riitaa kaason kanssa

..........

eli riitaa kaason kanssa ruvennu tulee ihan liikaa.jotenki hän ei näytä ymmärtävän että minun häät kyseessä.hän esim tyrmäsi kutsukortit mitä ajattelin tehdä.morsius puvusta oli ihan no just.kun halusin perinteisen valkoisen puvun.sanoi:eiks se oo jo ihan vanha juttu,nykyää niitä saa muunki värisii jos et satu tietää.monta asiaa missä yrittänny sanoa ei.mutta olen pääni pitänny ja sanonnu monesti minun häät!!!ne koristellaan niin kuin minä haluan ja pukeudun vaikka jäte säkkiin jos haluan.hetken se muistaa noi sanat.riita on myös tullut valokuvauksesta,näytin mitä ajatellut kolmeaki vaihtoehtoa.hän lyttäsi koko ajatuksen,ihan mauttomia,mitä sä maksat huonoista kuvista ym ym.sitten sanoi ei sun tarvii suuttuu jos oman mielipiteeni sanon.tiesin että kaason kanssa tulee riitaa monestaki asiasta..mutta tuon valokuvauksen jälkeen tuli toinen riita.ja nyt sitten ollaan riidoissa.ja hän rupesi vielä urputtamaan minun motivaatiostani??en jaksa enää ymmärtää.

arg.minä olen ollu se kuka "sopinnut" nämä.sanonnu ei olla riidoissa en halua sitä että tapellaan.hän vaan aina töksäyttelee.ei olla ei riidoissa.

tiedän että riitaan tarvitaan aina kaksi.mutta tullu kyllä mieleen että heitän kaason menemään.minun hääni ei ole kaasosta kiinni.

onko muilla samankaltaisia kaasoja??

5

2626

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...............

      no sopivASti tuliki kaasolta txt,että ei halua olla kaasoni.koska minulla ei ole motivaatiota suunitella häitäni,ja en kerkiä tällä etana vauhdillani.menemme toukokuussa naimsiin.ja kaikki on niiku pitääkin

      enpä osannu arvata että näin katkera ihminen oli.turha odottaa kutsua..

      mutta kyllä harmittaa..toivottavasti muille ei käy näin..

      • asialla

        Ihmetyttää miksi valitsit moisen töksäyttelijän kaasoksi -etkö tuntenut ystäväsi tapoja ennestään? Oma sisko on paras mahdollinen kaaso, jos sellainen on vain käytettävissä, koska hän tuntee siskonsa tavat ja maun prikulleen...

        En ole kyllä suoraan sanottuna koskaan ymmärtänyt sitä, miksi se kaaso pitää vetää mukaan kaikkiin mahdollisiin asioihin. Jos kerran tiesit mitä halusit (hääkutsut, puvut ym.), niin miksi edes päästää kaaso sekaantumaan siihen? Minulla kaaso oli nimensä mukaisesti ainoastaan pukija ja avustaja hääpäivänä, muut asiat hoidettiin mieheni kanssa kahdestaan ja kaikki olivat tyytyväisiä:) En olisi pyytänyt ketään kaasoksi, mutta ystäväni itse halusi sen nimikkeen, niin mikäs siinä sitten. Tiesin hänet etukäteen kiireiseksi ihmiseksi, joten en halunnut kasata hänelle mitään etukäteissuunnittelua ym.


      • ennen häitä

        Hei,

        Muista, että kyseessä on sinun ja rakkaasi juhla. Älä anna kaasosi pilata sitä äläkä järjestelyjäkään. Järjestelythän ja odotus ovat osa juhlaa! Kaasosi voi olla katkera, kateellinen tms. Toivottavasti tilanne paranee ennen häitä, mutta jos sama meno jatkuu, kerro kaasollesi, ettet halua häntä kaasoksesi. Oman kaasoni kanssa ei ole mitään riitoja tai ongelmia. Kuvailemasi käytös on pöyristyttävää. Kaaso tukee, nauttii ja on aidosti onnellinen morsiamen puolesta, ei arvostele eikä aiheuta lisästressiä. Kaason tarkoitus on auttaa sinua, ei HAITATA ja arvostella hääjärjestelyissä. Ihania häitä teille!


    • kaaso

      Kaaso ei tainnut itse olla naimisissa? Halusi ehkä toteuttaa omaa unelmaansa kauttasi?

      Tässä tajusin, että eihän minun kaasoni ole ollut oikeastaan missään mukana paitsi ohjelman ja polttareiden suunnittelussa. Teeman ja kutsukortit suunnittelin itse ja puvunkin löysin vahingossa oltuani ikkunashoppailemassa. Menun teki äitini ja kaikki on ollut melko selvää. Korttisulkeisiin saa kyllä luvan tulla väsäämään ;)

      Mutta hääpäivänä tiedän, että kaasoni on siellä missä pitääkin, selkäni takana potkimassa rohkeutta minuun ja rauhoittelemassa riekaleisia hermojani.

    • olla

      kaaso vain niin mustasukkainen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      277
      2551
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      77
      2433
    3. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      65
      1824
    4. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      29
      1666
    5. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1608
    6. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      56
      1532
    7. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      134
      1386
    8. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      73
      1268
    9. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      75
      1068
    10. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      82
      1059
    Aihe