Aina löytyy niitä, jotka tulevat tunneille myöhässä ja sekös minua ärsyttää. Enää en viitsi kerrata jo läpikäytyä asiaa uudestaan, vaan jatkan eteenpäin siitä, mihin satuin viimeksi jäämään. Myöhästelkää vaan samalla lailla työssä, niin hyvä tulee.
Myöhästelijät
ärsyttävät >:(
131465
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Tuo ei le kyllä aito viesti, jotkut nuoret täällä pyörivät, mutta annetaan se anteeksi :)
varsinainen asiantuntija analysoi. Pitääkö järjestää oikein tapaaminen, että näet kuka tuon viestin on oikeasti kirjoittanut?
Juu, pakko kyllä sanoa että selkeä opettaja on aloittaja. Koska olen itse suhteellisen nuori ja peruskoulu suht, tuoreessa muistissa, voin sanoa että oppilaat eivät tiedä/niitä ei kiinnosta, kuin paljon voi myöhästely ärsyttää!
Voit purkaa mieltäsi kyllä täällä, mutta myöhästelyä et saa pois vaikka mikä olisi. Se vain on fakta. Aika kuluu ja vielä 30 vuoden päästäkin oppilaat myöhästelevät.
Jaa eikös tämä olekkin keskustelupalsta????
Aika "laadukasta" läppää tällä. Onkohan palstalla yhtäkään oikeaa opettajaa?
ja kyllä huomaa millaisia opettajat todellisuudessa ovat, ku saavat piiloutua nimimerkin taakse ja "roolit" voidaan heittää narikkaan.
Joo oon saman päättänyt omilla tunneillakin. Usein myöhästelijät ovat myös yksiä samoja oppilaita, joilla on kuin pakonomainen tarve saada huomiota itselleen saapumalla luokkaan myöhässä ja suureen tyyliin. Oppilaalla saattaa olla vieläpä kahvimuki tai limupullo kädessä, mikä kertoo kyllä siitä ettei tunnille nyt ole ollut juuri mikään kiire.
Annankin "myöhästyneen" koputtelijan usein odottaa oven takana, jos tunnilla on jokin asia juuri kesken. Lisäksi annan näkyä jatkuvan myöhästelyn kurssiarvosanassa. Myöhästelijän voi laittaa myös ylimääräisiin töihin tunnilla.
Myöhästelijän koreografiaan kuuluu myös suurieleinen omalle paikalle kävely, jonka aikana puolet luokasta seuraa hänen elkeitään kuin suurta ihmettä ja koko homma keskeytyy. Seuraavaksi alkaa kovaääninen ja -eleinen kamojen kaivelu repusta, joka on vieressä istuvien hännystelijöiden mielestä erittäin kiinnostavaa.
Myöhästelijät ovatkin usein heikkoja opiskelijoita, jotka ovat saattaneet saada huomiota vain negatiivisissa asioissa.
Tietenkään opettajan ei tarvitse aloittaa opettamista alusta yhden (tai kahden) myöhästyjän takia. Tunti alkaa ajallaan ja on myöhästyjän omalla vastuulla tulla ajoissa oppitunnille. Myöhästelyn täytyy luonnollisesti näkyä myös kurssi- tai oppiainearvosanassa.
Ärsyytyä saa, mutta turha sitä on oppilaille näyttää. Jatka vaan tuntia äläkä palkitse myöhästyjiä ylimääräisellä huomiolla, sillä sitä he hakevat - reppanat.
kolmesta myöhästymisestä istumista. Itseltäni lähtee soitto kotiin joistakin myöhästelyistä ja sitten istumista, jos myöhästely jatkuu. Samoilla linjoilla ovat kotona, mikä on tuntunut itsestä hyvältä, ja myös oppilaat ovat tarkkoina tästä, etten lipsu sanomisistani.
roolimalli. Heti kantelemassa.... Jos oppilaat, opettajat ja elämä muutenkin vituttaa niin on olemassa vaihtoehtoja....
ihan asiaakin?
Annetaan myöhästelijän koputella hetken aikaa oven takana. Sitten kun myöhätelijä tulee ovesta sisään niin vastapalloon vaan nyrkillä mahaan. Kyllähän se ihan kauniisti siihen maahan käpertyy. Sen jälkeen luokkakin rauhoittuu. Häiriköintiä ei enää esiinny.