Eli onko joku käynyt pietarissa katsomassa balettia? Tai oopperaa? Yritin netistä selvittää rooman ooppera/balettitilannetta, mutta en äkkiseltään oikein saanut mitään tolkkua noista nettisivuista (lähinnä jotain e-lippukauppoja, joissa surffatessa ei voi edes olla varma, mihin maahan ja kaupunkiin niitä lippuja on ostamassa, ellei oopperatalon nimi ole tiedossa).
Missä (minkä nimisessä/nimisissä) pietarissa siis esitetään balettia (siis "kunnon" balettia, haen vastaavaa kuin meidän kansallisooppera)? Ja mitä hintaluokkaa liput ovat? Onko ihan täyteen buukattua, miten paljon etukäteen pitäisi liput hommata?
Balettia Pietarissa?
6
2849
Vastaukset
- lyyti
siis balletandopera.com
siellä on kirovit ja marinskit rakennuksen kuvineen,
en muista oliko tällä sivustolla lippuvarausta, mutta ohjelmisto kyllä sieltä selviää- joutsenlampi
Todellakin meillä on maailman paras baletti aivan rajan takana. Suosittelen ehdottomasti kaikille. Ennakkoluulot karisevat, vaikka menisi Seppo Räty-asenteella.
Tuossa on baletin viralliset sivut ja sieltä voi ostaa lippuja: http://www.mariinsky.ru/
Olen ostanut liput Visalla ko. sivulta ja homma toimi erittäin hyvin.
Mutta, muista tulostaa kaikki varauksen vaiheet, sellainenkin mitä ei sivuston mukaan tarvitsisi. Nimittäin kun menet varauksesi kanssa paikan päälle lippuluukulle, voi virkailija (tod.näk. perinteinen venäläismummo joka ei ymmärrä sanaakaan mitään muuta kuin venäjää) pyytää nähtäväkseen myös jotain varausnumeron lisäksi. Jäi epäselväksi, että mitä hän kaipasi, joka tapauksessa se löytyi onneksi mukaan ottamistani tulosteista. - myös...
joutsenlampi kirjoitti:
Todellakin meillä on maailman paras baletti aivan rajan takana. Suosittelen ehdottomasti kaikille. Ennakkoluulot karisevat, vaikka menisi Seppo Räty-asenteella.
Tuossa on baletin viralliset sivut ja sieltä voi ostaa lippuja: http://www.mariinsky.ru/
Olen ostanut liput Visalla ko. sivulta ja homma toimi erittäin hyvin.
Mutta, muista tulostaa kaikki varauksen vaiheet, sellainenkin mitä ei sivuston mukaan tarvitsisi. Nimittäin kun menet varauksesi kanssa paikan päälle lippuluukulle, voi virkailija (tod.näk. perinteinen venäläismummo joka ei ymmärrä sanaakaan mitään muuta kuin venäjää) pyytää nähtäväkseen myös jotain varausnumeron lisäksi. Jäi epäselväksi, että mitä hän kaipasi, joka tapauksessa se löytyi onneksi mukaan ottamistani tulosteista.Paljonko liput suunnilleen maksavat? En löytänyt oikein tietoa...
- Frankky
BalletAndOpera.com
- listi
tuo www-osoitehan on jo kerrottu kuukausi sitten..
- s
Mihailovski teatteri upeata balettia tarjolla. Kyseessä on toiseksi vanhin teatteri Pietarissa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site515876Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.
Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers714605Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto464362SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun564141SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt933753Tytti Tuppurainen ollut aivan sekaisin viime päivinä
Pitäis varmaan tehdä huumetesti sille. "– SDP:n Tytti Tuppurainen väittää kirkkain silmin ja Antti Lindtman vierellään623303SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het502463Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?352369Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat422089En uskalla ees ajatella muru
Miten mulle ois käynyt näiden raskaiden vuosien aikana jos sua ei ois ollut 🥺😧❤️ Sä oot ollut mun henkisenä tukena iha131229