun lähtemättömän vaikutuksen?

      Minulla kävi niin, että hän laittoi ruokaa, kun olin nälkäinen. Tie miehen sydämeen käy vatsan kautta.
      Ikävä
      89
      1174
    3. Alkon myynti putosi kesäkuussa 10 prosenttia

      Niin se hallitus tuhoaa valtion verokertymää ylisuurella alkoholiverolla, kun kansalaiset hankkivat juomansa ulkomailta.
      Maailman menoa
      127
      979
    4. Oliko mies vetäytyminen

      Toimiva veto? Miten meille kävi. Ei hyvin ja mahdottomalta tuntuu tilanne nyt.
      Ikävä
      60
      950
    5. Mitä söitte Hänen kanssaan yhdessä viimeksi?

      Tällainen vihjeketju:)
      Ikävä
      66
      907
    6. Ulosotossa olevan tulisi saada itse päättää

      Maksetaanko hänen ulosotossa olevia velkoja takaisin yksi kerrallaan vai ripotellen pikku summia sinne tänne, kuten ulos
      76
      858
    7. Oon tässä pohtinut että se nainen

      Ei sovi sulle. Ihmetyttää mitä näet hänessä. Mieheltä miehelle
      Ikävä
      70
      805
    8. EU:lta tyly ratkaisu Temulle

      On se hyvä, että EU on vihdoin ja viimein puuttunut noiden Kiinan krääsän kauppiaiden toimintaan. https://www.is.fi/ta
      Maailman menoa
      99
      802
    9. Nainen on ihana

      ilta-päivää tosi söpölle naiselle 🤗😘☺ Jos saisin sinut nainen oisin onnellisin mies Etpäs tiedäkään keneltä tämä on?
      Ikävä
      25
      718
    10. Hallinto-oikeus kumosi valtuuston päätöksiä

      Teksti-tv kertoo, että valtuuston päätöksentekoon on osallistunut varavaltuutettu jolla ei ollut oikeutta osallistua. Mi
      Ähtäri
      30
      684
    Aihe