am-retkistä

ciccy

Hei !
Onko kellään kokemusta am-sademetsänaarteet retkestä.. oliko hintansa väärti. Mitä kaikkea retkeen kuului?
Entä retkestä Embraintiaani kylään? kannattaako retket ottaa am-kautta.. vai onko muita mahdollisuuksia samankaltaisiin retkiin paikallisilta??

8

2496

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mölyapina

      embera-retkestä en tiedä, mutta sademetsän aarteet retki oli mielestäni matkan parasta antia. Viidakkohissi ja sen mahdollistamat maisemat olivat kyllä näkemisen arvoisia. Viidakkohissillä mentiin näköalatornille, jonka jälkeen tutustuttiin matelijatalon, perhostalon ja käärmetalon asukkeihin. Sieltä sitten vielä veneilemään ja katselemaan apinoita ja muita eläimiä, mitä nyt liikkeellä sattui olemaan.

      Myös hotelli järjestää erillisiä veneretkiä yms. jotka ovat varmaan käymisen arvoisia, mutta me päädyimme tuohon AM:n retkeen. Gamboa yllätti meidät positiivisesti ja olisin voinut jäädä sinne pidemmäksi aikaa =)

    • Capibara

      Ei ole kummastakaan retkestä kokemusta, mutta on jonkinlainen räätälöinti Gamboan hotellilta varattavista retkistä. Käyttävät siis paikallisia palveluja (joten pääsääntöisesti englanninkielisiä) ja hinta jopa edullisempi, kun erikseen ostettuna. Itse olimme hotellin retkillä, joissa hyvät oppaat ja muutaman ihmisen ryhmät, joten anti hieman parempi. Veneretkellä pääsimme läheltä tutustumaan eläimiin ja syöttämään apinoita.

      Hotellilla lisäksi ilmaisia aktiviteetteja kuten illalla pimeään aikaan eläintenbongausta "viidakkoautolla" tai kävelyretkiä, melontaa joella. Alue on ehdottomasti luonnosta pitävälle mielenkiintoinen paikka. Valitettavasti kuivalla kaudella luonto ei ehkä parhaimmillaan.

    • tuhkimo78

      Retki Embera intiaanien kylään oli minun mielestä paras retki! Oli hintansa "väärti" toisin kuin mitä sademetsän aarteet, se oli niin lyhyt (2,5 h) eikä niin ihmeellinen ja kuitenkin kallis.
      Intiaani retkellä mentiin puuveneillä Chagres joella ja kylässä sai otettua ihania valokuvia ja emberat myi kivoja käsitöitä, joten varaa sinne rahaa mukaan.

      • intiaanikylä?

        Meidän mielestä Emperaretki oli ihan ok, mutta parasta antia siinä oli vene osuus, pääsi näkemään jokea. Ja intiaanilasten kanssa uiminen. Se oli tosi hauskaa, ainoana valkoisena joessa.

        Muuten se oli vähän sitä luokkaa, että intiaanit oli vetänyt perinneasut päälle ihan vaan meidän takia ja heti kun turistit häipyy kaivetaan farkut esiin. Ei ihan aidon tuntuista. Opas mm sanoi ettei kylässä ole sähköä mutta kappas vaan kirkossa oli sähkökitara ja vahvistimet ;o) Ihan kiva retki mutta ei kannata odottaa mitään ihme elämystä.
        Kun poistuimme niin ihan oikeasti näimme kun edellisestä kylästä poistui paikallinen väki samaan bussirantaan meidän kanssa ihan tavallisissa vaatteissa. Epäilimme hieman että eivät ihan oikeasti asu kaikki siellä kylissä.


      • Mukiton
        intiaanikylä? kirjoitti:

        Meidän mielestä Emperaretki oli ihan ok, mutta parasta antia siinä oli vene osuus, pääsi näkemään jokea. Ja intiaanilasten kanssa uiminen. Se oli tosi hauskaa, ainoana valkoisena joessa.

        Muuten se oli vähän sitä luokkaa, että intiaanit oli vetänyt perinneasut päälle ihan vaan meidän takia ja heti kun turistit häipyy kaivetaan farkut esiin. Ei ihan aidon tuntuista. Opas mm sanoi ettei kylässä ole sähköä mutta kappas vaan kirkossa oli sähkökitara ja vahvistimet ;o) Ihan kiva retki mutta ei kannata odottaa mitään ihme elämystä.
        Kun poistuimme niin ihan oikeasti näimme kun edellisestä kylästä poistui paikallinen väki samaan bussirantaan meidän kanssa ihan tavallisissa vaatteissa. Epäilimme hieman että eivät ihan oikeasti asu kaikki siellä kylissä.

