90luvun laman alkuvaiheessa

Uutisissa,kirjoituksissa oli maininta ylivelkaantuneista,asiasta puhuminen oli mahdotonta.On ihminen erikoinen otus,ensin ottaa lainaa enemmän kuin pystyy takaisin maksamaan.Sitten raivo joka täältä palstalta tulee ilmi,päivä päivältä pahempia raivon purkauksia.kannattaisi mennä peilin eteen eikä täällä kiukutella,itse olette velkanne ottaneet.Aivan samat oireet olivat jupeilla,ennen rysähdystä.
7618
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

EI JUURIKAAN KIRJOITETTU. Televisiosta tuli toki kulutusjuhla uutisia. En näe kyllä kulutuskäyttäytymisessä hirveästi samaa. Nämä silloiset jupit erottui massasta todella hyvin!

Äänestä
  • Korkeintaan mazda 626 aluvanteilla,levike sarjoilla!Tietysti myös toinen uusi auto pihassa,yleensä hiace!Ranteessa roikkui elloksen umpi kultainen osamaksu vitja!

    Äänestä

  • Olivat vain ylivelkaantuneita kirjoitti:

    Korkeintaan mazda 626 aluvanteilla,levike sarjoilla!Tietysti myös toinen uusi auto pihassa,yleensä hiace!Ranteessa roikkui elloksen umpi kultainen osamaksu vitja!

    Autot oli ensinnäkin joko mersu c180 kaikilla levikkeillä ja väri valkoinen.

    Toinen oli saab 9000 turbo, sininen.

    molemmissa läheskokoajan suksiboxi.

    Äänestä

Just sama meininki, ihmisen muisti vaan on niin lyhyt ettei se kanna näin kauan. Ite olen ollut jo pidempään samaa mieltä merkit on olleet sellaiset. Ei tässä nyt uskalla paljon investoida, kolleekoiden kanssa keskustellessa jokainen on tosi varovainen ettei käy kuin ennenvanhaan.

Äänestä

asunnostaan maksaneet saavat kunnolla nenilleen. Minä ostan kohta teidän luukun sikahalvalla.

Äänestä
  • koska en myy, eikä sun rahat kuitenkaan riitä...buhahaa

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Suututtiin myös jos kirjoitti:

Uutisissa,kirjoituksissa oli maininta ylivelkaantuneista,asiasta puhuminen oli mahdotonta.On ihminen erikoinen otus,ensin ottaa lainaa enemmän kuin pystyy takaisin maksamaan.Sitten raivo joka täältä palstalta tulee ilmi,päivä päivältä pahempia raivon purkauksia.kannattaisi mennä peilin eteen eikä täällä kiukutella,itse olette velkanne ottaneet.Aivan samat oireet olivat jupeilla,ennen rysähdystä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu