Lapset koneessa

Ollaan lähdössä Hurghadaan ja ekaa kertaa ollaan tytön kanssa koneessa, ikää 1v 5kk. Mitä lentoemoilla on lapsille tarjota, viihdykettä siis? Mites on tuon ruokailun kanssa, tuleeko lapsille sama annos kuin aikuisille?

Otetaan kyllä omat sapuskat varmuuden vuoksi mukaan koneeseen, lisäksi maissinaksuja ja karjalanpiirakoita.
Näistä vielä tällähetkellä tietämätön.. :)

Kiitos vastanneille!
111120
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

lelun koneessa, mikä ei aina ole ikätasolle sopiva ja mikäli se ehditään jakaa ja niitä on koneessa jäljellä. Lentoemojen varaan ei kannata viihdykettä jättää, vaan ottaa itse lapselle pientä viihdykettä mukaan.

Joissain koneissa saattaa olla vauvanruokapurkkeja, mutta niistä en tiedä tarkemmin, kun siitä ajasta on jo aikaa.

Äänestä
  • pakataan kylla matkaan myöskin. Ne omat lelut on joskus jo niin "kuluneita" lapsen silmiisä että ne ei ehkä kiinnostakaan koneessa.. Täytyy piilottaa niitä ennen matkaa ja kaivaa ennen lentoa ne laukkuun, pikkunen huijaus on paikallaan! :)

    Äänestä

  • Mama82 kirjoitti:

    pakataan kylla matkaan myöskin. Ne omat lelut on joskus jo niin "kuluneita" lapsen silmiisä että ne ei ehkä kiinnostakaan koneessa.. Täytyy piilottaa niitä ennen matkaa ja kaivaa ennen lentoa ne laukkuun, pikkunen huijaus on paikallaan! :)

    ostanut lapsille aina jotain pientä uutta koneessa annettavaksi. Siinä on saanut sitten aikaa kulumaan, kun ovat niitä ihmetelleet.

    Äänestä

elikkä jos olette lähdössä matkalle siten että vauvalle on varattu ns. sylipaikka ei hänelle näin ollen kuulu myöskään ruokaa, koska istuimestakaan ei ole mitään maksettu. Joten omat eväät mukaan. ja todellakin kyllä se viihdyke jää teidän vanhempien vastuulle. sillä yleensä myös lelu/puuha jutut jaetaan 2- 12 vuotiaille.

Äänestä

Käsittääkseni ei niitä maissilastuja ja piirakoita saa käsimatkatavaroihin laittaa. Vauvanruokapurkit lentomatkan ajaksi saa ottaa käsimatkatavaroihin, kun on vauva mukana. Eivät ne mitään viihdykettä/ruokaa ole vauvalle varanneet, kun ei hänellä ole omaa paikkaa. Pyydä matkatoimistosta etukäteen paikka varauloskäynnin kohdalta ja vauvakori, niin saat vauvan nukkumaan lattialle.

Muista ottaa käsidesifiontiainetta lentoruumaan. Sillä saat pöpöt pois käsistä, ettette sairastu. Tämä on tosi tärkeää!!!

Äänestä
  • piirakoita yms ottaa käsimatkatavaroihin??? Nykyisten säädösten mukaan ei nesteitä saa viedä turvatarkastusten läpi, mutta ruokien kanssa ei mitään ongelmaa.

    Äänestä

  • ?????????????? kirjoitti:

    piirakoita yms ottaa käsimatkatavaroihin??? Nykyisten säädösten mukaan ei nesteitä saa viedä turvatarkastusten läpi, mutta ruokien kanssa ei mitään ongelmaa.

    Ainakaan ennen joulua ei saanut kuljettaa joulutorttuja eikä laatikoita, ei myöskään kakkuja käsimatkatavaroissa. Lastenruoka on erikseen mainittu Finnairin sivuilla, mikäli lapsi on mukana. Piirakat voi tietty ostaa verovapaan puolen kahvilasta, sen jälkeenhän mitään ei enää tarkisteta.

    Äänestä

  • Jopa 12-vuotias, yli 160 cm pitkä lapsemme olisi joutunut siirtymään, kun lentoyhtiö oli itse sijoittanut hänet yksi riville, joka sattui olemaan varauloskäynnin kohdalla. Kone oli kuitenkin täysi, eivätkä itse pystyneet osoittamaan paikkaa kummankaan vanhempansa vieressä, istui sitten koko matkan siinä. Sylivauvoja ei sille riville sijoiteta.

    Äänestä

  • ?????????????? kirjoitti:

    piirakoita yms ottaa käsimatkatavaroihin??? Nykyisten säädösten mukaan ei nesteitä saa viedä turvatarkastusten läpi, mutta ruokien kanssa ei mitään ongelmaa.

    lukuunottamatta lastenruokapurkkeja ym pakkauksia, joita ei ole avattu.. käsittääkseni...lukee ne finnairin sivuilla. Turvatarkastuksen jälkeen voi kahviosta ostaa ylihintaista ruokaa ja juomaa koneeseen.

    Äänestä

jos muksulla ei ole varattuna omaa paikkaa koneeseen, niin ruokailu ei kuulu hänelle. Eli pilttejä kannattaa ottaa mukaan. Turvatarkastuksen jälkeen helsinki-vantaan lentokentältä voi ostaa pieniä maitopurkkeja mukaan. Ainakaan Sharmista pois tullessamme ei löytynyt pieniä maitoja mistään kahviosta lentokentällä, joten poistulomatkalle kannattaa varata muutama tutteli maito ruumaan meneviin matkatavaroihin. Sillä tutteleita saa viedä lentokoneeseen käsimatkatavaroissa, mutta normi maitoa ei.

Äänestä
  • Täytyykin ottaa asiasta selvää matkatoimistosta tai finskiltä. Ei oo kiva ostaa kalliita tuotteita kahvilasta, turvatarkastuksen jäleen! Kiitos kaikille vastauksista :)
    Tulen laittamaan infoa mikä tuomio tuli asiaan..

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Mama82 kirjoitti:

Ollaan lähdössä Hurghadaan ja ekaa kertaa ollaan tytön kanssa koneessa, ikää 1v 5kk. Mitä lentoemoilla on lapsille tarjota, viihdykettä siis? Mites on tuon ruokailun kanssa, tuleeko lapsille sama annos kuin aikuisille?

Otetaan kyllä omat sapuskat varmuuden vuoksi mukaan koneeseen, lisäksi maissinaksuja ja karjalanpiirakoita.
Näistä vielä tällähetkellä tietämätön.. :)

Kiitos vastanneille!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu