on maailman huonoimpia,terveyskeskus lääkäri lähetti oireiden vuoksi neurologille,mutta siellä olikin nähtävästi koulunsa päättänyt yleislääkäri,joka opiskelee neurologiksi,ei tiennyt hölkäsen pöläystä oireistani,mulla on vakavat neurologiset oireet,mutta oli aivan äimän käkenä,miten yliopistosairaalaan otetaan tälläsia vastaamaan potilasturvallisuudesta,ikä oli korkeintaan 25v.
suomalainen
terveydenhoito
11576
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Julkisen terveydenhuollon työntekijänä ja siten palkkani verovaroista saavana en voi muuta, kuin pahoitella saamaasi kohtelua.
On erittäin ikävää, jos et ole saanut haluamaasi neurologian erikoislääkärin vastaanotolla.
Hyvää päivän ja viikonlopun jatkoa...
tavallasi ajattelevia terveydenhuollon työntekijöitä, niin voisi ainakin kuvitella, että edes pahimmat hölmöilyt ja tumpeloinnit jäisivät tapahtumatta, jopa voitaisiin estää!
...> miten yliopistosairaalaan otetaan tällaisia vastaamaan potilasturvallisuudesta....
Hän vastaa niin sinun kuin monen muunkin potilasturvallisuudesta, koska hänet on sinne määrätty.
Mutta mitä käytännössä tämä paljon mainostettu potilasturvallisuus? sitten pitää sisällään.
Se onkin jo aivan eri juttu.
on pitämässä sitä yksityisvastaanottoa, ei ne jokapaikkaan jouva ;-).
pitävät erikoistuvat lääkärit, miten he muuten oppisivat erikoislääkäreiksi. Eikä riitä porukkaa pitämään vastaanottoja tuplamiehityksellä. Myös ulkomailla erikoistuvat lääkärit pitävät yksinään vastaanottoa, ei se ole mikään suomalainen erikoisuus.
sehän on selvä,mutta vierellä pitäisi olla kokenut neurologi,joka neuvoo,onkohan täällä niin kova pula erikoislääkäreistä,että kaikki iäkkäämmät potilaat laitetaan oppilaille olen yli62v,esim.italiassa pääsee oman lääkärin vastaanotolle 2 tunnin sisällä, menee vain istumaan ja ilmoittautuu,täällä ei omalle lääkärille pääse kun korkeintaan 2kk sisällä tai ei ollenkaan vaan aika annetaan jollekin keikkalääkärille,joka kirjoittaa muutaman särkylääkkeen,menen nyt yksityislääkärille tutkimuksiin,ja laskun lähetän yliopistosairaalalle,koska multa evättiin magneettikuvaus,monta kertaa pyysin sairaudessani on ensimmäinen ehto kuntoutus ja fysioterapia,kun pyysin lähetettä fysioterapiaan neurologioppilas sanoi,eeeeeei,kaikkia tolloja niitä lääkäriksi yrittää,nyt olen vihainen
haluaisin et potilaana ollessani yliopistosairaalassa olisi vastassa erikoislääkäri sen sijaan et siel on sama lääkäri joka minut on sinne lähettänyt, heh!. Seinät ei tee lääkäriä.
Isommassa sairaalassa lääkärillä on aika lailla erilaiset tutkimus- ja hoitoresurssit käytössään kuin pienemmässä tai terveyskeskuksessa. Samakin lääkäri pystyy tekemään siellä eri tason hommia kun on pelit ja vehkeet. Ei formuloissakaan hyvä kuski riitä jos autosta puuttuu ratti ja muutama muu osa.
mut ei tiedetä miten niitä käytetään ;-).
Ihan mielenkiinnolla kysyisin, saitko apua mistään neurologisiin vaivoihisi ja mitä ne olivat?
Yleisesti maailmalla suomalainen terveydenhuolto on melko korkealle arvostettua. Pakkohan näiden neurologeiksi erikoistuvien on oppimisen kannalta pärjättävä itsenäisesti vast.otolla toimiviksi.Varmaan heillä on "takapirunsa", joilta voivat kysyä neuvoa.
Minut lähetettiin yleislääkärille työterveyshuollosta kun piti päästä reumalääkärille... Tuli turha reissu, turhia kilometrejä ja tuhraantu työaikaa. Oli sentäs niin fiksu se lääkäri jonka luo minut lähetettiin että sanoi suoraan ettei hänellä ole sen kummenpaa koulutusta tutkia asiaa kuin sillä lähettäneelläkään lääkärillä, oli yleislääkäri ja toimi myös työterveyslääkärinä.. näin minua huijattiin ja uskoteltiin että terveyttäni hoidetaan ja tutkitaan. Ranteet ja selkä, ja nivelet ovat nytkin, vaikka en enää tee raskasta hoitotyötä välillä niin kipeät etten nukuttua saa saati sitten että pystyisin tekemään mitään raskasta työtä.