Olen menossa Kuubaan toista kertaa ja viime kerralla pongasin kivan patsaan, nyt haluaisin lähettää koti Suomeen postitse paketissa samanlaisen patsaan.
Onko kellään kokemusta postin kulusta Kuuba-Suomi?
Mitä maksaa? Kauanko kestää? Tuleeko perille? Miten tulli suhtautuu? Ym jne.
Kiitos, jos tiedät jotain:)
paketin lähettäminen
3
958
Vastaukset
- muttamutta
ei kai tuo mikään ongelma ole. Riski on tietysti että tavara hajoo matkalla jos on rikkimenevää sorttia. Pakkaa hyvin. Normaalisti lähetyslappuun kirjoitetaan tullia varten paketin sisältö, lähetyksiä läpivalaistaan kyllä pistokokeinkin. Ei kai tuollainen patsas tullattavaa ole eli ei sen puoleen pitäisi olla ongelma. Kuljetus kestää kyllä varmaan viikkotolkulla, muistaakseni postimkorttienkin lähettäminen Karibialta vie sellaiset 3-4 viikkoa.
- Alan Rankin
Jos haluat saada pakettisi kohtuullisessa ajassa käytä pikarahtifirmoja. DHL ainakin toimii Kuubassa, ehkä myös UPS ja TNT. Hinnat lienevät melko kovat.
- correo corrupto
Kuubassa on rajoituksia taiteen viemiselle maasta ja Kuuban postiin en luottaisi ollenkaan eli todennäköisyys että patsas ei tule perille on alle 50%.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävä sinua
Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k354603- 553175
- 302863
- 602797
- 62380
Kesäseuraa
Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t542175- 181606
- 171574
Tuksu on edelleen sinkku - nuori Joonas jätti!
Hihhahihhahhaahheee Joonas keksi hyvän syy. : Tuksu on liian Disney-prinsessa hänelle. (Mikähän prinsessa lie kyseessä….81508- 161504