Ensimmäinen lapseni syntyi rv.26. Ja on nyt kaksvuotias reipas poika. Odotan nyt toista ja laskettu aika on elokuussa. Pelottaa kauheasti, että tämäkin tulee keskosena. Ei oikeen osaa iloita koko raskaudesta, vaikka isosta perheestä haaveilen. En uskalla ajatella koko asiaa, siis tulevaa vauvaa. Vaikka esikoisen kohdalla kaikki on mennyt hyvin, ensimmäiset 3kk vain oltiin sairaalassa kasvamassa.
Lääkäri sanoi, että kohonnut riski on toisenkin syntyä ennen aikojaan kun ensimmäinenkin niin teki, syytä ei siis löytynyt miksi synnytys lähti käyntiin. Mutta pitäs vaan koittaa olla huolehtimatta jos voi. Miten se onnistuu? Kertokaa, jos on ollut samanlaisia kokemuksia, että onko toinenkin ollut sitten keskonen..
Ois toisaalta niin ihanaa kokea raskaus loppumetreille saakka ja normaali lapsivuodeaika, että sais heti lapsen viereen tuhiseen. Ei voi muutaku toivoa parasta!
keskonenko tulossa?!
3
1445
Vastaukset
- Jasu
Esikoista osottaessani mulle tuli vakava raskausmyrkytys. tai lääkärit ei alkuun tienny mikä mun oli ja vauvakin oli lakannut kasvamasta masussani ajat sitte..lopulta ne totesi että oli helpsyndrooma ja pääsin sektioon ja sain 950g ja 35 cm mittasen suloisen pojan =)
1,5 v sen jälkeen huomasin odottavani jälleen ja lääkärit sanoi ettei ole mitenkään todennäköistä että vastaava uusiutuisi. Ja niin sain potran pojan joka oli 52,5 pitkä ja 4270g painava =) - ensimmäinen
synty viikoilla 33 6, ja toinen on nyt sairaalassa, synty vk 30 2. Eivät osaa sanoa syytä mullekaan. En silti halua sinua pelotella, niinku edellisestäki kirjotuksesta kävi ilmi, voi toinen raskaus mennä ihan hyvin loppuun asti :)! Silti pidän toivoa yllä, että saan vielä "normaaliaikaan" syntyvän vauvan joskus! Älä heitä toivoa ja yritä iloita raskaudestasi! Niinku tiedät, sitten kyllä ehtii murehtimaan ihan tarpeeksi, jos vauva tulee aikaisemmin. Ei nyt kuulostanu kyllä kauheen kannustavalta, mut tarkotin, et ku kaikki on tähän mennessä ok(?), niin yritä olla huolehtimatta ja nauttia, olla stressaamatta asioista liikaa ja ottaa rauhallisesti. Tsemppiä ja voimia odottamiseen!
- Kiinanruußu
Hei!
Synnyin itse 4kk etuajassa v.1987, olisko ollut 24 rv. Haluan vain sanoa, että mulla on mennyt loistavasti, ei juuri mistään huomaa keskosuutta ja pikkuveljeni syntyi normaaliin aikaan.
Okei, en tiedä näistä jutuista juuri mitään, mutta olen kuullut että äitini ommeltiin jotenkin, ettei veljeni syntyisi liian aikaisin.
Kaikkea hyvää odottaville äideille!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.
https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.745019Persuja ei aluevaltuustoissa näy
Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.163403Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni
Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j242700Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet
🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.581760- 471576
Tämmönen höpsö
Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress441346- 941342
Alkuvuodesta poistuu työttömyyskorvaus kaikilta joilla on säästössä rahaa
Tippuu korvaukselta iso määrä työttömiä.2331221Hiljaisuus
Tarkoittaa välinpitämättömyyttä, henkistä väkivaltaa ja kiusaamista. Olet valinnut hiljaisuuden.711025IS Viikonloppu 29.-30.11.2025
Antti Skytältä 3-tasoinen ristikko. Pääkuvassa on harhauttava elementti, mikä saattaa hidastaa myös muiden kuin minun ra54912