Ensimmäinen lapseni syntyi rv.26. Ja on nyt kaksvuotias reipas poika. Odotan nyt toista ja laskettu aika on elokuussa. Pelottaa kauheasti, että tämäkin tulee keskosena. Ei oikeen osaa iloita koko raskaudesta, vaikka isosta perheestä haaveilen. En uskalla ajatella koko asiaa, siis tulevaa vauvaa. Vaikka esikoisen kohdalla kaikki on mennyt hyvin, ensimmäiset 3kk vain oltiin sairaalassa kasvamassa.
Lääkäri sanoi, että kohonnut riski on toisenkin syntyä ennen aikojaan kun ensimmäinenkin niin teki, syytä ei siis löytynyt miksi synnytys lähti käyntiin. Mutta pitäs vaan koittaa olla huolehtimatta jos voi. Miten se onnistuu? Kertokaa, jos on ollut samanlaisia kokemuksia, että onko toinenkin ollut sitten keskonen..
Ois toisaalta niin ihanaa kokea raskaus loppumetreille saakka ja normaali lapsivuodeaika, että sais heti lapsen viereen tuhiseen. Ei voi muutaku toivoa parasta!
keskonenko tulossa?!
3
1448
Vastaukset
- Jasu
Esikoista osottaessani mulle tuli vakava raskausmyrkytys. tai lääkärit ei alkuun tienny mikä mun oli ja vauvakin oli lakannut kasvamasta masussani ajat sitte..lopulta ne totesi että oli helpsyndrooma ja pääsin sektioon ja sain 950g ja 35 cm mittasen suloisen pojan =)
1,5 v sen jälkeen huomasin odottavani jälleen ja lääkärit sanoi ettei ole mitenkään todennäköistä että vastaava uusiutuisi. Ja niin sain potran pojan joka oli 52,5 pitkä ja 4270g painava =) - ensimmäinen
synty viikoilla 33 6, ja toinen on nyt sairaalassa, synty vk 30 2. Eivät osaa sanoa syytä mullekaan. En silti halua sinua pelotella, niinku edellisestäki kirjotuksesta kävi ilmi, voi toinen raskaus mennä ihan hyvin loppuun asti :)! Silti pidän toivoa yllä, että saan vielä "normaaliaikaan" syntyvän vauvan joskus! Älä heitä toivoa ja yritä iloita raskaudestasi! Niinku tiedät, sitten kyllä ehtii murehtimaan ihan tarpeeksi, jos vauva tulee aikaisemmin. Ei nyt kuulostanu kyllä kauheen kannustavalta, mut tarkotin, et ku kaikki on tähän mennessä ok(?), niin yritä olla huolehtimatta ja nauttia, olla stressaamatta asioista liikaa ja ottaa rauhallisesti. Tsemppiä ja voimia odottamiseen!
- Kiinanruußu
Hei!
Synnyin itse 4kk etuajassa v.1987, olisko ollut 24 rv. Haluan vain sanoa, että mulla on mennyt loistavasti, ei juuri mistään huomaa keskosuutta ja pikkuveljeni syntyi normaaliin aikaan.
Okei, en tiedä näistä jutuista juuri mitään, mutta olen kuullut että äitini ommeltiin jotenkin, ettei veljeni syntyisi liian aikaisin.
Kaikkea hyvää odottaville äideille!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2704683Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1343040Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit442857Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k292841Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?761791Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1061654Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281521- 601419
- 951292
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2151180