Teini-ikäisellä tyttärelläni käy usein kyläsä samanikäisiä kavereita. Yksi heistä alkoi kerran viikonloppuiltana juttelemaan minun kanssani, kun istuin olohuonen sohvalla. Muut "lapset" (15-vuotiaat) viettivät aikaansa alakerrassa tietokoneella. Hiukan kummistelin miksi hän niin pitkään halusi jutella minulle niitä näitä, mutta sitten hän tuli viereeni sohvalle istumaan ja puhui asioita miltei suusta suuhun. Vaistonvaraisesti vetäydyin syrjemmälle ja nousin ylös pahoitellen, että minun pitää mennä soittamaan kiireellinen puhelu. Asia jäi sikseen, mutta viime viikonloppuna sama toistui, jolloin kyseinen naisen alku istahti syliini olohuoneen sohvalle. Olin täysin hämilläni, sillä hän on ihan kiva tyttö enkä millään halunnut olla tyly tai vihainen, komentaa pois t.m.s. Mutta en halunnut missään nimessä, että asiasta kehkeytyisi mitään väärinkäsitystäkään, jos joku muu nuorista tai naapuri j.n.e. sattuisi näkemään tytön minun sylissäni. Uskon, ettei minulla olisi tuomioistuimessa mitään mahdollisuuksia puolustautua uskottavasti. Joten jälleen kerran jouduin tekosyyllä jonkin ajan päästä nousemaan ylös ja lukkiuduin sitten omaan makuuhuoneeseeni katselemaan telkkaria. Kuinka tällaiseen pitäisi reagoida ja mitä laki sanoisi tästä, jos jotenkin olisin tuosta kärynnyt? Mikä tyttöä sitäpaitsi vaivaa? Onko tuo normaalia?
Riski pedofiliasyytteestä?
Yksinhuoltaja isä
13868
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Tyttö kokeilee selkeesti "viehätysvoimaansa". Ne tajuaa just tuossa iässä, et kun rinnat kasvaa ja muotoja tulee lisää, niin miehet/pojat alkaa kattelemaan ihan uudella silmällä. Eräänlaista vallankäyttöä tuokin, tosin aikuiset naiset ovat sitten jo mestareita. Monille miehistä juuri toi naisten viehätysvoima se herkkä kohta. Koitappas puhua asiasta tyttäresi kanssa ja kysele, että mikäs sitä XXX vaivaa, kun käyttäytyy sillä tavalla... Tyttäresi kaveria ei välttämättä sen jälkeen näy enää teidän luonanne.
Vaan aikuiselle isälle.Aivan oikein,et pystyisi millään vakuuttamaan syyttömyyttäsi.Ei 15v tyttö pysty väkisin käymaan aikuiseen mieheen kiinni,missä on isän vastuu.Idiootimaista vetäytyä selityksen taakse;en kehdannut poistua,tai nolostuttaa tyttöä???Kyllä aikuinen voi ja osaa halutessaan hoitaa tilanteen: yksinkertainen suora puhe vaikuttaa kaikista parhaiten,varsinkin kun vaaran merkit jo olemassa
Pointti tyttärelle puhumisessa on se, että tytär tuskin kutsuu enää ko. naista (kyllä se on nainen, eikä tyttö, kun seksuaalisuus on tuollaisella tasolla hanskassa) kylään. Olisin melkoisen varma tyttären reaktiosta tuossa suhteessa. Eivät tykkää siitä, että ystävä yrittää keikistellä omalle isälle. Jos taas isäpappa suoraan kieltäisi tytärtä, siitä tuskin tulisi samanlaista reaktiota.
Toisekseen tytär kertonee asiasta tälle naiselle, tai jopa kieltää keikistelyn, mikä tuottanee samanlaisen reaktion. Tytär on siis tässä avainroolissa. Vihjaus tyyliin, mikäs siihen XXX on mennyt, kun se sillai käyttäytyy, riittää taatusti...
