Olen keväällä menossa pariksi päiväksi Wieniin ja matkakumppani istuu pyörätuolissa.
Onko hyviä vinkkejä, mihin kannattaisi mennä. Esim joku nähtävyys, johon helposti pääsee pyörätuolilla, kun matkat taittuu kyllä taksissa vaikka ovelta ovelle.
Hotellimme on Mercure Wien westbahnhof, joka sijaitsee osoitteessa Felberstrasse 4. Hotelli ilmeisesti on melko keskustassa, kaikki vinkit siis myös lähiympäristöstä tervetulleita.
Pyörätulimatkailu minulle suhteellisen uutta (yksi reissu tehty), joten muutkin vinkit ovat tervetulleita !
Kiitos jo etukäteen !
Pyörätuolilla
6
1027
Vastaukset
- Wieniin
Itävalta on kuulu siitä, että siellä on huomioitu pyörätuolilla liikkuvat hyvin. Hotellinne on vilkkaalla paikalla ja kehotan pitämään laukuista hyvää huolta varsinkin Westbahhofin lähettyvillä. Mercure hotellit ovat olleet ainakin itselläni hyviä kokemuksia.
Julkisten välineiden asemilla on pääsääntöisesti hissit ja ratikoissakin joka toinen vuoro on yleensä sellainen, että siihen pääsee siirtymään samalta tasolta.
Muistaakseni eräässä Wienin oppaassa on merkitty kohteet, jotka sopivat pyörätuolilla liikkuville. Kannattaa tilata vaikka ilmaisia oppaita etukäteen Wienin matkailuinfosta. Ellen aivan väärin muista, heillä on myös oma vinkkiopas pyörätuolilla liikkuville. Kunhan vain múistaisin nettiosoitteen...mutta googlettamalla varmasti löytyy.
Stephansdom teidän täytyy ainakin nähdä ja Schönbrunnin linna....muistaakseni siellä pääsee liikkumaan vaivattomasti pyörätuolilla. Wienin vanhan kaupungin mukulakivikadut voivat olla ikäviä pyörätuolilla liikkumiseen, mutta toivon ja uskon matkanne onnistuvan. Vastaan mielelläni jis tulee lisäkysymyksiä.- Wieniin
www.wien.info
- hyvistä tiedoista !
Ilmeisesti olet paikkakuntalainen ? Sattuisitko tietämään, mistä Wienissä saisi isoja naisten vaatteita ? Ulla Popken ja C & A ovat tuttuja, mutta onko muita liikkeitä ? Kenties joku iso tavaratalo...
- Wieniin
hyvistä tiedoista ! kirjoitti:
Ilmeisesti olet paikkakuntalainen ? Sattuisitko tietämään, mistä Wienissä saisi isoja naisten vaatteita ? Ulla Popken ja C & A ovat tuttuja, mutta onko muita liikkeitä ? Kenties joku iso tavaratalo...
Juu, paikkakuntalainen olen. Valitettavasti tuossa asiassa en osaa kovin neuvoa...Wienissä on kovastikin liikkeitä ja halvempia on Wienin ulkopuolella. C&A:n löydätte suhteellisen läheltä hotellianne Mariahilfer Strasselta. Kyseinen katu on Wienin suurin ostoskatu josta löytyy valikoimaa laidasta laitaan ja varmasti juuri isompikokoisiakin vaatteita. Kyseiseltä kadulta löytyy hyvin eri tasoisia ja hintaisia liikkeitä.
Ulla Popkenin liikkeen olen nähnyt ainakin 18. kaupunginosassa mutta niitä voi olla muuallakin. Kadun nimeä en muista tähän hätään, se on kuitenkin Währinger Strassesta seuraava samansuuntainen katu. Sinne pääsee Westbahnhofilta suoraan U6 metrolla kun jää pois pysäkillä Währinger Strasse, Volksoper. Siinä on kyllä jonkin verran kävelymatkaa...ratikkakin menee siitä metroasemalta lähemmäksi sitä liikettä. Linja 40 suuntana Gersthof tai linja 41 suuntana Pötzleinsdorf, muistaakseni eka tai toka pysäkki. Molemmilla linjoilla on kyllä harvemmin matalalattiaisia vaunuja, mutta jos malttaa odottaa muutaman vuoron niin varmasti tulee. - jälleen tiedoista !
