Vajaalla resolla kuvaaminen

Jättääkö kamera kennon pikseleitä huomiotta vai interpoloiko se kuvat pienempään kokoon?

Ja kun kuvaa katsotaan ruudulta, mitä skaalaus algoritmia (bilinear, bicubic, nearest neighbour) pitäisi käyttää, vai pyrkiä ottamaan kuvia samalla resolla kuin näyttö, esim 1600x1200?
1253
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

... eli kuva otetaan aina samalla tavalla ja kuvaprosessorissa sitten kuva säädetään annettujen ehtojen mukaisesti. Kai toi bicubic olisi paras. Voithan sä kuvata suoraan näytön resolla niin pääset vähemmällä duunilla.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


10mpix kirjoitti:

Jättääkö kamera kennon pikseleitä huomiotta vai interpoloiko se kuvat pienempään kokoon?

Ja kun kuvaa katsotaan ruudulta, mitä skaalaus algoritmia (bilinear, bicubic, nearest neighbour) pitäisi käyttää, vai pyrkiä ottamaan kuvia samalla resolla kuin näyttö, esim 1600x1200?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu