Meidän vauva 2,5 kk puklailee mielestäni todella paljon. Neuvolassa ei kuitenkaan olla huolestuneita, koska paino nousee normaalisti. Lähinnä siis kai tämä haitta nyt on siinä, että päivässä menee n. kymmenet vaatteet, sekä vauvalla että äidillä, ja yölläkin saa useasti mennä vaihtamaan kun aina tulee yrjöä ja usein vauhdilla! Milloin tämä loppuu? Puklailua on yhtä paljon onko röyhtäillyt tai ei. Usein se puklu lentää juuri röyhtäytyksen yhteydessä. Vauva syö korviketta ja olen koittanut hommata kaikki mahdolliset koliikkitutit ym. mutta ei auta. Niin ja myös ilmavaivat ovat kovat, rela-tipoista tai disflatyleistä ei apua.
milloin puklailu
loppuu?
51930
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
tyttö puklaili pienempänä myös todella paljon. Monta kertaa sai vaatteita vaihtaa päivässä, mutta paino nousi kuitenkin hyvin, niin hätää ei ollut. Puklailu väheni jonkin verran, kun tyttö alkoi syömään kiinteitä, mutta selvästi väheni kun alettiin konttaamaan (7kk) nyt on tyttö 1,2kk ja viimeksi tänään puklasi ihan yllättäen taas. Mutta melkein se loppui kun nousi seisomaan, joten jonkin aikaa voi teilläkin vielä sen kanssa mennä.
Valitettavasti valoa tuon puklutunnelin päässä ei välttämättä pian ole. Meillä on 9,5-kuinen poika, joka edelleen puklailee, onneksi kuitenkin harvemmin. 8kk:n nlalääkärissä kun puhuimme asiasta, totesi lääkäri, että se on normaalia niin kauan kuin kasvu on ok. Ja vaiva on enemmänkin kosmeettinen. Joopa... Monet monituiset kerrat on meilläkin saatu puhtaat vaatteet just päälle, sitten kun nosti (pienempänä) hoitopöydältä, niin samantien sai lähteä etsimään seuraavat puhtaat vaatteet.
Joku on sanonut, että kiinteitten aloituksen myötä pitäisi vähentyä. Joo, ehkä vähän, mutta sitten taas siinä vaiheessa kun meidän kaveri rupes olemaan enemmän mahallaan ja etenkin kun rupes liikkumaan ryömien (nyt onneksi jo konttaa), niin tuntui, että aina löytyi matkan varrelta puklulätäköitä. Seuraava toive on, että sitten kun on kokonaan pystyssä, niin se "mahaportti" rupeisi pitämään tavarat paremmin sisässä.
Suurimmaksi syyksi neuvolassa on esitetty sitä, että mahalaukun sulkijalihas on kehittymätön.
Eräs tuttuni kertoi, että heillä puklattiin vielä 11-kuisenakin.
Toivottavasti tää nyt ei masenna sua, mutta totuus kai on, että tässäkin vauvat kehittyvät omaan tahtiinsa ja kukin on oma yksilönsä. Röyhtäytyksistä ei tosiaan ole tuntunut olevan kauheesti apua. Ja masulla olon myötä puklut saattoivat tulla esim. tunninkin viiveellä syömisestä. Siinä vaiheessa kun aloitettiin kiinteät puklut saattoivat sitten olla maidon ja ruoan sekoitusta. Rasittavaa! Mutta koita jaksaa! Ja jos vauvasi muuten voi hyvin, niin koita iloita siitä!
Runsas puklaisu saattaa johtua refliksista (siihen on olemassa lääke), tai allergiasta, mutta voi se olla ihan vaaratontakin. Joillakin auttaa kiinteiden aloitus, tai ainakin vähentää sitä.
Oletko kokeillut, auttaako maitomerkin vaihtaminen? Yleensä Tutteli Omneo on vatsaystävällisin.
Meidän lapsista yksi on puklaillut, ja hän teki sitä vain, jos vatsaa painoi, eli laittoi mahalleen tai piti sylissä siten, että maha oli sylissäpitäjää vasten, eli juuri tyypillisissä röyhtäytys asennoissa. Heti syönnin jälkeen oksennus lensi usein jo siitä, jos mahaa taputteli kevyesti. 6 kk ikäisenä tämä vaiva poistui.
Oletko kokeillut pienentää annoskokoa? Eli vähemmän maitoa kerrallaan, mutta useammin. Meillä ainakin puklua tuli helposti, jos annoskoko oli yhtään liian suuri. Kokeilemalla löytyi sopiva määrä. Isokokoinen poika tarvitsi paljon ruokaa, mutta ei suurina kerta-annoksina, vaan pienempiä annoksia useemmin (2-2½ h välein valveillaoloaikoina).
Meillä juotiin NANia. Tuttelista tuli kamalat puklut, jotka vielä haisi tosi pahalle (niin että pienestäkin puklutipasta oli pakko vaihtaa vaatteet, kun rupes itseä oksettamaan!)
alkaa olemaan pysty-asennossa. (Ja silloin kun ei syötetä liikaa)