Mulla ois hyllyssä GTA San Andreas ja se levy on niin naarmunen ettei se enää taho toimii ja ne naarmut kulkevatten ton pyörimissuunnan mukaisesti ja nyt kun se täytyis asentaa se ei onnistuvaan rupee herjaa CRC-tarkistusta joka ilmeisimmin johtuu noista naarmuista joten millä saan ne pois? Hammastahna ei toiminu.
CD naarmujen poisto aine
hammastahna ei toimi
164612
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 12 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Litkussa täytyy olla mukana myös hankausaineita, ennen kuin siitä on hyötyä. Eihän niitä (kai) hammastahnoissa kovin paljoa ole.
Koita Novus Plastic Polish 2:ta tai Fareclaa (näin kertoivat tuolla toisella palstalla).
Tarkoitus ei ole poistaa levyn pinnassa olevia naarmuja, vaan loiventaa niiden kulmia. Ymmärtänet myös, että ainetta ei lotrata litrakaupalla levylle!
Lopuksi huomautus:
Teet kaiken omalla vastuulla!
jos laitat vaikka Nerolla cd/dvd-aseman lukunopeuden mahdollisimman hitaaksi?
Nerokin sylkäisi levyn pihalle ja tuota novusia olen miettinyt mutta kun se on vain tilaus kamaa niin ei oikein houkuttele ja tosta toisesta aineesta en tiedä mitään että täytyy ''kuuklata'' se.
ääh.. mulla on naarmuja yhessä hyvässä pelissä ja se ei toimi ekasta kentästä mihinkään :( arvaa kuinka harmittaa!!!! tiiätkö miten sen saa toimimaa olis kiva jos vastaisit sää gta sanandreas tyyppi
no joo meeppäs tälläselle sivulle kun http://www.novus.fi/ ja sieltä katot lähimmän myymälän ja meet sinne ja ostat ton NOVUS Plastic Polish #2 putelin mulla tuli plastic polish 1# mukaan ja sellanen kangas kun ne oli yhessä sellasessa pussissa ja ei maksanu ku 16 € ja lähti santtu toimimaan että suosittelen kaikille.
ku mun gta san andreas ei toimi nii miten ne naarmut saa pois siit
mää kumitin puhtaalla kumilla oikeen voimalla niin rupes pelittää:o
Laita siihen ensin HIEMAN bensiiniä, sen jälkeen maitoa, kaksi desilitraa riittänee. Lopuksi laita suolaa, ja pese se pois. Sen jälkeen minun levyni toimi. TEHKÄÄ OHJEEN MUKAAN, NIIN LEVY TOIMII 100% VARMUUDELLA! :) Kiitos! :) :)
Säteittäiset naarmut haittaavat vähemmän kuin pyörimissuuntaan olevat, jotka helposti haittaavat koko uran lukemista. Pelkkien aineiden sijaan voi myös kokeilla tällaista: http://hintaseuranta.fi/tuote.aspx/34075.
Videovuokraamossa kiilloituttamassa se levy. Minä sain sellaisessa halvalla naarmuisen CD:ni kuntoon.
paljon maksaa se kiilloittaminen?
Ei niitä koteloita ole turhaan keksitty.
Joskus ihan pyyhekumilla saanut levyn toimimaan..
kumi homma ei tominu
kokeilkaahan ikkunanpesuaineella ja pehmeällä sienellä tai mikrokuituliinalla levyn keskutasta ulospäin pyyhkimällä
Plastic padding on hyvä ja lastalla tasoitus