Meillä 3kk ikäinen poika kääntää selällä maatessaan päätään aina vasemmalle puolelle, harvoin oikealle. Sylissä tai mahallaan ollessaan käntyy pääkin useammin oikealle. Neuvolassa käskettiin aktivoimaan toista puolta eli esim. jutella vauvalle aina oikealta puolelta, mutta eipä se näytä pahemmin auttavan. Hetkeksi saattaa käntää pään ja katsoa kuka hänelle juttelee mutta sitten se taas käntyy sinne vasemmalle. Onko muilla samankaltaisia kokemuksia ja jos on niin voiko tuosta olla jotain haittaa tulevaisuudessa??
Huolestunut
äippä...
3365
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
2kk neiti kääntää pään useammin vasemmalle ollessaan selällään, kuulin vyöhyketerapeutilta selityksen että pienellä vauvalla saattaa olla ikääkuin niska jumissa synnytyksen jälkeen ja menee itsestään ohi. En tiedä pitääkö tämä paikkaansa, mutta itse en ainakaan olisi tässä vaiheessa vielä kovin huolissaan vaan seurailen tilannetta.
oli kans noin ja on oikeastaan vieläkin.. että mielellään pitää oikealle puolelle käännettynä päätään. Nukkuu esim aina niin että pää on oikealle käännettynä. Mutta meillä auttoi kun pojalle tehtiin vyöhyketerapiaa (mahavaivoihin) ja hän neuvoi meille mistä pitää hieroa että saa niskalihakset rentoutumaan ja se auttoi! Huomattavasti enemmän kääntelee päätään!
vaivaa, mutta ohi meni.. Nyt poika 6 kk, eikä huomaa mitään eroa.. Älä turhaan vaivaa päätäsi, se on normaalia..