Jos asiaa viestittää eteenpäin, vaikka tyttärellekin, jo näin varhaisten tapahtumien vuoksi, on riski, että asiasta kehkeytyy laajempiin piireihin jonkinlainen huhu ja huhuthan voivat sitten saada millaisia sisältöjä tahansa. Samasta syystä ei ehkä kannata tässä vaiheessa ottaa yhteyttä tytön kotiinkaan. Varsinkaan YH-isän kohdalla. Tytöltä puuttuu todennäköisesti itseltään turvallinen isähahmo. Suora puhe kahden kesken lienee ainoa turvallinen vaihtoehto. Mutta sen pitää olla luonteeltaan ja tavoitteiltaan selkeä aikuinen/lapsi -keskustelu - ei alkusoitto syvenevälle salaiselle kanssakäymiselle.
sanoisin tuolle syliin istujalle, että hänen pitäisi nousta siitä pois. Tietysti jotenkin fiksusti, mutta suoraan ja suomeksi niin että teini ymmärtää sen, ettei käytös ole sopivaa. Kerro hänen olevan oikein mukava jne... mutta kehota häntä menemään toisten nuorten seuraan, voit kertoa myös suoraan että haluat istuskella yksinäsi. Otat asiassa vastuuntuntoisen aikuisen roolin, pakeneminen omaan huonseeseen ei ole oikein kypsää toimintaa.
Jos sinä olet yh- isä niin ymmärrät ja osaat sanoa kyllä tyttären kaverillekin että syliin et voi vieraita ottaa. Varsinkin jos ei tyttärelläsikään ole tapana tulla syliin.
Siinä olet oikeassa että loppupeleissä jäät heikoille jos et osaa sanoa lapselle että kyseinen
syliin istuminen ei sovi.
Aikuisena on osattava laittaa rajat. Voihan olla että kyseinen tyttö kokeilee rajoja mitä ja minkälaista reaktiota saa aikaiseksi aikuisessa miehessä ? Mutta lapsihan hän kuitenkin loppupeleissä on ja aikuinen maksaa laskun.
Voihan olla että tyttö hakee nk. "isämallia" sinusta mutta siinäkin tapauksessa keskustelut käydään yhdessä tyttären aikana eikä kahden kesken.
voivat sokeasti ihastua huomattavasti itseään vanhempiin miehiin. Näin saa valitettavasti moni hyväksikäyttötapaus alkunsa. Nuori syystä tai toisesta tarvitsee itsetunnolleen pönkitystä ja mikä sen "parempi" tapa kuin suhde aikuiseen mieheen. Tilanne kysyy ihastuksen kohteelta aikuisuutta. Kehotan sinua yh-isä todella päättäväisesti, mutta nuorta neitiä loukkaamatta tuomaan selkeästi esille että syliin tuleminen ei ole missään mielessä soveliasta. Oma tilanteesi on todella tukala, jos vaikka tuo sylissäpitäminen syystä tai toisesta menisi poliisin tietoon. Näissä tapauksissa vastuu on aina aikuisen ja hänen velvollisuutensa on kieltäytyä vaikka teini kuinka itseään tarjoaisi. Syyllistyt tahtomattasi lapsen seksuaaliseen hyväksikäyttöön jos pyörittelet sylissäsi teini-ikäistä tyttölasta, nostat tytön välittömästi sylistäsi pois jos tätä vielä tapahtuu.
Sanot tosin, että jos "pyörittelet" teini-ikäistä sylissäsi,mutta jos nyt ei takerruta tuohon yhteen sanaan, vaan tulkitaan sinun käsitykseksesi, että teini-ikäisen syliin ottaminen on ilman muuta rikos, niin näinhän asia ei ole. Sylissä istuminen ei aiheuta rikosta, varsinkin kun homma on spontaania ja vapaaehtoista. Suomessa on menty liian pitkälle paranoidiseen suuntaan kaiken pedofiliahössötyksen seurauksena. Sama koskee Ruotsia, jossa Joulupukeiltakin on tavaratalossa kielletty lapsien ottaminen syliin. Olisi aika ihmeellistä, jos lakiin lisättäisiin jonkinlainen "välisuojaikä" tyyliin: Alle 10-vuotiasta saa pitää sylissä, mutta 10-16 vuotiasta ei saa. Äly hoi,älä jätä!
aloittajan viestissä kävi ilmi se, että hän itsekin on kokenut tilanteen kiusallisesna. Jos "sylittelyssä" on seksistinen vivahde, niin rikoskynnys ylittyy ikäeron ollessa abt. 20 v, toisen osapuolen ollessa lapsi.
suojaikäraja on 16 vuotta, siitä vaan panemaan jos on yli 16
kommentti... No, jo otsikon "suommessa" kertoo jotain kommentoijan äo:sta. Mielipide sitten kertoo omaa karua kieltään.
Kyllä tonkin ikäinen on vielä lapsi.Pitää olla miestä sanoa rajat teinille.Tehdä heti selväksi asia ettei jää mitään epäselvää.On aika outoa että tuon ikäinen istuu kaverin isän syliin.
kiusallinen tilanne taitanu olla, mutta kannattaa tosiaan olla varuillaan, jotta ei tule sitä syytettä! :D :D:D:D:D.