Mini DV-nauhan katselukasetti?

tekniikan ihmelapsi

Eli onko näiden Mini DV-nauhojen katselua varten olemassa sellaista "katselukasettia", minkä sisään toi pikkukasetti sujautetaan ja mitä sitten katsotaan ihan tavallisella videovekottimella? :D Vai onko ainoa mahdollisuus katsoa sitä nauhoitusta kytkemällä videokameran telkkariin kiinni?

5

5401

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Digiootti
      • Höpö.

        DV-nauhat nimittäin suunniteltiin sellaisiksi, että "tavalliseen" DV-nauhuriin voidaan sellaisenaan laittaa sekä DV- että miniDV-kasetit. Sen verran tuli formaattisotaa, ettei Sonyn nauhurit kai toista muuta kuin DV- ja DVCam-formaatteja ja muiden valmistajien (esim. Panasonic) nauhurit toistavat vain DV- ja DVCPro-formaatteja. Suunnittelun ideana oli että tuo huonoin (eli DV-formaatti) toimii yhteensopivasti kaikkien "ylempien" formaattien kanssa.

        Kokonaan toinen juttu on, kenellä on DV-nauhuri. Tämä formaatti kun ei ole tarkoitettu kuluttajakäyttöön muuten kuin noiden miniDV-kasettien osalta.


        Aloittajalle siis suomeksi:
        VHS on analoginen videoformaatti ja DV on digitaalinen videoformaatti. Ne eivät siis millään tasolla ole yhteensopivia.
        Ero on suunnilleen sama, kuin jos haluaisi sellaisen adapterin jolla voi kuunnella DAT-nauhoja C-kasettisoittimessa tai CD-levyjä vinyylilevyjen soittoon tarkoitetussa soittimessa.


      • kokemusta?

        hei, mistäs tommosen sais ostettua?m onko kellään kokemusta tosta adapterista??


      • täältä

    • Anonyymi
      UUSI

      Vanha ketju mutta itselle tuli nyt ajankohtaiseksi, löytyi nauhuri ja kerään kadonneita formaatteja. Jopa video2000 löytyy. Sony dsr-11 on nauhuri jossa pyörii mini dv ja dvcam kummatkin. Eri asia sitten haluatko maksaa ja kuinka tosissasi olet.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      184
      22409
    2. Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"

      Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant
      Maailman menoa
      82
      9624
    3. Sannalla tänään vuorossa The Daily Show

      Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.
      Maailman menoa
      45
      7610
    4. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

      Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
      Maailman menoa
      87
      6406
    5. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      189
      6093
    6. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      48
      5092
    7. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

      Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
      Maailman menoa
      116
      4747
    8. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      105
      4476
    9. Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"

      Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo
      Maailman menoa
      94
      2195
    10. Marin vetäs lopullisesti maton alta hallitusyhteistyöltä Kepun kanssa

      Kurvinen on jo ennättänyt kommentoimaan, ettei Kepu ole koskaan enää kiinnostunut vasemmiston kanssa hallituspaikasta, k
      Maailman menoa
      84
      1477
    Aihe