Saako tavaraa tuoda mukana?

loopis

Morjens,

mulla on semmonen tilanne että ostin kaverilta Losista kitaran. Olen menossa sitä moikkaan taas huhtikuussa ja mietin että voinko mä tullessani tuoda sen kitaran Suomeen? Jos se postitetaan niin joudun varmaankin tullit maksamaan täällä päässä. Mutta jos toisin sen samalla kun tuun takas. Onko tietoa onnistuuko?

6

1827

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • matkailija x

      on EUn ulkopuolelta tullessa 175 EUR eli tämän verran saat tuoda tavaraa ilman lisämaksuja. Alla lainaus www.tulli.fi-sivuilta


      EU:n ulkopuolelta matkustaja saa vain rajoitetusti tuoda Suomeen tullitta ja veroitta alkoholijuomia, tupakkatuotteita, hajuvesiä sekä teetä ja kahvia omaan tai perheensä käyttöön tai lahjaksi. Määrällisesti rajoitettujen tuotteiden lisäksi saa tuoda muita tuotteita tullitta ja veroitta enintään 175 euron arvosta.Tuontioikeus on henkilökohtainen. Kaupallinen tuonti on aina verollista.

      • arska

        Olen itse lähdössä ensi kuussa viikoksi NYCiin ja ajattelin myös ostaa kitaran sieltä. Jos ottaisin kitaralaukun (tyhjän) mukaan niin lätkäiseekö ne jotain tarroja siihen ja sitten takaisin tullessa on ikään kuin olisi ollut se kokoajan mukana?
        Vai voiko vain sanoa, että kitara maksoi alle 175 euroa, että alkaako ne siinä tullissa vaikka selvittämään Gibson kitaroiden hintoja? Tai mites jos maksaisi putiikissa vaikka 20 dollaria, että kirjaavat kuittiin kitaran maksaneen vaikka vain 150?
        Tai entä jos vain päättää rehellisesti maksaa tullimaksut, niin paljonko 1200 dollaria maksavasta kitarasta pitää maksaa veroja?

        Kiitos jo etukäteen! :)


      • pertsa____
        arska kirjoitti:

        Olen itse lähdössä ensi kuussa viikoksi NYCiin ja ajattelin myös ostaa kitaran sieltä. Jos ottaisin kitaralaukun (tyhjän) mukaan niin lätkäiseekö ne jotain tarroja siihen ja sitten takaisin tullessa on ikään kuin olisi ollut se kokoajan mukana?
        Vai voiko vain sanoa, että kitara maksoi alle 175 euroa, että alkaako ne siinä tullissa vaikka selvittämään Gibson kitaroiden hintoja? Tai mites jos maksaisi putiikissa vaikka 20 dollaria, että kirjaavat kuittiin kitaran maksaneen vaikka vain 150?
        Tai entä jos vain päättää rehellisesti maksaa tullimaksut, niin paljonko 1200 dollaria maksavasta kitarasta pitää maksaa veroja?

        Kiitos jo etukäteen! :)

        Yleensä alv 22% (jossain tuotteissa alempi) ja tulli 3.5% tuotteen arvosta. Kannattaa tarkastaa suoraan tullilta (myös mikä käytäntö oman "kitaran" rahtauksessa sinne ja takaisin). Jos koetat onneasi ilman tullausta ja jäät tarkistukseen niin ei kannata mitään pelleilykuitteja esitellä ei ne nyt ihan idiootteja enää tullissakaan ole. Se voi olla sitten jo poliisiasian puolella. Toisaalta jos tuot käytettyä ja budjetissa on varaa niin voisihan se mennä paremmin läpi tuommoinen 1959 flying V näyttää varmaan maallikon silmään ihan satasen lankulta...
        Tuurilla on joskus huhujen mukaan serkkupojan kaima tuonut mm. pyörää, tuplapedaalin, symbaaleja yms. ja vielä ei ole nakkinapsahtanut.


    • oikeasti saisi

      mutta ketä se kiinnostaa?

      Ei tullilla ole käytännössä resursseja ruveta selvittämään sinun kitarasi alkuperää vaikka siitä sattuisivat jotain kysymäänkin kun tulet takaisin Suomeen. Sanot että on Suomesta ostettu ja se siitä.

      Golfmailojakin jenkeistä moni tuo ja käyvät kerran rangella lyömässä jotta ei nyt ihan muoveissa enää mailat ole. Kamerat puretaan pakkauksista jne.

      Joten ei muuta kuin kannat sen kitaran vain pokkana siita tullin läpi ja jos sinulla sattuu olemaan vielä pitkä tukka niin asiassa ei ole mitään epäselvää. :-)

    • Loopis

      Niin... ja mistä ne tietää onko se kitara oma vai ostettu. Eikai ne voi pitää joka laukusta listaa mitä maahan tuodaan ja viedään. Ja ainahan voi sanoa että toin sen viime reissulla kun piti tehdä studionauhotuksia ja nyt kun nauhotukset ohi niin vien sen kotia. :)

    • ghjkkl

      kun olen usasta tullessa joutunut suomen tullissa syyniin, oli suora lento nykistä. muulloin olen aina joutunut vaihtamaan konetta euroopassa, eikä suomen tullissa ole ollut paikalla ristin sielua. mitäpä niitä eu-alueelta tuotava tavara kiinnostaisi...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      20
      4241
    2. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      150
      4059
    3. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      13
      3236
    4. Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd

      Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai
      Maailman menoa
      67
      3056
    5. Teboili alasajo on alkanut

      Niinhän siinä kävi että teebboili loppuu...
      Suomussalmi
      85
      2662
    6. Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa

      Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl
      Maailman menoa
      151
      2632
    7. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      28
      2303
    8. Pystyisitkö pitämään

      Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
      Ikävä
      32
      1878
    9. "Sanna Marinin kirja floppasi", kertoo eräs median otsikko

      "Miljardien tappio - Sanna Marin vaikenee", kertoo toinen otsikko. Marin ei siis siinä kirjassaan kerro sanallakaan For
      Maailman menoa
      119
      1597
    10. Tuntuuko ettet tiedä

      Enää miten toimia mun suhteen. Kun en taida tietää itsekään
      Ikävä
      20
      1535
    Aihe