Miksi näin??

Miksi kauppiksen sivuilla ei EDELLEENKÄÄN ole mitään infoa vuoden 2008 pääsykoekirjoista?? Ärsyttää lukea, kun en tiedä mitä lukuja kirjoista edes tulee kokeeseen, varsinkin kun pyrin kahteen paikkaan eikä ole aikaa tuhlattavaksi.
6844
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Kirjat on ollut jo monta kuukautta kauppatieteet.fi-sivustolla ja miljoonassa muussa paikassa... Koealue on tietenkin koko kirja, poikkeuksena Organisaatiot ja johtaminen.

Vähän epäilen oletko kykenevä erittäin vaativiin kauppatieteet opintojen, jos et oikeesti ollut tietoinen pääsykoekirjoista. Kauppakorkeakoulut ovat varsinkin Suomen arvostetuimpia oppilaitoksia, eikä sinne todellakaan pääse kuin hyvät, ahkerat ja fiksut opiskelijat.

Kannattaisi ottaa enemmän selvää eri opiskelumahdollisuuksista ja miettiä mikä on itselleen se paras vaihtoehto. Ei kauheasti vakuuta taitotasosi jos et pääsykoekirjojakaan löytänyt mistään. Miten luulet löytäväsi tietoa esim. suhdanteista ym. talousjutuista jos ei yksinkertainenkaan homma onnistu?

Äänestä
  • Epäilisin, ettei viestin kirjoittajalla ole suurempia ongelmia päästä sisään kouluun, jonne ei ihan ne fiksuimmat tapaukset kyllä kasaudu, sori vaan. Nimim. kauppiksen kokenut ja tarpeeksi saanut.

    Äänestä

  • haahahahaha kirjoitti:

    Epäilisin, ettei viestin kirjoittajalla ole suurempia ongelmia päästä sisään kouluun, jonne ei ihan ne fiksuimmat tapaukset kyllä kasaudu, sori vaan. Nimim. kauppiksen kokenut ja tarpeeksi saanut.

    Kauppis on tavallaan "akateeminen ammattikoulu". Itse pidän siitä paljon enemmän kuin yliopistosta. Olen kirjoilla Turun yliopistolla ja Turun kauppiksessa. Olen huomannut, että ainakaan yliopisto ei ole minua varten. Pöhköä lueskella kaiken maailman teorioita teorioista. Okei, kyllä se kehittää analyyttistä ajattelua, mutta kyllä konkreettinen "osaaminen" on mielestäni paljon kysytympi taito työmarkkinoilla.

    Niille, jotka haaveilevat opinnoista lupaan, että saatte kauppiksesta enemmän irti kuin yliopistosta. Ryhmätyö-, viestintä- ja asioiden suorittamistaidot kehittyvät paremmin kauppiksen puolella, koska siellä on kaiken maailman esityksiä ja ryhmätöitä niin paljon. Yliopiston puolella, varsinkin pienemmissä aineissa, ei panosteta opetukseen ja lueskellaan ainoastaan kirjoja. Tulevaisuudessa meillä on paljon tosi fiksuja ja analyyttiseen ajatteluun kykeneviä ja henkilöitä, jotka eivät loppujen lopuksi osaa mitään. Sellaisia "tilasto akateemisia", jotka mielipide kirjoituksissaan valittelevat ettei töitä löydy.

    Ratkaisuna tähän, tulisi yliopistojen opetusmetodeja muuttaa vastaamaan enemmän kauppista ja työelämää. Mutta proffat eivät tästä tykkää, koska heidän mielestään teorioiden teoriat ovat tosi oleellisia asioita.

    Äänestä

  • haahahahaha kirjoitti:

    Epäilisin, ettei viestin kirjoittajalla ole suurempia ongelmia päästä sisään kouluun, jonne ei ihan ne fiksuimmat tapaukset kyllä kasaudu, sori vaan. Nimim. kauppiksen kokenut ja tarpeeksi saanut.

    Jep.. Kyltereitä sais välillä tipautella maan tasalle, niin on hattuun noussut tuo tutkinto. Kyllä ne muutkin ihmiset on ihmisiä vaikka eivät opiskelekaan ekonomiksi.

    Äänestä

..mitä pitää lukea.

(http://www.hse.fi/FI/education/admission/degree/exam and books/)

EIhän se ole kuin muutama kirja haltuun.

Et kai odota, että kerrotaan alakoulutyyliin miltä sivuilta tämän kerran läksyt ovat?

Tarkoitushan on myös pyrkiä mittaamaan miten kykenet omaksumaan tietoa omaehtoisesti painotukset selvittämällä, ilman lusikkasyöttöä. Sitä muuten kutsutaan "opiskeluksi".

Jos se tuntuu jotenkin pahalta, niin ehkä tää opiskelu ei sittenkään ole sun juttu...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ärsyyntynyt tyttönen kirjoitti:

Miksi kauppiksen sivuilla ei EDELLEENKÄÄN ole mitään infoa vuoden 2008 pääsykoekirjoista?? Ärsyttää lukea, kun en tiedä mitä lukuja kirjoista edes tulee kokeeseen, varsinkin kun pyrin kahteen paikkaan eikä ole aikaa tuhlattavaksi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu