Talojen 60-luvun minerit-ulkoverhoukset on suorastaan kirosanoja nykyään, onhan ne pirun rumia taloja mutta ei se ole pelkän mineritin vika. Miksei sellaisesta saisi hyvänkin näköistä. Ajatelkaa vaikka rouhepinnoitteella vedettyjä lujalevyllä verhoiltuja sokkeleita. Entä jos koko talo olisi sellaista pintaa, näyttäisi rapatulta mutta olisi paljon halvempi ja helpompi ratkaisu. Levyjen saumat peittoon lasikuituverkolla, jota liimataan tarpeeksi leveä pala.
Lujalevystä ulkoverhous
9
3226
Vastaukset
- hyvään aikaan ei
ole.
- A.Lanmies
Lujalevyissä oli asbestia, siksi niiden valmistus lopetettiin. Mutta onhan sitä erilaisia esim. vaneripohjaisia julkisivulevyjä jos niitä nyt välttämättä pitää siihen julkisivuun saada. Sauma on kaikkien tällaisten ratkaisujen ongelma. Lopputulos on hyvin harvoin kaunis.
- levyttäjä
Taitaa olla niin painavaa ettet saa rakennelaskelmia nykytaloissa riittämään? Ainakaan pakettitaloja? (arvaus vain). Kiviseinälle taas ei kandee laittaa, joten ehkäpä ratkaisusi ei ole kovin halpa tai kestävä.
- M.Aster
Tuollaisten levyjen rappaaminen on saumojen takia hankalaa mutta kyllä Minerit-levyjä vastaavilla tuotteilla tehdän maailmalla ihan hyvän näköisiä rakennuksia paljonkin ihan ilman rappausta. Vaatii hyvän suunnittelijan.
- rakennuttaja
Meille tulee puurakenteinen talopaketti, johon tulee pintaan sementtilevyt ja rappaus. Saumoja ei jää näkyviin, eli ei pysty erottamaan kivitalosta. Esim Knauf:ilta löytyy tällaisia rappaukseen sopivia sementtilevyjä (aquapanel outdoor).
- M.Aster
"...eli ei pysty erottamaan kivitalosta"
Hah, humoristinen kommentti! Okei, visuaalisesti sitä ei ehkä kovin helposti erota mutta kunhan astuu taloon ja lyö ulko-oven kiinni, koko talo kumahtaa puutalon lailla eikä rungon materiaalista jää mitään arvailujen varaan.
Puutalo on aina puutalo ja kivitalo kivitalo. Kummatkin ovat hyviä vaihtoehtoja mutta itse en pidä näistä ratkaisuista joissa yritetään tehdä puusta kiven näköistä. - on kai työläs
Ajattelin, että rappaamisen kustannuksilta ja vaivalta säästyisi tämmöisen sementtikuitulevyn kanssa, koska voisi vain maalata rouhemaalilla levyn päälle ja peittää saumat samalla vaikka samanlaisella lasikuituverkolla, jota sisälläkin käytetään. Miksei se kestäisi ulkona, kunhan liima kestää, joku sikaflex tai sikabond.
Meillä on siis puutalo, jonka kellarin lisälämpöeristys on verhoiltu sementtikuitulevyllä 80-luvulla. Paikoin näistä levyistä on lohjennut paloja irti, osa on eri värisiä ja saumat harmittaa muuten vaan. Rikkinäisten levyjen uusiminen olisi hirveä vaiva, joten ensi kesänä ajattelin luoda ehjän pinnan lasikuituverkon ja liiman kanssa ja sitten käsitellä koko komeuden rouhepinnoitteella. - saa rapatun pinnan
ja paremman, knauf ei vaan toimi pitemmän päälle ja ei etenkään pitkän päälle.
- Knauffaaja
saa rapatun pinnan kirjoitti:
ja paremman, knauf ei vaan toimi pitemmän päälle ja ei etenkään pitkän päälle.
Olin ajatellut Knaufin Aquapanel outdooria, vaan mitä suosittelet edullisempana ja pitkäikäisempänä?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois
Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait1343896Hei! Halusin vain kertoa.
En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso83299Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd
Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai382907Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?
Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani122812Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa
Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl1372479- 502114
"Sanna Marinin kirja floppasi", kertoo eräs median otsikko
"Miljardien tappio - Sanna Marin vaikenee", kertoo toinen otsikko. Marin ei siis siinä kirjassaan kerro sanallakaan For951286Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen
Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es631266Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?
Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist131202Oot kyl rakas
Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t361139