Olen harrastelija-kuvaaja, mutta haluaisin oppia ottamaan kauniita studiomaisia kuvia eläimistä (koirat, kissat ym.). Omalla koiralla onkin jo paljon harjoiteltu.
Kysymys kuuluukin nyt, millaisilla lampuilla tila kannattaisi valaista, kun ei ole varaa alkaa heti hankkia kalliita studiovalaisimia. Onko hyviä neuvoja/ehdotuksia?
Kiitos jo etukäteen :)
Kysymys kuuluukin nyt, millaisilla lampuilla tila kannattaisi valaista, kun ei ole varaa alkaa heti hankkia kalliita studiovalaisimia. Onko hyviä neuvoja/ehdotuksia?
Kiitos jo etukäteen :)
Vastaukset 1
Vanhimmat
Jos on käytössä irrallinen salama, sen voi laittaa piuhan päähän jalustalle ja heijastaa sen valo jollakin vaalealla materiaalilla. Esim. kapalevy on ok tai jokin valkoinen kartonki.
Yleensä kotona olevissa valoissa on vähän liian pieni valoteho siihen, että niitä voisi hyödyntää parhaalla mahdollisella tavalla. Mutta jotkin kohdevalot saattavat toimia. Tuota edellä mainittua levyä voi kokeilla myös kohde-/halogenivalaisimilla. Kannattaa yrittää saada suunnattua niistä lähtevä valo hyvin siihen heijastimeen.
Tai sitten voi tehdä "läpiampuvan"; pingottaa ohutta valkoista kangasta johonkin kehikkoon tai vai roikottaa sitä tasaisena jostakin telineestä suunnatun valon ja mallin välissä. Jos esim. koiria kuvaat, niin se kirkkaan valaisevan pinnan halkaisija voisi olla n. 60-100 cm. Mallin toiselle puolelle tarvittaessa lisäksi jokin vaalea heijastava pinta tasoittamaan valaistusta.
Karvat saa sitten kiiltämään kauniisti, kun mallin takaviistoon/taakse yläpuolelle laittaa vielä yhden spotin, vaikka pöytävalaisimen.
Taustaan kannattaa kiinnittää sen verran vielä huomiota, että se olisi rauhallinen eikä riitele mallin kanssa kuvan huomioarvosta.
Tarvikkeiden myyjien ja valmistajien sivuilta voi katsella, minkälaisia härpättimiä valojen kanssa käytetään. Yleensä ne ovat sellaisia, että toiminnaltaan vastaavia pystytään tekemään kotioloissa aika helposti. Yleensä niistä vain tulee sellaisia, ettei niitä mielellään esittele muille ;D Kuvassahan ne eivät itse näy, joten ulkoasu on toissijainen asia aloitellessa.