Menin lasten kanssa ulos.
"Ukki, kiivetään tuonne kalliolle, sieltä näkee hyvin ja siellä on lähde ja joki."
Kiivettiin kalliolle ja katseltiin maisemia ja sitten sinne lähteelle ja joelle.
Siinä se on, kalliossa kuoppa, johon ylempänä kalliolla sulanut lumi pulppuaa vetenä jostakin kalloin kolosta. Siitä vesi sitten virtaa pientä luonnon uomaa myöten alaspäin. Jokihan se on selvä, joki.
Jokeen täytyy tehdä patoja, syntyy pieniä Vuotoksia. Sitten patoja avataan ja saadaan pieniä koskia.
Ukile tulee lapsuus mieleen. Täytyy ihan mennä leikkiin mukaan.
Sitten sattuu onnettomuus. Pienen käden suojana ollut vedenpitävä käsine menee liian syvälle ja täytyy vdellä. Kylmää on, toteaa toinen lapsista vedestä käsineessä ja niin lähdetään kotiin.
Matkalla kotiin toinen toinen sanoo,"Ukki minä astuin vahingossa koiran kakkaan."
Onneksi on lunta vielä tien vieressä sen verran, että pahimmat saadaan putsattua. Kotona saapas pestään paremmin.
Koirista tykkään, mutta vihaan koiran omistajia, jotka eivät hoida velvollisuuksiaan.
Pienet vesi-insinöörit
0
139
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Alahan tulla paikkaamaan tekojas
Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.324688- 343366
Onko kenellekään muulle käynyt niin
Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk1833154- 102228
- 271790
- 121768
- 1611763
- 1011267
- 1371107
- 141029