Onko jollain hyviä vinkkejä aurinkoihottuman hoitoon?
aurinkoihottuma
11
6857
Vastaukset
- Muista myös
muu suojaus,rasvaus ja kaikista tärkein! NESTETASAPAINO kunnossa!
- tai...
Minulla oli vuosia aurinkoihottuma, mutta muutama vuosi sitten se hävisi. En tiedä miksi. Yhtenä kesänä vain huomasin, etten kutise enää. Suunnilleen samaan aikaan aloin käyttämään nenäsumutetta allergisiin nuhiin ja hyviä ruokaöljyjä ruuanvalmistuksessa sekä ottamaan kaksi Omega-3-tablettia päivässä. En tiedä, oliko jollain noista vaikutusta, mutta nykyään voi ottaa aurinkoa aivan rauhassa. Toki aina käytän kunnon suojakertoimisia arinkovoiteita myös.
- oma kokemus
En ole ainut joka on saanut kyseiseen vaivaan apua Dr. Hauschkan aurinkosuojatuotteista, siis voiteista!
- kaulalla
Yksi vinkki on, älä käytä mitään kaulakoruja jotka voivat heijastaa aurinkoa lisää. Itselläni auttoi jo se kun hoksasin!
- mimi12
mä rasvaan matkoilla (ja suomessa kans kesällä)nahkani aurinkovoiteella, joka on tarkoitettu ko. vaivasta kärsiville, ja pystyn oleen koko päivän auringossa ilman ihottumaa ja kutinaa. Käyppä kysyyn apteekista, niillä on yks sarja jonka valikoimasta löytyy hyvä aurinkorasva.
- voide
Erinomainen voide aurinkoihottumaan on Gelidina voide, jota olemme ostaneet aina Kanarianreissuilla paikallisista apteekeista.Auttaa takuuvarmasti!Päivässä parissa punoitus ja kutina häviävät,jonka jälkeen voi taas nauttia auringosta.Kokemusta voitesta n. 25v ajalta.
- ainakin henkilökohtaisesti
Kärsin myös vuosikausia aurinkoihottumasta joka ensimmäisen kerran Kyproksella "puhkesi" jo 15 v sitten. Sen jälkeen se olikin jokakesäinen harmi Suomessakin. Liekö tuolloin tullut altistuminen tappiinsa ja sietokykyä ei enää ollutkaan. Sitä ennen nautin aina paljon auringonotosta.
MUTTA, sen minkä olen havainnut jo toimivan muutamana kesänä, on tuote nimeltänsä Bio Karoten-E, jota saa apteekista, kuparinruskean värinen laatikko. Sisältää Beeta karoteenia (kuin porkkanasta) ja e-vitamiinia soijaöljyssä.
Sitä voi käyttää vuodenkin ympäri mutta esim. kk tai kaksi eli touko-kesäkuussa ennen varsinaista auringon ottoaikaa riittää ja syö niitä vaikka syyskuulle asti. En ole havainnut mitään sivuoireita, vaan rusketuskin on näillä syvemmän ruskeampaa eikä ihottuma ole enää iskenyt.
Kokeile ihmeessä ! Olen joka tapauksessa itse aina aloittanut varovaisesti auringonoton, mutta noilla tropeilla ei ihottumaa oe enää tullut.
Jos kuitenkin ihottuma on jo iskenyt, on muutaman päivän antihistamiini-kuuri paikallaan.
Sitten voi taas jatkaa.- syö kuuri ennen
aurinkoon menoa! Olen jo monta vuotta syönyt keväällä n. 3 viikkoa sitä ja WOT! Ei allergiaa koko kesänä. Myös ennen aurinkolomamatkoja olen syönyt. Teho saattaa kestää jopa 2 vuotta.
Resepti pitää olla lääkäriltä.
- 000
Helmikuussa lomalla Egyptissa, lapsen iho sai inhottavia aurinkoihottuma oireita. Siella laakari antoi antihistamiinia ja vaaleanpunaista nestetta siveltavaksi iholle 4 krt/pvassa.
Meni pois nailla keinoilla.
Nyt tulimme juuri Espanjasta. Alle syotin betakaroteenikuurin, muuten ottaa antihistamiinia allergiaoireisiin. Ei auttanut, 2 pvan jalkeen ihottumaa ja kutisi. Aurinkorasvana meilla oli joku normaali marketista ostettu tuote, sk 30 ainakin. Paikallisesta apteekista ostin Avenen 40 aurinkorasvaa (allergiatestattua), lisaksi ostin KALAMINA-nimista vaaleanpunaista siveltavaksi iholle illalla. Helpotti heti ensimmaisen illan jalkeen. Eli jo aurinkovoiteen vaihto allergiatestattuun helpotti, eika ihottumaa tullut koko aikana uudestaan.
Samaa kamaa saimme jo Egyptista, mutta unohtui kotiin.
Pitakaa mielessa KALAMINA, jos joudutte aurinkoihottumasta karsimaan. En tieda loytyyko Suomesta vastaavaa ainetta.- minullakin
aurinkoihottumaa. Tässä pari viikkoa sitten rupesi kutiamaan jalkoja ja rintaa auringonoton aikana ja sen jälkeen vielä monta päivää eikä ole vieläkään helpottanut. Näppylöitä ei kuitenkaan ole, vain kutinaa. Ensimmäistä kesää käytän antihistaminia tablettina ja nenäsuihkeena, joten ajattelisi ettei olisi kutinaa, tai ehkäpä juuri lääkkeeni aiheuttavat tätä.
- mikasin
sain aina auringosta noita näppylöitä ja pahasti kutisevia sellaisia .sain tänä vuonna ystävältäni rasvaa joka ensimmäisen kerran elämässäni toimi.olin varmasti käyttänyt kaikki mitä lääkäri vain pystyi tarjoamaan ilman apua .rasva auttoi jo kahden käyttökerran jälkeen ja näpyt rupesivat katoamaan ja kutina loppui ensimmäisen käytön jälkeen .näyttää oleva luonnontuote jota ei näköjään saa suomesta kuin yhdeltä toimittajalta on yksityishenkilö joka tuo rasvaa ulkomailta hinta oli pienellä purkilla 44.euroo .on kallis mutta olenhan jo useamman satasen laittanut lääkäreihin ja niitten lääkkeisiin. tuotetta voi tilata suoraan kotiin sähköpostilla laitan osoitteen tänne kun jostain sen kaivan
eli uusiksi [email protected]
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse5328980Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r1616190Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos3765243Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli664759Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s1004381Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1664063SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha1853942- 921906
- 1051425
- 47979