Onko jollain hyviä vinkkejä aurinkoihottuman hoitoon?
aurinkoihottuma
11
6791
Vastaukset
- Muista myös
muu suojaus,rasvaus ja kaikista tärkein! NESTETASAPAINO kunnossa!
- tai...
Minulla oli vuosia aurinkoihottuma, mutta muutama vuosi sitten se hävisi. En tiedä miksi. Yhtenä kesänä vain huomasin, etten kutise enää. Suunnilleen samaan aikaan aloin käyttämään nenäsumutetta allergisiin nuhiin ja hyviä ruokaöljyjä ruuanvalmistuksessa sekä ottamaan kaksi Omega-3-tablettia päivässä. En tiedä, oliko jollain noista vaikutusta, mutta nykyään voi ottaa aurinkoa aivan rauhassa. Toki aina käytän kunnon suojakertoimisia arinkovoiteita myös.
- oma kokemus
En ole ainut joka on saanut kyseiseen vaivaan apua Dr. Hauschkan aurinkosuojatuotteista, siis voiteista!
- kaulalla
Yksi vinkki on, älä käytä mitään kaulakoruja jotka voivat heijastaa aurinkoa lisää. Itselläni auttoi jo se kun hoksasin!
- mimi12
mä rasvaan matkoilla (ja suomessa kans kesällä)nahkani aurinkovoiteella, joka on tarkoitettu ko. vaivasta kärsiville, ja pystyn oleen koko päivän auringossa ilman ihottumaa ja kutinaa. Käyppä kysyyn apteekista, niillä on yks sarja jonka valikoimasta löytyy hyvä aurinkorasva.
- voide
Erinomainen voide aurinkoihottumaan on Gelidina voide, jota olemme ostaneet aina Kanarianreissuilla paikallisista apteekeista.Auttaa takuuvarmasti!Päivässä parissa punoitus ja kutina häviävät,jonka jälkeen voi taas nauttia auringosta.Kokemusta voitesta n. 25v ajalta.
- ainakin henkilökohtaisesti
Kärsin myös vuosikausia aurinkoihottumasta joka ensimmäisen kerran Kyproksella "puhkesi" jo 15 v sitten. Sen jälkeen se olikin jokakesäinen harmi Suomessakin. Liekö tuolloin tullut altistuminen tappiinsa ja sietokykyä ei enää ollutkaan. Sitä ennen nautin aina paljon auringonotosta.
MUTTA, sen minkä olen havainnut jo toimivan muutamana kesänä, on tuote nimeltänsä Bio Karoten-E, jota saa apteekista, kuparinruskean värinen laatikko. Sisältää Beeta karoteenia (kuin porkkanasta) ja e-vitamiinia soijaöljyssä.
Sitä voi käyttää vuodenkin ympäri mutta esim. kk tai kaksi eli touko-kesäkuussa ennen varsinaista auringon ottoaikaa riittää ja syö niitä vaikka syyskuulle asti. En ole havainnut mitään sivuoireita, vaan rusketuskin on näillä syvemmän ruskeampaa eikä ihottuma ole enää iskenyt.
Kokeile ihmeessä ! Olen joka tapauksessa itse aina aloittanut varovaisesti auringonoton, mutta noilla tropeilla ei ihottumaa oe enää tullut.
Jos kuitenkin ihottuma on jo iskenyt, on muutaman päivän antihistamiini-kuuri paikallaan.
Sitten voi taas jatkaa.- syö kuuri ennen
aurinkoon menoa! Olen jo monta vuotta syönyt keväällä n. 3 viikkoa sitä ja WOT! Ei allergiaa koko kesänä. Myös ennen aurinkolomamatkoja olen syönyt. Teho saattaa kestää jopa 2 vuotta.
Resepti pitää olla lääkäriltä.
- 000
Helmikuussa lomalla Egyptissa, lapsen iho sai inhottavia aurinkoihottuma oireita. Siella laakari antoi antihistamiinia ja vaaleanpunaista nestetta siveltavaksi iholle 4 krt/pvassa.
Meni pois nailla keinoilla.
Nyt tulimme juuri Espanjasta. Alle syotin betakaroteenikuurin, muuten ottaa antihistamiinia allergiaoireisiin. Ei auttanut, 2 pvan jalkeen ihottumaa ja kutisi. Aurinkorasvana meilla oli joku normaali marketista ostettu tuote, sk 30 ainakin. Paikallisesta apteekista ostin Avenen 40 aurinkorasvaa (allergiatestattua), lisaksi ostin KALAMINA-nimista vaaleanpunaista siveltavaksi iholle illalla. Helpotti heti ensimmaisen illan jalkeen. Eli jo aurinkovoiteen vaihto allergiatestattuun helpotti, eika ihottumaa tullut koko aikana uudestaan.
Samaa kamaa saimme jo Egyptista, mutta unohtui kotiin.
Pitakaa mielessa KALAMINA, jos joudutte aurinkoihottumasta karsimaan. En tieda loytyyko Suomesta vastaavaa ainetta.- minullakin
aurinkoihottumaa. Tässä pari viikkoa sitten rupesi kutiamaan jalkoja ja rintaa auringonoton aikana ja sen jälkeen vielä monta päivää eikä ole vieläkään helpottanut. Näppylöitä ei kuitenkaan ole, vain kutinaa. Ensimmäistä kesää käytän antihistaminia tablettina ja nenäsuihkeena, joten ajattelisi ettei olisi kutinaa, tai ehkäpä juuri lääkkeeni aiheuttavat tätä.
- mikasin
sain aina auringosta noita näppylöitä ja pahasti kutisevia sellaisia .sain tänä vuonna ystävältäni rasvaa joka ensimmäisen kerran elämässäni toimi.olin varmasti käyttänyt kaikki mitä lääkäri vain pystyi tarjoamaan ilman apua .rasva auttoi jo kahden käyttökerran jälkeen ja näpyt rupesivat katoamaan ja kutina loppui ensimmäisen käytön jälkeen .näyttää oleva luonnontuote jota ei näköjään saa suomesta kuin yhdeltä toimittajalta on yksityishenkilö joka tuo rasvaa ulkomailta hinta oli pienellä purkilla 44.euroo .on kallis mutta olenhan jo useamman satasen laittanut lääkäreihin ja niitten lääkkeisiin. tuotetta voi tilata suoraan kotiin sähköpostilla laitan osoitteen tänne kun jostain sen kaivan
eli uusiksi [email protected]
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään
Kaikkosen erityisavustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po1496459- 322312
- 1872089
Mitä tämä on
Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut101333Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?
gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.821263- 731067
Hyvää yötä kaivatulleni
En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä241047Nyt on konstit vähänä.
Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,25987Tilinpäätösvaltuusto 27.5
Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty44951Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.
Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke10838