Wieniin kirjoitti:
Juu, paikkakuntalainen olen. Valitettavasti tuossa asiassa en osaa kovin neuvoa...Wienissä on kovastikin liikkeitä ja halvempia on Wienin ulkopuolella. C&A:n löydätte suhteellisen läheltä hotellianne Mariahilfer Strasselta. Kyseinen katu on Wienin suurin ostoskatu josta löytyy valikoimaa laidasta laitaan ja varmasti juuri isompikokoisiakin vaatteita. Kyseiseltä kadulta löytyy hyvin eri tasoisia ja hintaisia liikkeitä.
Ulla Popkenin liikkeen olen nähnyt ainakin 18. kaupunginosassa mutta niitä voi olla muuallakin. Kadun nimeä en muista tähän hätään, se on kuitenkin Währinger Strassesta seuraava samansuuntainen katu. Sinne pääsee Westbahnhofilta suoraan U6 metrolla kun jää pois pysäkillä Währinger Strasse, Volksoper. Siinä on kyllä jonkin verran kävelymatkaa...ratikkakin menee siitä metroasemalta lähemmäksi sitä liikettä. Linja 40 suuntana Gersthof tai linja 41 suuntana Pötzleinsdorf, muistaakseni eka tai toka pysäkki. Molemmilla linjoilla on kyllä harvemmin matalalattiaisia vaunuja, mutta jos malttaa odottaa muutaman vuoron niin varmasti tulee.Muutamassa päivässä ei paljon ehdi, kun pyörätuolilla matkaminen vielä hiukan hidastaa menemistä, mutta hyvä tietää, että hotellimme on vilkkaalla paikalla.
Ulla Popkenit kyllä löydän, kun netistä löytyy helposti osoitteet ja taksilla voi ajella ihan ovelta ovelle. - Wieniin
jälleen tiedoista ! kirjoitti:
Muutamassa päivässä ei paljon ehdi, kun pyörätuolilla matkaminen vielä hiukan hidastaa menemistä, mutta hyvä tietää, että hotellimme on vilkkaalla paikalla.
Ulla Popkenit kyllä löydän, kun netistä löytyy helposti osoitteet ja taksilla voi ajella ihan ovelta ovelle.Hei taas!
Tuo liike josta puhuin ei olekaan Ulla Popken vaan joku toinen suurempien kokojen liike. Katukin kävi selville, se on Genzgasse ja aika alkupäässä (ei nyt kuitenkaan ihan alussa)kyseistä katua Gürteliltä päin tultaessa. Kolping Haus -talon osoite on Genzgasse 27 ja tää liike on siitä hieman eteenpäin (poispäin Gürteliltä), mutta toisella puolella katua kuin Kolpinghaus. Liike on samalla puolella katua kuin ruotsalainen kirkko (ei sitten ole kirkon näköinen vaan talon sisällä) mutta vielä eteenpäin. Ihan vaan vinkkinä :).
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?
Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k713879- 1013495
SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa
SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah783328Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia362638- 1181553
Nyt meni lopulliset lämmöt.
Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta361506Meitä ei tule
Koska periaatteemme ovat rakkautta vahvempia. Tämä on siis koettelemus, jonka tarkoitus on vahvistaa meitä yksilöinä 😌221114Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla
Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?421100Sulla on avaimet ja keinot
Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi181076Itseään kannattaa tarkastella realistisesti ja
miettiä mihin ne rahkeet oikeesti riittää. Tyhmempikin ymmärtää että varakas ylemmän tason mies ei kelpuuta sellaista ku1181016