Kuka tietää

Hei. Minulla olisi kysyttävää. Olen saanut tietää isästäni vasta vanhoilla päivillä ja isänikin oli ehtinyt jo kuolla n.10 vuotta sitten.
Miten on perintöasia? Perintöhän on jaettu silloisen vaimon ja lasten kesken. Onko minulla enää mahdollisuutta saada mitään?? Vaikken ahne olekaan mutta tässä on jotain hämärää muutenkin.
Kiitos vastauksista.
7768
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

kymmenen vuotta on yksi rajapyykki, jolloin viimeistään on tullut ottaa perintö vastaan ja ellei isä ole tunnustanut lastaan, niin ei ole perintöihin mahdollisuuksia.

Äänestä

...olisi pitänyt olla merkintä kaikista rintaperillisistä. Sellainen menee perukirjan liitteenä verottajalle.

Äänestä
  • joka tulee perukirjan liitteeksi. Selvitetään vainajan historia 15-vuotiaasta kuolinpäivään.

    Äänestä

Ilmeisesti olet ns lehtolapsi jota ei ole tunnustettu jos sinua ei ole perunkirjassa perilliseksi tunnistettu.

Lapsella on oikeus ajaa isyyden vahvistamista koskevaa kannetta tuomioistuimessa. Eri asia sitten miten vainajasta saadaan tuomioistuimen vaatima vahvistus isyyssuhteesta aikaan? Ja onko se lain mukaan enää tuollaisen ajan jälkeen pätevä? Kulujen maksajaksi ainakin sinä pääsisit ;)

Äänestä
  • Oma käsitykseni on, etten ole ns.tunnustettu lapsi. Vaikkakin, minusta on tiedetty siinä suvussa jo ihan syntymästäni lähtien ja edelleen elävät sukulaiseni tietävät ja tunnustavat minut sukulaisekseen. Kun isäni on kuollut (en tiedä tarkkaan milloin, koska sitä ei ole kerrottu ja en ole tilannut kirkonkirjoja.) perintö on siis jaettu kahden lapsen ja vaimon kesken. Jotain hämärää kuitenkin on, koska perinnöstä on oltu niin vaitonaisia ilmeisesti juuri siksi, koska sitä on ollut enemmänkin..
    Harmittava asia, koska tällainen tyyppi kuin minä olen, olen kaikesta perintöasiasta ulkona. Ns. kasvatti-isäni perinnöstä myös.
    Voi olla, että joutuisin maksajan puolelle jos lähtisin asiaa viemään ja miten se lopulta selvitettäisiin olenko sukua vai en.

    Äänestä

Sen verran kysyisin vielä, että JOS minut olisi tunnustettu ja mainittu perilliseksi, niin olisiko minulle tullut kuolemasta ilmoitus postitse/puhelimitse. Isäni on asunut eri paikkakunnalla ja minun nykyinen osoitteeni olisi siis pitänyt jonkun virkaihmisen selvittää, jotta olisin tiedon perunkirjoituksista saanut!? Saahan osoitteeni selville, kun se ei ole salainen, mutta miten on näkyykö kaikki nimimuutokset yhtenäisesti eri paikkakuntien kesken? Nimenihän on muuttunut vuosien varrella.

Äänestä
  • Kyllä.
    Perukirjaan vaaditaan katkeamaton selvitys asuinpaikkakunnista missä henkilö on ollut eläissään kirjoilla ja siinä tulevat myös kaikki tunnustetut ja hänelle kirjatut jälkeläiset.

    Ja kyllä jos Miina Maununpoika sieltä ilmaantuu jälkeläiseksi ja olet muuttanut nimesi Niina Nipantyttäreksi, niin kyllä se sieltä ilmi tulee ;)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


tuntematonko? kirjoitti:

Hei. Minulla olisi kysyttävää. Olen saanut tietää isästäni vasta vanhoilla päivillä ja isänikin oli ehtinyt jo kuolla n.10 vuotta sitten.
Miten on perintöasia? Perintöhän on jaettu silloisen vaimon ja lasten kesken. Onko minulla enää mahdollisuutta saada mitään?? Vaikken ahne olekaan mutta tässä on jotain hämärää muutenkin.
Kiitos vastauksista.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu