Heippa!
Olen lähdössä Australiaan 6 viikoksi toukokuun lopussa. Tietävätkö siellä käyneet minkälaiset ilmat siellä mahtaa silloin olla? Katselin sääkarttoja, eikä säätilat siellä silloin juurikaan eronneet Suomen sääoloista.. :S Onko siis kuinka lämmintä? Paljonko sataa? Voiko viettää täyttä biitsi-elämää vai meneekö matka siltä osin hukkaan? Entä kuinka paljon valoisaa aikaa päivästä löytyy touko-kesäkuussa?
Kiitos :)
Australiaan Toukokuussa
7
1442
Vastaukset
- kenGuru5432
Niin ja olen siis lähdössä Perthin lähelle Mandurahiin !
- MIR
Lämmöt todennäköisesti lähellä 25 C astetta päivällä, 10 - 15 yöllä. Viime toukokuussa maksimilämmöt olivat 17 - 25, minimit 8 - 18.
Talvi on aika kuiva yleensä, viime vuonnakin oli satanut vain 61 mm (maksimi yhtenä päivänä 17 mm).
Kyllä suomalainen siellä beachillä pärjää kivasti, vesi on tod.näk. 23 - 25 asteista. Paikallisia näkyy rannalla lähinnä kävelyllä, veteen mennään lämpimämmillä keleillä. Kannattaa kuitenkin tarkastaa voiko rannalla uida virtausten ja merenelävien puolesta. Ja vain valoisaan aikaan kirkkaaseen veteen silloin kun paikalla on muitakin. - MIR
MIR kirjoitti:
Lämmöt todennäköisesti lähellä 25 C astetta päivällä, 10 - 15 yöllä. Viime toukokuussa maksimilämmöt olivat 17 - 25, minimit 8 - 18.
Talvi on aika kuiva yleensä, viime vuonnakin oli satanut vain 61 mm (maksimi yhtenä päivänä 17 mm).
Kyllä suomalainen siellä beachillä pärjää kivasti, vesi on tod.näk. 23 - 25 asteista. Paikallisia näkyy rannalla lähinnä kävelyllä, veteen mennään lämpimämmillä keleillä. Kannattaa kuitenkin tarkastaa voiko rannalla uida virtausten ja merenelävien puolesta. Ja vain valoisaan aikaan kirkkaaseen veteen silloin kun paikalla on muitakin.Se vielä unohtui äskeisestä: noihin aikoihin aurinko on ylhäällä about klo 6 am - 6 pm (kesäkuussa vähän vähemmän). Pimeä tulee sitten nopeasti, joten päivärytmi kannattaa suunnitella paikalliseen tapaan auringonkierron mukaan.
- olet menossa
Niin, milloin olet menossa Australiaan?
Olen itse luultavasti lähdössä myös Toukokuun lopulla Perthin lähelle, ja ajattelin et joskos sinusta saisi vaikka matkaseuraa :)
- Hans
Kesakuu on jo kylmaa taalla Queenslandista etelaanpain. Paivalla noin 20 astetta,mutta yot on viileita 10 asteen tienoilla.Vesi on ehka 20 astetta (cold coast. )>Cairns ja lahialueet on ympari vuoden paremmin sopivia uimiseen . paivalla noin 25 ja yolla 15-18 astetta vesi noin 21-23. meressa
- Nimetön
Olin itse viime toukokuussa pari viikkoa Perthissä ja pari viikkoa pohjoisessa Coral Bayssa.
Perth: Pieni shokki oli valoisuuden puute. Suomessa oli valoisaa pitkälle iltaan, Perthissä taas pimeys iski jo klo 18. Lämpötila harvemmin kipusi yli 25 astetta olleen normaalisti noin 20-22 astetta eikä rantaelämä ole kovin kummoista siihen aikaan. Yöllä lämpötilat saattoivat joskus tippua jopa alle 5 asteeseen. Sateet eivät myöskään tuohon vuodenaikaan ole Perthissä harvinaisuus.
Coral Bay: Lähes täydellinen aika vuodesta viettää tropiikissa. Lämpötila miellyttävät 28-32 astetta, aurinkoa ja rantaelämää riittämiin.
Eli suosittelen auton hankkimista ja road trippiä pohjoisen pikkupaikkoihin: Geraldton, Kalbarri, Monkey Mia ja Coral Bay.- Etelämantereen
reunaa vastaavalla tasolla pohjoisnapaan nähden. Jos aiot Suomen valoisat kesäyöt nähdä, mene vähintäänkin Tasmaniaan joulukuussa! Tai vielä etelämmäksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 953323
- 883063
Tykkään susta
Elämäni loppuun asti. Olet niin suuresti siihen vaikuttanut. Tykkäsit tai et siitä201903- 681882
- 381837
- 211731
- 241687
Pettymys! Tähdet, tähdet -kisassa tämä erikoisjakso pois - Pistänyt artistit todella lujille!
Tähdet, tähdet -kisa on edennyt genrestä toiseen. Mutta erästä monen toivomaa erikoisjaksoa ei tällä kaudella nähdä. Voi341419Onko meillä
Molemmilla nyt hyvät fiilikset😢ei ainakaan mulla mutta eteenpäin on mentävä😏ikävä on, kait se helpottaa ajan myötä. Ko91329- 481327