Kuinka usein työkkäriin

Niin kuinka usein siellä työkkärissä pitää käydä kun on työmarkkinatuen saajana ? Kai sen nyt voisi netin kautta sen työnhaun uusia.
7746
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

...semmoista sinistä korttia, jonka naamasivulla on sana "työvoimatoimisto"? Ja lisäksi jossakin sisemmällä sivulla oma nimesi.

Siinä kortissa on päivämäärä, jolloin työkkärissä on käytävä tai sinne soitettava. Tai miten työkkäri onkaan määrännyt. "On ilmoittauduttava työvoimatoimistossa sen määräämällä tavalla" kuten lakiteksti kuuluu.

Jos "työvoimatoimiston määräämä tapa" on henkilökohtainen käynti, niin sitten toimit niin. Jos työkkäri on antanut luvan uusia haun netissä, niin siitä vaan sitten.

Äänestä
  • ...yksityiskohta se tämäkin. Niitä on sitten näköjään erilaisia, noita korttejakin.

    Äänestä

Minä olen saanut käyntiaikoija 4-6 kuukauden välein. Asiaan voi myös itse vaikuttaa.

Äänestä

Niin usein kuin työkkäri määrää. Ilmoittautumistiheys riippuu jossain määrin siis työkkäristä.

Äänestä
  • Olen ollut työttömänä 9 kuukautta ja kertaakaan en ole alkuilmoittautumisen jälkeen joutunut työkkärissä käymään. Aina vaan puhelimessa työnhaun jatko (4kk:n välein). Kerran jopa tarjouduin tulemaan keskustelemaan asioistani, mutta virkailija sanoi, ettei tarvitse ja antoi vaan uusia numeroita mihin voin kysymyksineni soittaa. Taisin kysyä liian vaikeita. Työkkäristä päin ei ole tullut minkäänlaista yhteydenottoa myöskään.

    Äänestä

  • milloinkaan kirjoitti:

    Olen ollut työttömänä 9 kuukautta ja kertaakaan en ole alkuilmoittautumisen jälkeen joutunut työkkärissä käymään. Aina vaan puhelimessa työnhaun jatko (4kk:n välein). Kerran jopa tarjouduin tulemaan keskustelemaan asioistani, mutta virkailija sanoi, ettei tarvitse ja antoi vaan uusia numeroita mihin voin kysymyksineni soittaa. Taisin kysyä liian vaikeita. Työkkäristä päin ei ole tullut minkäänlaista yhteydenottoa myöskään.

    tuplaantua.
    Minulla on sitten niin harvinaisen aktiivinen virkailija, varmaan saa sepelvaltimotaudin tai hermoromahduksen ennenpitkään tai sitten se on joku add yksilö.
    Vai mikä lienee sen häiriön nimi?
    Kamalasti se hoosaa ja puhuu ja hommailee mutta yhtikäs mitään järkeä sen touhussa ei ole.
    Joka kolmas kuukausi on visiitti.
    Ekalla kerralla piti melkein nipistää itseään kun siellä oleminen tuntui lähes unenomaiselta, ei sitä ihmistä osaa kuvailla, se on nähtävä.
    hohoijaa.

    Äänestä

  • johan käynnit alkoi kirjoitti:

    tuplaantua.
    Minulla on sitten niin harvinaisen aktiivinen virkailija, varmaan saa sepelvaltimotaudin tai hermoromahduksen ennenpitkään tai sitten se on joku add yksilö.
    Vai mikä lienee sen häiriön nimi?
    Kamalasti se hoosaa ja puhuu ja hommailee mutta yhtikäs mitään järkeä sen touhussa ei ole.
    Joka kolmas kuukausi on visiitti.
    Ekalla kerralla piti melkein nipistää itseään kun siellä oleminen tuntui lähes unenomaiselta, ei sitä ihmistä osaa kuvailla, se on nähtävä.
    hohoijaa.

    Hämeenlinnassa ilmoittautuminen henk.koht. kerran kuussa virkailijan korttiin laittaman ajan puitteissa. Olen ollut 1,5 vuotta työttömänä, nyt näemmä käyntikerrat tiivistyy, aluksi mullakin oli 2-3-kuukautta väliä

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Työmarkkinatukilainen kirjoitti:

Niin kuinka usein siellä työkkärissä pitää käydä kun on työmarkkinatuen saajana ? Kai sen nyt voisi netin kautta sen työnhaun uusia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu