jarrumerkinnöistä otteessa

nuo jarrumerkinnät tarvis saada selville. eli rek,otteessa on jarrujen kohdalla merkittynä N näin ainakin minulla levyjarrullisessa pyörässä,mutta mikä on merkintä silloin kun edessä on levy ja takana rumpujarru? toivottavasti joku osaa neuvoa.. olis tärkeä tieto minulle..kiitos.

6

675

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • momentti

      on N/M

      • rekisteriotteesen koko nimi

        N= nestetoiminen,ap= alipainella toimiva, M= "Mono" joissain; mekaaninen(Tarkoittaa yleisesti mekaanista rumpujarrua eikä sitä että monoa maahan, vaikka tälle "monolle" naureskeltiin 70-luvun alkupuolella. Oli vävän vaihtelua, missä kylässä se santarmi rekisteriotteen kirjoitti)
        Asiaan: vanhemmssa pyörissä oli tyypillistä merkinnät: M/M= mekaaninen rumpujarru edessä ja takana. 70 luvulla yleistyi N/M= nestetoiminen levy edessä, mekaaninen rumpu takana. Myöhemmin N/N= tehostamaton nestetoiminen edessä ja takana.


    • Kra

      N = napajarru

      Ei se ota kantaa jarrun rakenteeseen, pelkästään laitteen sijaintiin.
      Merkintä on ollut tarpeen autopuolella, kun siellä on kokeiltu muunkinlaisia jarruja kuin pyörien napoihin sijoitettuja.

      • Näin,.,

        En ole autoissani havainnut muuta merkintää kuin Nap (-73 jälkeen). Ei tosin ole ollutkaan vaihteiston viereen tai kardaaniin sijoitettuja.


      • N=Nap
        Näin,., kirjoitti:

        En ole autoissani havainnut muuta merkintää kuin Nap (-73 jälkeen). Ei tosin ole ollutkaan vaihteiston viereen tai kardaaniin sijoitettuja.

        N = Nap....Onko autotekn. hallussa?


    • Mä mistään mitään tiedä

      Olisikohan kuitenkin niin että tuo N tarkoittaa neste käyttöistä jarrua ja AP merkinta alipainetehostusta!!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä

      Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai
      Ikävä
      89
      8263
    2. Persut: haluamme lisää veroja!

      Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki
      Maailman menoa
      42
      4728
    3. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      41
      4381
    4. Jos samassa autossa istuu romani, somali ja venäläinen, kuka ajaa?

      Arvioiden mukaan romanit lähtivät noin 1000-luvulla liikkeelle pohjois-Intiasta. Nyt 1000 vuotta myöhemmin he ovat levit
      Maailman menoa
      45
      2585
    5. Numero josta kaivattusi tulee mieleen

      Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.
      Ikävä
      98
      1468
    6. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      40
      1296
    7. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      40
      1237
    8. Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera

      Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota
      Lieksa
      39
      1150
    9. Heräsin taas sinä mielessä

      Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?
      Ikävä
      64
      1142
    10. Kannattaa toimia yleisesti ottaen

      Ajoissa. Vaikka miten paljon haluan ja tunnen, olen löytänyt nyt elämääni jotain uutta ja se todennäköisesti edistyy, jo
      Ikävä
      167
      1090
    Aihe