Työvuorot

Nyt on tullut uudenlainen ongelma. Tyttöystävä uusi työpaikka on sellainen, jossa on 2-vuorotyö. Pelkään, että yhteinen aikamme jää aika vähälle. Ennen hänellä on ollut normaali päivätyö kuten minullakin. Miten olette muut selvinneet?

Tai ehkä tässä selvitään aikasuunnittelulla ja panostamisella erityisesti viikonloppuun. Kyselen vaan kun tämä on uusi asia meille, minulle.
61064
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

...asia täytyy vaan kääntää positiiviseksi! Sen joka on iltavuorossa kotona, on hyvä keksiä jotain mielekästä tekemistä itselleen, joko himassa tai sitten hankkia joku harrastus sen ulkopuolelta.

Ja sen joka on aamupäivällä kotona ennen työvuoroa pitää osata ottaa myös se aika itselleen. Kummankin oppia jopa nauttimaan pienestä yksinäisyydestä ja hiljaisuudesta! Suhteen laadusta, kypsyydestä ja syvyydestä riippuu millainen ongelma tuosta voidaan kehittää. Luottosuhde kyllä kestää pienen etäisyydenkin!

Mun kokemus on vuorotyöläisen kanssa pariinkin otteeseen seurustelleena, ettei se nyt NIIN paha asia ole... koskapa sille ei tällähetkellä VOI mitään, niin sen kanssa pitää vaan oppia elämään.

Olet aivan oikeassa tuossa, että sitten pitää vaan nauttia enemmän siitä yhteisestä vapaa-ajasta, mikä on jäljellä! VARSINKIN jos on viikonloput vapaat, toisinkin voisi nimittäin olla ja se olisi jo mun mielestä hieman kinkkisempi tilanne...

Kyllä se siitä lähtee menemään!

Äänestä

Avokkini on vartijana ja tekee todella pitkiä työvuoroja ja paljon. Vapaa-ajallaan hän hoitaa kuntoaan mm. salilla.
Suhteen alkaessa olin äimänä, kun tajusin etten saakkaan pitää häntä kokoajan lähelläni, mutta vuosien kuluessa olen kypsynyt ja tajunnut, että hänellä nyt vain sattuu olemaan tälläinen työ joka vie paljon aikaa. Ja fyysinen kunto täytyy olla hyvä, joten vapaa-ajalla treenit ovat Ok.
Olen myöskin ruvennut käymään salilla niin yksin kuin avokkini kanssa, joten olemme harrastuksissa monta kertaa yhdessä :)
Järjestelykysymys.
Suhteemme on vankalla pohjalla ja ihanaa olla ajankanssa kaksistaan silloin kun siihen tarjoutuu tilaisuus.

Äänestä

järjestää intiimit asiat vuorojensa mukaan. Ite oon sitä mieltä, että aamu....o on parasta mitä tiedän. Ei oo päivän ressit nuuduttaneet oloa. Sen päälle ei ole niin nuukaa vaijkka töis oliskin vähän vaisumpi.
Kun kotona aamulla on ollu hyväs timmis.

Äänestä

Molemmat tehdään 2-vuorotyötä, mutta mulla viikonloput vapaat. Tosi vaikeaa ikinä lähteä mihinkään reissuun tai edes toiselle paikkakunnalle kyläilemään kahdestaan.. Kaikki pitää suunnitella vuorojen mukaan.

Mutta kyllä meillä yhteistä aikaa on! Ehkä vaihtelevuus tekee siitä ajasta entistäkin suloisempaa.. Se, joka odottaa kotona iltavuorolaista, on tehnyt yleensä jotain hyvää syötävää ja sauna on lämpimänä, lapsi nukkuu. On ihanaa tulla kotiin kun odotetaan!

Sitten kun on yhteinen vapaapäivä, se painottuu kyllä kotioloihin, ollaan vaan yhdessä ja laiskotellaan koko perhe. Joten siihen se ehkä vaikuttaa, että pahemmin ei mitään kodinulkopuolisia aktiviteetteja harrasteta.. Kyläilemäänkin ehtii harvoin.. Koti, lapsi ja oma kulta on kuitenkin niin tärkeät, että sen vähän vapaa-ajan haluaa heidän kanssa viettää.

Äänestä

ongelma. Luultavasti kuitenkin melko helppo ratkaista. Vallankin, jos voi panostaa viikonloppuun...

Mietipä kuinka moni suomalainen (seksuaaliseen suuntautumiseen katsomatta) tekee vuorotyötä, siis oikeaa vuorotyötä, jossa töissä ollaan myös yöt ja viikonloput sekä juhlapyhät. Jollakin tapaa nämäkin onnettomat suhteensa ja seurustelunsa hoitavat (siinä ohessa myös lapsensa) ja moni on vallan tyytyväinenkin.

Etköhän sinsäkin tuosta ongelmastasi selviä!

Äänestä

Ota vuorotyö mahdollisuutena ja nauti omasta ajastasi. Meillä Muruni on tehnyt kolmivuorotyötä viimeiset seitsämän vuotta. Alkuun yksinäiset iltaviikot olivat outoja enkä osannut kuin kävellä illat huoneesta toiseen. Mutta kaikkeen tottuu. Nykyisin Iltavuoro-viikot ovat minun henkilökohtaista aikaa itselleni. Käyn kirjastossa lukemassa ja lainaamassa (käymme kyllä yhdessäkin), myös kotona on aikaa lukea. Samoin iltaviikot ovat minulle treenivikkoja jolloin on aikaa tehdä salilla hiukan pidempi ohjelma läpi.Vastaavasti silloin kun meillä on yhteinen viikko kevennän harjoituksia ja olen enemmän kotona. Tai töiden jälkeen voin rauhassa haahuilla kaupungilla etsiskelemässä tarjouksesta hyviä vaateostoksia. Myös kotona tulee tehtyä hommia enemmän silloin kun olen yksin. Laitan ruokaa pakkaseen valmiiksi ja leivon.
Jos olette olleet tosi tiiviisti yhdessä alku tuntuu varmasti hankalalta mutta vuorostaan sen paremmalta taas yhdessä olo. Etsi asiasta positiiviset puolet.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ja suhde kirjoitti:

Nyt on tullut uudenlainen ongelma. Tyttöystävä uusi työpaikka on sellainen, jossa on 2-vuorotyö. Pelkään, että yhteinen aikamme jää aika vähälle. Ennen hänellä on ollut normaali päivätyö kuten minullakin. Miten olette muut selvinneet?

Tai ehkä tässä selvitään aikasuunnittelulla ja panostamisella erityisesti viikonloppuun. Kyselen vaan kun tämä on uusi asia meille, minulle.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu