Löydättekö nykymuodista sopivia vaatteita itsellenne? Minä en millään meinaa löytää. Minä en osaa pitää matala vyöröisiä vaatteita ollenkaan. PAino ei pitäisi olla ongelma, kun olen normaalipainoinen. Jotenkin tuntuu kuitenkin, että vaatteet on tarkoitettu muodottomille ihmisille. Pitäisi olla kuin lankku. Minä en millään löydä edelleen vaatteita. Viime vuonna ostin sitten pakolla yhdet kanagas vytäröhousut. Ei maha roiku jne mutta itse en tunne tiseänu sinuiksi niissä. Vaikak kehuja tuleekin, mutta kuitenkin. Löydättekö muut vaatteita?
Vaatemuoti
serop1
91133
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 13 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
valmiita, vaan opettele ompelemaan. Näin saa aina mieleisiä ja sopivia vaatteita.Se on ihan hauskaa puuhaa.Suosittelen.
Sellaisia vaatteita ostan, mitkä päälläni mukavalta tuntuu.
Housuja jos ajattelee... Kaiksista kamalinta ostettavaa.
Muutoin voivat olla hyvät mutta lahkeita saa lyhentää melkolailla. En ensimmäisiäkään housuja ole kaupoista löytänyt, ettei tuota fiksausta olisi tarvinnut tehdä!
pitkän hakemisen jälkeen, mutta en etsi muotivaatteita. Muotoja riittää kylliksi joten joudun käymään ns. isojen tyttöjen liikkeissä. Pitkiksissä aina pitää lyhentää puntteja ja jakuissa hihoja.
En edes etsi muotikuteita vaan vaatteita joissa viihdyn. Ne kyllä sitten ovat tantta mallia ja melko samankaltaisia.
Vielä kun on koiria etsin sellaista materiaaleja joihin ei karva tartu.
Onko sulla samat mitat ku mulla, - rinnat 98.vyötärö 66 ja lantio 95- eli mulla on pyöreyttä, mukavaa kuulla, että sullakin on mittoja: kyllä mä löydän tosi tyylikkäitä ja muodinmukaisia vaatteita, kun menen oikeanlaiseen kauppan: - kiva kuulla, että muillakin on muotoja..
Minä ainakin katson olevani aikuinen nainen, ja katsoa saa kyllä ukkomiehetkin ohimennessään.
sitä kasvamista. Kun pituuskasvu loppui oli vuosien tauko kasvussa ja sitten alkoi kasvu uudelleen, ensin leveys suuntaan ja sitten suoraan eteenpäin vaakatasossa ja suoran taaksepäin vaakatasossa;)))
Lopputulos olen melkein pyöreä;)))
onkin "lankkujen" päällä ihan kivoja, mutta kun sattuu olemaan semmoinen juttu kuin takapuoli, niin ei niitä meinaa saada päälle. :D Paino ei kai pitäisi olla ongelma mullakaan, mutta jos se on sitten se painon jakautuminen.
Mulla on parit matalavyötäröiset farkut, ja tosiaan niitä on kehuttu silloin harvoin kun olen niitä pitänyt. Mutta ei tosiaan olo tunnu kotoisalta niissä.
Ihme rimpsutuksia löytyy, ja nekin maksavat maltaita, esim yhdestä t-paidasta pitäisi pulittaa 50 €!
Paitoja löytyy jonkun verran, ihan normaaleja.
Housuja en löydä mistään. Minä en osta pillifarkkuja enkä farkkuja jotka on valmiiksi kulutetut pärsiuksista ja reisistä. Eih..
Enkä niitä housuja, jotka on tehty kankaasta joihin varmasti jää ne ihanat polvipussin paikat, eivätkä lähde edes pesemällä pois. Ja kokojakaan ei ole, eikä lantioni mahdu mihinkään lannehousuihin.
Huah.. Että olen monta vuotta tyytynyt mustiin suoriin housuihini. Kohta olisi jo aika vaihtaakin..
Mie olen sitten ihan erilainen pukeitumistyyliltäni ku te muut yhteensä :DD. Lantiofarkut on mun lempparit, vihaan näitä nyt niin muodikkaita korkeita vyötäröitä. Samoin nää pillimalliset ja kengissä saappaat on inhokit, niissä on aina liian leveet/isot varret... Mun on vaikee löytää sopivia mekkoja kun olen niin erikokoinen ala ja yläosaltani(olen kamala päärynä, silloin kun on päärynä ei ole enää mitään tehtävissä). muuten ei mitään ongelmaa vaatekaupoissa paitsi ettei meinaa saada kaikkea mitä haluaa :)
on tyytyväinen,ja vielä sanookin sen.Nuohan ovat ihan kauniitkin,kenelle sopivat muuten.
Ainoa,mikä hirvittää joskus,on se,että selkä on paljaana talvella.Usein näkee pidettävän lyhyttä pusakkaa,joka ei yhtään suojaa.
Mitä siitä mahdollisesti seuraa terveydellisesti.