        Embera-intiaanikylässä, jossa kävin am-retkellä,
        asui 20 perhekuntaa ( lapsia n. 50 ) Valtio on palkannut opettajan kylän kouluun. Nyt lapsilla on koulusta vapaata ( 3kk kuivan kauden loma )
        Matkailu on nyt näiden intiaanien työtä.Elävät tapojensa mukaan siellä sademetsässä. Kun nuoret lähtevät Panama Cityyn, he pukevat tavalliset vaatteet päälleen.Kalaa syötiin banaanin lehdeltä ja hyvää oli.Naapurikylässä asui myös intiaaneja. kannatti käydä tutustumassa.


    • tuinsa

      Emme käyttäneet Aurinomatkojen retkiä vaan valitsimme haluamamme hotellin tarjonnasta. Niiden puitteissa oli helpompi sovittaa oman aikatalun mukaisesti ja ne olivat hieman edullisempia ja ryhmät pienempiä kuin matkatoimiston vastaavalla retkellä. Viidakkorata (aerial tram) maksoi 50 $ 5% vero. Se oli kokemus, tosin eläimiä emme juurikaan nähneet. Maisemat radan huipulla olevasta 30 m korkeasta tornista olivat upeat. Paluumatkalla käytiin hotellin alueella olevat näyttelyt läpi - intiaanien mallikylä (olematon), perhos-, käärme-, orkidea- ja kalanäyttelyt.
      Suosittelen myös Monkey Islandilla käyntiä hotellin retkellä. Pienessä veneessä ystävällisten ja innokkaiden oppaiden luotsaamana pääsimme näkemään kaimaaneja lähietäisyydeltä, mölyapinoita ja sööttejä kapusiiniapinoita, jotka hyppivät veneeseen syötettäväksi pähkinöillä.
      Hotellialueelta pääsee omalla kyydillä käymään myös paikallisessa sademetsäpuistossa ja eläintarhassa jossa voi nähdä mm. jaguaarin ja sellaisiakin eläimiä joita ei ole aiemmin tullut bongattua.
      Jos englannin kieli sujuu edes jotenkuten suosittelen omatoimiretkeilyä.

      • lisää vielä

        että viidakkohississä oli paikallinen opas, joka sattui meillä olemaan todella puhelias ja ammattitaitoinen. Kertoi paljon juttuja ja vastasi kaikkiin kysymyksiimme. Opas puhui hyvä englantia. Sen sijaan paikallisoppaamme ns. ilmaisretkellä ei oikein englantia osannut.


      • kaveri oppaana
        lisää vielä kirjoitti:

        että viidakkohississä oli paikallinen opas, joka sattui meillä olemaan todella puhelias ja ammattitaitoinen. Kertoi paljon juttuja ja vastasi kaikkiin kysymyksiimme. Opas puhui hyvä englantia. Sen sijaan paikallisoppaamme ns. ilmaisretkellä ei oikein englantia osannut.

        Taisi olla sama kaveri meilläkin oppaana, kerrankin teki oikein mieli antaa tippiä. Oli myös kiinnostunut Suomen oloista joten oppi hänkin varmaan jotain uutta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      99
      2164
    2. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      41
      1418
    3. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      138
      1064
    4. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      232
      1028
    5. 95
      873
    6. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      82
      856
    7. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      79
      751
    8. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      53
      747
    9. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      215
      744
    10. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      92
      710
    11. 51
      669
    12. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      638
    13. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      35
      621
    14. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      517
    15. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      28
      516
    16. Hämmentävä hetki: TTK:sta pudonnut Johanna Puhakka lataa pettyneenä: "Sitä ei voi kieltää"

      Johanna Puhakka ja Jurijs Jurza Trosenko tippuivat Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta. Suositussa viihdeohjelmassa nähtiin
      Tanssii tähtien kanssa
      14
      480
    17. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      472
    18. Nyt ei enää ole

      Mitään mikä pitäisi mut hiljaa, kaikesta. Tämä on muutamalle henkilölle täällä.
      Ikävä
      35
      464
    19. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      443
    20. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      437
    Aihe