Moniprosessorituki

Tarkoittaako useampaa fyysistä piiriä vai yhdellä substraatilla mahdollisesti olevia prosessoreita?
151634
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Minullakin tässä koneessani on tuplaprosessori, mutta samanlainen se ulkonäöltään on kuin yksiytimisetkin.
Fyysisesti erilliset prosessorit ovat tosi järeiden koneiden ratkaisuja.

Äänestä
  • Moniprosessori ei ole sama asia kuin moniydin (tuplaprosessori ei ole sama kuin tuplaydin "dual core"). Moniprosessori tarkoittaa fyysisesti kahta erillistä prosessoria.

    "A dual core processor is different from a multi-processor system. In the latter there are two separate CPUs with their own resources. In the former, resources are shared and the cores reside on the same chip. A multi-processor system is faster than a system with a dual core processor, while a dual core system is faster than a single-core system, all else being equal."
    http://www.wisegeek.com/what-is-a-dual-core-processor.htm

    multi-core on "chip-level multiprocessor", mutta ei siis moniprosessori sanan varsinaisessa merkityksessä.

    Äänestä

  • WINDOWSISSA ON NELJÄN YTIMEN ONGELMA!

    Äänestä

  • Windowsissa on 4 ytimen ongelma! Loppuja se ei kuormita!

    Äänestä

  • Muuta! Vain hullu käyttää saastuvaa ja vakoilevaa windowsia!

    Äänestä

  • Suksi vittuun! Windows ei tajua erilaissia prosessoreita!

    Äänestä

Jos emolevyllä on kaksi paikkaa prossulle niin se tarkoittaa kahta murikkaa, muutoin chip-leveliä (ja jos emolevy on halpa niin tuskin tukee kahta prossua).

Äänestä
  • olevat kahdet kannat näkyvät ja silloin on PÄIVÄNSELVÄÄ, että BIOS myös rakennetta tukee, mutta NYT on kysymys siitä, että kun kerrotaan tuotemääreenä olevan: "MONIPROSESSORITUKI EI", niin tarkoittaako se sitä, että "Dual-Core"-prosessoria emon BIOS ei tue vai tukeeko?

    Ovatko moniprosessorit samalla substraatilla turhaa kilkettä?

    Äänestä

  • emolevyllä kirjoitti:

    olevat kahdet kannat näkyvät ja silloin on PÄIVÄNSELVÄÄ, että BIOS myös rakennetta tukee, mutta NYT on kysymys siitä, että kun kerrotaan tuotemääreenä olevan: "MONIPROSESSORITUKI EI", niin tarkoittaako se sitä, että "Dual-Core"-prosessoria emon BIOS ei tue vai tukeeko?

    Ovatko moniprosessorit samalla substraatilla turhaa kilkettä?

    Jotkut eivät edes tiedä miltä kanta näyttää.

    Minä sanoisin että "MONIPROSESSORITUKI EI" tarkoittaa että emo ei tue kuin yhtä prosessoria. Jos ei lue erikseen että tukee core2/dual-core/jne niin en usko että tukee kahta ydintä.

    Kuitenkin kielikukkasia tulee kun englannista suomeksi kääntää osaamaton verkkokaupan työntekijä
    Kerrotko emon mallin? Mitä lukee virallisilla sivuilla?

    Äänestä

  • tavunlaskija kirjoitti:

    Jotkut eivät edes tiedä miltä kanta näyttää.

    Minä sanoisin että "MONIPROSESSORITUKI EI" tarkoittaa että emo ei tue kuin yhtä prosessoria. Jos ei lue erikseen että tukee core2/dual-core/jne niin en usko että tukee kahta ydintä.

    Kuitenkin kielikukkasia tulee kun englannista suomeksi kääntää osaamaton verkkokaupan työntekijä
    Kerrotko emon mallin? Mitä lukee virallisilla sivuilla?

    minulle KYSYJÄNÄ päivänselvää miltä kanta näyttää :) - näyttänyt jo 70-luvulta.

    Tässä ei tueta:
    http://www.multitronic.fi/index.php?prod=T3-M2NC51PV SILVER

    Ja täällä ei mainita:
    http://www.asus.com.tw/products.aspx?l1=1&l2=2&l3=407&model=1155&modelmenu=2

    Kantaan sopii lykätä AMD Althon 64/FX/X2 up to 5000 GHz, mutta avoimeksi jää onko siitä X2-kapulasta hyötyä?

    Äänestä

  • Poestin nyt windowsin

    Äänestä

  • TUNNETUSTI WINDOWSISSA ON NELJÄN YTIMEN ONGELMA!

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    TUNNETUSTI WINDOWSISSA ON NELJÄN YTIMEN ONGELMA!

    Windows puhelimiinkaan ei voitu laittaa yli neljäytimisiä prossuja ja oikeeta äänipiiriä!

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Windows puhelimiinkaan ei voitu laittaa yli neljäytimisiä prossuja ja oikeeta äänipiiriä!

    Kun Windows ei tajua ytimiä! Mutta onneksi on Ubuntu!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


emolevyllä? kirjoitti:

Tarkoittaako useampaa fyysistä piiriä vai yhdellä substraatilla mahdollisesti olevia prosessoreita?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu