Hei,
eli tarkoituksena olisi mennä silmien laserleikkaukseen Oulussa ja haluaisin vähän vertailutietoa kahdesta paikasta siellä, eli ODL:sta ja Laser-Poruksesta. ODL:ssa on käytössä Zyoptix 100 Lasik ja toisessa Allegretto wave, kumpi näistä on parempi laitteisto? Entäpä sitten hoito yleensä näissä paikoissa? Kokemuksia näistä myös mielellään kuuntelen.
Laserleikkaus Oulussa?
9
11462
Vastaukset
- ODL
Kävin ODL:ssä Zyoptix 100 lasik leikkauksessa 24.1.08 ja näen todella terävästi nyt ja näkö oli jo seuraavana päivänä tosi hyvä.Tuo Zyoptix lasik korjaa pienimmätkin vääristymät ja eikä sen pitäisi hämäränäköä huonontaa niinku tavallinen lasik monesti huonontaa, minulla ehkä parani hämäränäkö.Lääkäri on siellä kokenut ja rauhallinen ammattilainen.Saamaani palveluun olen tyytyväinen ja voin suositella.Tuosta toisesta mainitsemastasi tekniikasta en tiedä mutta uskoisin että zyoptix lasik on suositumpi.
- femtolasik
Odota kunnes tulee femtolasik mahdolliseksi Oulussa. Se on parhain.
- femto
ei se parempi ole
- kait
nämät molemmat sairaalat omia laitteitaan parhaimmiksi kehuu.:) Mutta käsittääkseni molempien laitteet on ihan yhtä hyviä. Itse kuitenkin kävin lasikissa ODL:ssä koska he antavat "leikkaustakuun". Elikkäs voit leikkauttaa silmät samaan hintaan vuoden sisällä jos tarvis vaatii. Mulla kaikki meni erittäin hyvin joten en voi muuta kuin olla tyytyväinen.
- laite
Nuo laitteistojen manuaalithan voi tarvittaessa lukea jenkkilän terveysviraston sivuilta (U.S. Food and Drug Administration). Itse valitsin kuitenkin leikkauspaikan ihan muun kuin laitteiston mahdollisen paremmuuden mukaan. Käytännössä kyselin kummastakin paikasta tiettyjä yleisiä asioita silmäleikkauksesta ja vertasin saatuja vastauksia Silmälääkäriliiton käypä hoito -suositukseen. Tämän perusteeella päätös kumpaan menen silmäni leikkauttaan oli itselleni erittäin selvä. Enkä ole päätöstäni katunut leikkauksen jälkeen.
- kävit?
???
- laite
kävit? kirjoitti:
???
Laser-Poruksessa mutta tunnen toki useamman henkilön jotka ovat käyneet onnistuneessa leikkauksessa myös ODL:lla. Itse kuitenkin suosittelen kaikille leikkaukseen aikoville tutustumista siihen käypä hoito -suositukseen (taittovirheiden kirurginen hoito) ja olemaan yhteydessä mahdollisiin leikkauspaikkoihin ennen päätöksen tekemistä.
- muuta!
laite kirjoitti:
Laser-Poruksessa mutta tunnen toki useamman henkilön jotka ovat käyneet onnistuneessa leikkauksessa myös ODL:lla. Itse kuitenkin suosittelen kaikille leikkaukseen aikoville tutustumista siihen käypä hoito -suositukseen (taittovirheiden kirurginen hoito) ja olemaan yhteydessä mahdollisiin leikkauspaikkoihin ennen päätöksen tekemistä.
Kiitos vastauksesta, itse olen Etelä-Suomesta, oli mun moka kun en huomannut että kyse oli nimen omaan Oulun paikoista... Mutta onnittelut onnistuneesta leikkauksesta!
- Anonyymi
Löysin myös mm. tällaisen https://silmaleikkaus.com/oulu.php . Onko nuo vielä kaikki toiminnassa? Onko muita?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla
Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e2576957Jos yhdistät nimikirjaimet
Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne664524Jos olisit täällä
Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä1393258- 1562342
Kesän odotuksia hyrynsalmella
Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla181890Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea
Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.1711626Voi Rakas siellä
Olet ollut mun ajatuksissa taas koko päivän. Olet ihmeellinen kertakaikkiaan ja arvostan sinua niin paljon❤️Minulla ei o311518- 821514
Ohhoh! KAJ laukoi suorat sanat somessa - V-sana mainittu!
Ohhoh! Mitäs mieltä olet tästä huumoriryhmä KAJ:sta? Bara bada bastu on kyllä aikamoinen korvamato... Lue lisää: https391405Erika selvisi hienosti ennakkosuosikin paineista
Hienostihan se meni. Erika jätettiin yksin, eikä häntä tuettu, oli euroviisukiusattu, silti suoriutui ensiluokkaisesti.1121077