uskaltaako

yksin matkustava

Hei!

Uskaltaako kolmekymppinen nainen kulkea yksin iltaisin ElDahar-Sakkala -väliä? Taksilla tietysti..

Kiitos vastauksista!

5

853

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • niin et ole yksin

      Tätäkin väliä kulkee minibussi joka on lähes aina täynnä muitakin ihmisiä joten ei huolen häivää.

    • OmAshraf

      Hyvin uskaltaa, sovit vaan hinnan ennen kuin hyppäät kyytiin ja istut takapenkille. Yksinäisenä naisihmisenä ei kannata myöskään ryhtyä keskustelemaan kuljettajan kanssa, niin ei ainakaan tule vääriä johtopäätöksiä kuljettajalle. Reippaalla asenteella pärjään paikassa kuin paikassa!

      • olin

        marraskuussa viikon ja nyt yritän päästä ens viikolla uudelleen lähtemään. Mulla sikäli epäonnea matkassa että lomani on pidettävä silloin kun saan tuuraajan itselleni ja mahdollisuus ystävilläni saada lomaa samaan aikaan on tosi vaikeaa. Nautin viime lomastani ja ystäviä saa paikan päällä jos haluaa. Taksillakin seikkailin ympäri Hurghadaa ja ongelmia ei ollut kun taksien kanssa pysyy tiukkana. Rohkeasti reissuun vaan!!!


    • Aivan varmasti voi yksin kulkea, vaikka kävellen! Taksikuskeista ei ole _vaaraa_, jos jotakin niin saattavat olla lähinnä ärsyttäviä. Olin juuri Hurghadassa ja positiivisesti yllättynyt kulkiessani yksin. Taksikuskit eivät edes yrittäneet jutunvääntöä, ei sanallakaan! Nautin siitä Luxorin häsläyksen sijaan, jota saa kestää enemmän.

      Eihän tätä maata parhaalla tahdollakaan voi sanoa turvalliseksi, mutta vaaraa ei suinkaan ole tavistallaajista vaan esim. poliisisaattueetkin ovat terroristeja varten. Suomalaisena rakastan rauhaa ja kävelen melko usein yksinäni tuntien lenkkejä ja joskus aamuyöstäkin kamera kainalossa. Tietysti tässä maassa on myös paikkoja, joihin ei pidä nenäänsä tunkea, mutta turistikohteissa matkaavan ei tarvitse niitä edes miettiä.

      Kuten moni toteaa, täällä on turvallisempaa kuin Lontoossa tai New Yorkin kaltaisissa metropoleissa. Monen mielestä jopa Helsinki iltaisin ja öisin on pelottava kokemus.

      Koska olen ollut vain kerran Hurghadassa en nyt muista oliko Dahar se vanha keskusta? Jos on niin taksi 10 LE Sheraton-kadulle, ei enempää.

      • yksin matkustava

        Kiitos paljon vastauksista! Nyt on mukava lähteä matkaan!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen jotenkin

      Epävarma ulkonäöstäsi
      Ikävä
      219
      5973
    2. Minun rakkaani.

      Haluaisin käden mitan päähän sinusta. Silleen, että yltäisin koskettamaan, jos siltä tuntuu. Olen tosi huono puhumaan, m
      Ikävä
      26
      3744
    3. Koska näet seuraavan kerran

      Kaivattusi? Onko päivä tiedossa vai sattumasta kiinni?
      Ikävä
      82
      2587
    4. Ootko nainen jotenkin

      itseäs täynnä? Mars laihduttamaan. 🫵🏽 K
      Ikävä
      39
      2121
    5. Hyvästi.....

      En vain enää jaksa.....
      Ikävä
      33
      1902
    6. Hyvää yötä

      Mm❤️
      Ikävä
      45
      1868
    7. Ongelma Ibizalla

      Mistä saada triatleetin jalkaan mahtuva kenkä häitä varten?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      107
      1765
    8. Eelle

      Huomenta,ajattelen sua..
      Ikävä
      21
      1656
    9. Hauskaa nimipäivää rakkaalle!

      On kova ikävä. Rakastan sua ikuisesti ❤️🤗😘
      Ikävä
      27
      1502
    10. Tappajamanne kiinni

      Herätys koko Mikkeli! Nyt tietoa kehiin, että saadaan tämä tappaja kiinni!
      Mikkeli
      33
      1468
    Aihe