Mistä unduja??

Undulaatin ostaja.

Mistä saisin ihanan undulaatin?
Jos joku voisi myydä mulle tai sitten antaa (joka olisi tosi mukavaa)Häkistäkin vielä kysyisin ... Voiko häkin hommata eläinkaupasta vai voiko se olla yhden kaverini kuolleen undulaatin entinen häkki??

kaipaan kipeästi neuvoja! Vastailkaa!..!

3

440

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • dovey87

      Moi!
      Voit hyvin käyttää kaverisi unduhäkkiä, kunhan se on tarpeeksi iso (pohjan ala vähintään 70 x 45 cm ja korkeus 60 cm) ja pesty. Undulaatteja on oltava vähintään pari, koska ovat parvilintuja. Ihminen ei voi koskaan korvata lajitoveria.

      Undulaatteja voit saada kasvattajilta, satunnaisesti lintujaan pesittäviltä henkilöiltä sekä eläinkaupasta. Näistä suosittelisin ehdottomasti asiantuntevaa kasvattajaa. Linnut ovat terveitä, nuoria ja usein myös kesyjä.

      Korvaani särähtää aina se, että ihmiset haluavat lemmikkinsä mahdollisimman halvalla/ilmaiseksi. Lintujen hoitoon menee rahaa (varsinkin alussa tarvikkeiden ostoon!) ja mahdolliset eläinlääkärikulut voivat nousta korkeiksi sairastapauksessa. En siis mitenkään henkilökohtaisesti juuri sinulle tarkoittanut kommenttiani, kunhan silmäni osuivat viestissäsi kohtaan, jossa kerrot mielellään ottavasi linnun ilmaiseksi. Linnun hankintahinta on pieni verrattuna muihin kuluihin.

      Kunhan tietoa, vastuuntuntoa, aikaa ja rahaa löytyy, asiat ovat kunnossa.

      Kannattaa vierailla myös:

      www.papukaijayhdistys.net -> keskustelufoorumi
      www.papukaijat.net -> forum

      Kyseisillä yhdistyksillä on myös kasvattajalistat, joilta voit katsoa kasvattajien yhteystiedot.

      • dovey87

        SPYn sivut siis www.papukaijayhdistys.fi


    • töyhtötyyppi*

      Mistä päin etsit lintukasvattajaa?
      Yhdyn tuohon edelliseen kirjoittajaan.Itselläni on unduja,myytäväksikin,olen pesittänyt,en ole vielä kasvattaja lintumaailmassa,mutta minulla on ollut jo monta vuotta lintuja isompiakin.
      Ilmaiseksi en anna,koska silloin on helpompi olla huolehtimatta.Kumma kyllä,raha on aina jokin mitta.(Valitetttavasti.)
      Toinen syy,miksi olen hankala tirppojen myjä;haluan tietää mihin oloihin linnut päätyvät,saavatko olla vapaana ja osataanko niitä hoitaa.
      Mielelläni myyn hyvään kotiin ja linnun vapaasen lentoon hyväksyvää kotia.Lintu,siis undu 25 ekua.
      Häkkiä ei ole myynnissä :> ihania tirppoja!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      134
      3060
    2. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      7
      1630
    3. Mies pyysi rahaa

      Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
      Ikävä
      222
      1354
    4. Jos tapaisimme uudelleen?

      niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
      Ikävä
      70
      1191
    5. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      44
      1171
    6. 37
      1041
    7. Mites nyt suu pannaan

      Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
      Sysmä
      38
      1022
    8. Taas Lieksassa tyritty

      Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
      Lieksa
      133
      987
    9. Hän on niin

      Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
      Ikävä
      47
      954
    10. Nähdäänkö ensi viikolla

      paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
      Ikävä
      36
      897
    Aihe